Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Komornik a ciąża

3 komentarze

Pytanie: Czy kobieta w ciąży ma z tego powodu jakieś ulgi w egzekucji komorniczej? Jak wygląda między innymi kwestia zajęcia zasiłku chorobowego dla kobiety w ciąży będącej na L4? Mój dług to pozabankowa pożyczka.

Przeczytaj też: Samotna matka a komornik

Odpowiedź: Zasiłek chorobowy w tym dla kobiet w ciąży podlega zajęciu na zasadach określonych w art. 139 – 144 ustawy emerytalnej. Komornik może zająć z takiego zasiłku 25% jego kwoty w przypadku egzekucji świadczeń innych niż alimentacyjne i innych niż związane z odpłatnością za pobyt w domach pomocy społecznej, odpłatnością za pobyt w zakładach opiekuńczo-leczniczych, odpłatnością za pobyt w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych.

Przeczytaj też: Komornik a zasiłek rodzinny

Dłużniczka w ciąży nie korzysta z tego tytułu (znaczy z uwagi na ciążę) z żadnych osobnych ulg w egzekucji komorniczej. Może ewentualnie liczyć na nieformalnie bardziej wyrozumiałe podejście komornika, zależy od człowieka. Jednakże komornik nie jest uprawniony do dogadywania się z dłużnikiem z pominięciem przepisów o egzekucji i wniosków egzekucyjnych wierzyciela. Stąd, pole manewru komornik ma w tym wypadku niewielkie. Dłużnik może natomiast poprosić o wyrozumiałość wierzyciela z wniosku którego prowadzona jest egzekucja komornicza.

Przeczytaj też: Czy można dogadać się z komornikiem?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 sierpnia, 2022

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Komornik a ciąża'

Subscribe to comments with RSS

 1. Komornik za wiele pomóc nie może żeby nie naruszyć przepisów, nawet gdyby chciał pomóc. Może ewentualnie przy zajęciu ruchomości (wpisze do protokołu że nie ma nic wartościowego).

  Gawor

  6 sie 22 o 15:12

 2. Jak urodzi w końcu to będzie miała ulgę – 500 plus w całości wolne od zajęcia. Dziewięć miesięcy to nie tak długo.

  Stanley

  6 sie 22 o 20:11

 3. 500 plus jest wprowadzone z myślą o wydatkach na dziecko.

  admin

  7 sie 22 o 07:06

Skomentuj