Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wybór komornika przy egzekucji z nieruchomości

2 komentarze

Pytanie: Chcąc zlecić komornikowi egzekucję z nieruchomości dłużnika też mam prawo wyboru komornika w obrębie terytorium sądu apelacyjnego czy tylko sądu okręgowego?

Odpowiedź: Ani tego ani tego. Art. 921 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że egzekucja z nieruchomości należy do komornika działającego przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona. Sformułowanie “w którego okręgu” może być cokolwiek mylące i sugerować, że chodzi w związku z tym o sąd okręgowy ale tak nie jest. Chodzi o sąd rejonowy (na marginesie uważam, że w związku z tym powinno być “w którego rejonie” – wtedy nie byłoby dla nikogo wątpliwości).

Może Pan zatem wybierać tylko pomiędzy komornikami działającymi przy sądzie rejonowym w okręgu którego położona jest nieruchomość dłużnika. W takiej sytuacji nie jest to wybór komornika w rozumieniu art. 10 ust. 1 Ustawy o komornikach sądowych: https://pamietnikwindykatora.pl/prawo-wyboru-komornika-komornik-nie-przyjmuje-spraw-z-wyboru/ i żaden komornik działający przy tym sądzie nie ma prawa odmówić przyjęcia sprawy.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 grudnia, 2020

Komentarze do 'Wybór komornika przy egzekucji z nieruchomości'

Subscribe to comments with RSS

  1. A jeżeli komornik prowadzi egzekucję z innych rodzajów mienia dłużnika i wierzyciel dowiaduje się, że dłużnik posiada nieruchomość w innym mieście i właściwy jest inny komornik do egzekucji z tej nieruchomości? Chodzi mi o to czy komornik który do tej pory prowadził egzekucję z wynagrodzenia, z rachunku bankowego … ma przekazać sprawę temu komornikowi od nieruchomości jeżeli wierzyciel zażyczy sobie egzekucji z niej?

    Sławek

    5 Lut 21 o 20:40

  2. Jeżeli ten komornik od nieruchomości nie ma zaległości w innych sprawach, to może przejąć egzekucję z innych składników majątku dłużnika, w przeciwnym wypadku może przyjąć tylko wniosek o egzekucję z nieruchomości. Wtedy wierzyciel, jeżeli wierzyciel chce aby egzekucja była kontynuowana z innych składników majątku dłużnika przez dotychczasowego komornika a nadto chce egzekucji z nieruchomości przez tego drugiego komornika, to musi wystąpić do sądu o wydanie mu w tym celu drugiego tytułu wykonawczego.

    admin

    5 Lut 21 o 20:50

Skomentuj