Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak długo komornik zajmuje konto bankowe”

komentarzy 12

Aktualizacja z dnia 31.01.2017 r. – Informacje zawarte w poniższym akapicie tj. o tym, jak komornik zajmuje konto, są już nieaktualne. Obecnie komornicy dokonują elektronicznego zajęcia rachunku bankowego.

Ktoś zapytał w wyszukiwarce – „jak długo komornik zajmuje konto bankowe”. No, komornik wysyła listem poleconym zajęcie konta bankowego do banku, który to konto prowadzi. W banku muszą wykonać polecenie komornika – zająć konto bankowe. Zapewne muszą to zrobić bezzwłocznie, cokolwiek to oznacza.

Konto pozostanie zajęte aż do odzyskania całego długu, albo do umorzenia postępowania egzekucyjnego z powodu bezskuteczności. Jak jednak już nieraz pisałem na tym blogu, często dłużnicy otrzymują odpis zajęcia konta od komornika szybciej niż otrzymują je banki. A ponieważ (prawie) każdy dłużnik ma konto internetowe, to ma w takim wypadku czas na to, aby pieniądze przelać np. na konto mamy albo żony, zanim bank wykona zajęcie komornicze. Niektórzy mają kilka kont i przelewają sobie… Dobre oferty kont osobistych (i które szybko można otworzyć, przez internet) prezentujemy tutaj.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 127 Ocena średnia: 4.2]

Komentarze do '„jak długo komornik zajmuje konto bankowe”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak długo komornik zajmuje konto bankowe”'.

 1. czy można uniknąć windykacji choć na jeden miesiąc po przez np: tuż przed wypłatą wynagrodzenia zmienić bank…

  marek

 2. Nie można, ponieważ komornik zajmuje wynagrodzenie w zakładzie pracy a nie na koncie bankowym. Zakład pracy otrzymuje od komornika polecenie przelewania wynagrodzenia na konto komornika.

  admin

 3. a jeśli dług zostaje spłacony w całości a komornik nie ma czasu odblokowac konta ani wycofać nakazu zapłaty od pracodawcy( pani w kancelarii powiedziała ze jest zawalona robotą i nie ma czasu , i nie wiadomo kiedy będzie miała, na pewno nie w tym tygodniu a w przyszłym nie wie ) to co robić? Za niedługo wypłata z której znów zostanie potrącona większość i na dalej zablokowane konto wpłynie ok. 1000 zł mimo iż potwierdzone telefonicznie mamy iż spłacona została całość i nie mamy już długu? Zarobek meża jest jedynym dochodem naszej 5 osobowej rodziny a wiem ze na oddanie od komornika nadwyżki czeka się miesiącami więc to nie wchodzi w grę. jak temu przeciwdziałać?

  iva

 4. Napisać skargę do prezesa sądu rejonowego a odpis faksem przesłać komornikowi najpierw (żeby szybko dostał). W skardze napisać między innymi, co usłyszałaś, czyli że „nie ma czasu i nie wiadomo kiedy będzie miała”.

  admin

 5. Komornicy bardzo często działają bezprawnie ale w Polsce traktowani są jak święte krowy” Ja miałem sytuację w której sąd anulował nakaz płatniczy ale komornik nadal, pomimo kilku interwencji telefonicznych nadal blokował moje konta. Działał bezprawnie śmiejąc mi się w twarz. Zadzwoniłem do prokuratury i doradzono mi aby złożyć doniesienie na komornika o możliwości popełnienia przestępstwa u nich lub w najbliższej jednostce policji. Te „święte krowy nie mogą pozostawać bezkarne. Żerują na ludzkim nieszczęściu sprzedając za bezcen nasze ciężko wypracowane mienie, budują sobie pałace i jeżdżą samochodami za kilkaset tysięcy złotych.

  Janek

 6. Takich spraw nie załatwia się bowiem telefonicznie.

  admin

 7. Witam. Od niedawna komornik zajął wypłaty moich rodziców. Wynagrodzenie z zakladu pracy mojej mamy oraz rentę mojego taty. Zajęcie było tytulem niesplacanego kredytu pod zastaw domu. Trwa to kilka lat. Moi rodzice chcieliby wpłacać dobrowolnie 1000 złotych miesięcznie jednak bank odmawia. Odsyła do kancelarii która go reprezentuje.Ta kancelaria z kolei żąda kwoty 2000 złotych miesięcznie co znacznie przewyższa możliwości finansowe moich rodziców. Zaznaczę że na ich utrzymaniu jest niepełnosprawny syn z przyznaną renta do końca życia. Brak porozumienia z wierzycielem czyli bankiem oraz kancelarią go reprezentującą zamyka koło. Dodatkowo bank nie chce wziąć w rozliczeniu nieruchomości choć moi rodzice zgadzają się na ewentualną licytację domu która mogłaby zaspokoić wierzyciela. Zaznaczę jeszcze ze kredyt nadal jest aktualny gdyz w umowie bankowej data jego zakończenia upływa w roku 2020. Co można zrobić by komornik odstąpił z ściągania długów z konta bankowego a zajął i zlicytowal nieruchomość?

  Małgorzata

 8. Niestety, to zależy wyłącznie od wierzyciela z czego ma być prowadzona egzekucja. Jeżeli sobie życzy z konta a nie z nieruchomości, to komornik musi się zastosować do takiego żądania wierzyciela. Proszę ewentualnie porozmawiać z komornikiem, jak widziałby możliwość sprzedaży tego domu pomimo tego, ze jest zajęty, tzn. żeby rodzice komuś sprzedali a pieniądze trafiły do komornika.

  Co do egzekucji z konta bankowego, to jeżeli wynagrodzenie jak i renta wpływają na nie już po potrąceniu przez komornika w zakładzie pracy i w ZUS, to z konta tych pieniędzy nie powinien już ściągać.

  admin

 9. Witam konto bankowe mialam zajete przez dwoch komornikow przez dluzszy czas. Nie splacalam dlugu poniwaz jestem samotna matka I nie mam na to srodkow. Pisalam prosby o umorzenie lecz nie dostalam odpowiedzi. Wczoraj sprawdzalam konto bankowe I zajecia juz nie ma . Co to noze oznaczac ???

  Aleksandra

 10. Może egzekucje umorzono jako bezskuteczne, ale powinni Cie o tym poinformować.

  admin

 11. Czy komornik kiedyś zapomni o dłużniku i da sobie spokój?

  zmorlin

 12. Komornik, po przeprowadzeniu standardowych czynności egzekucyjnych (wraz z poszukiwaniem majątku), po prostu umorzy postępowanie egzekucyjne jeżeli okaże się bezskuteczne i zwróci wierzycielowi tytuł wykonawczy. I z urzędu „zapomina” o sprawie.

  Jeżeli już, to właściwsze byłoby pytanie, czy wierzyciel kiedyś zapomni. Ten ma prawo ponownie skierować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. Jaki odsetek wierzycieli „zapomina na zawsze”, to trudno określić. Do mnie często zgłaszają się wierzyciele po umorzeniu postępowania egzekucyjnego, aż chciałoby się powiedzieć – „gdzie komornik nie może, tam wierzyciel windykatora pośle” a fakty są zwykle inne niż wyobrażenia wierzycieli o skuteczności firm windykacyjnych. Komornicy są po prostu skuteczniejsi od firm windykacyjnych, o ile firma windykacyjna nie złoży wniosku egzekucyjnego do komornika. Wydaje mi się natomiast że wierzyciele rzadko ponownie (po latach) kierują umorzone sprawy do komornika, a to błąd.

  admin

Skomentuj