Po jakim czasie komornik umarza bezskuteczną egzekucję?
Innymi słowy, jak długo komornik może prowadzić egzekucję? W praktyce różni komornicy różne mają podejście w kwestii umarzania postępowania egzekucyjnego które jest bezskuteczne. Niektórzy, po stwierdzeniu niemożności przeprowadzenia skutecznej egzekucji wobec braku u dłużnika wierzytelności (z tytułu wynagrodzenia za pracę, rachunków bankowych, nadpłaty podatku…), ruchomości przedstawiających wartość handlową i nieruchomości, szybko kierują do wierzyciela wysłuchanie przed umorzeniem postępowania egzekucyjnego, poprzedzające same umorzenie. Są jednak i tacy komornicy którzy nie umarzają tak szybko i co pewien czas ponawiają zapytania o wierzytelności dłużnika, zwłaszcza o nowe rachunki bankowe dłużnika.
Przeczytaj też: Jak często komornik sprawdza konta bankowe w OGNIVO?
Sprawę przeciwko mojemu dłużnikowi z Warszawy pewien komornik stamtąd prowadził przez kilka lat. Egzekucja ta tylko przez pierwszych kilka miesięcy przynosiła jakieś efekty wskutek zajęcia wynagrodzenia dłużnika. Jednak po kilku miesiącach dłużnik zwolnił się albo został zwolniony z pracy i odtąd egzekucja była całkowicie bezskuteczna a mimo tego komornik ten nie umarzał jej przez kilka lat. Co jakiś czas ponawiał zapytania do ZUS aby dowiedzieć się, czy dłużnik nie podjął na nowo pracy, zajął też jakieś nowe konta bankowe dłużnika na których jednak nie było środków podlegających zajęciu. Mnie komornik wzywał o zaliczki na te zapytania, płaciłem. W końcu po kilku latach wreszcie egzekucje umorzył. Dłużnik był w owym czasie w wieku dwudziestu kilku lat i może dlatego komornik liczył na to, że dłużnik znów podejmie pracę.
Przeczytaj też: Kiedy można ponownie wszcząć egzekucję?
Jeżeli komornik ma dużo spraw a co za tym idzie, szanse na zarobienie dużych pieniędzy dzięki zajęciom wierzytelności czyli pracy lekkiej i przyjemnej przy biurku, to raczej nie nie jest skłonny do wykazywania godnego podziwu uporu i konsekwencji w sprawie.
Przeczytaj też: Kiedy komornik dowie się o nowej pracy?
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Komornicy idą po linii najmniejszego oporu, zwiększenie konkurencji poprzez liczbę nowych kancelarii nie zmieniło tego.
Alicja
18 cze 20 o 05:51
Sprawa dototyczy mojej Mamy. Dłużnik jest winny jej, wliczajac odsetki, ponad 200 tysiecy złotych z tytułu najmu. Mamy już wszystkie wyroki sądowe, niestety komornik był w stanie odzyskać jedynie 800 złotych.
Człowiek, który jest winny pieniądze wiedzie wystawne życie, jezdzi drogim autem i mieszka w pieknym apartamencie, niestety jest to typowy “cwaniak” i wszystko poprzepisywał na rodzine.
Czy poleciłby mi Pan firmę, która podjęlaby sie pomocy z windykacją w takim przypadku? Bardzo licze na Pana pomoc, Mamie bardzo by sie te pieniadze przydaly.
Krzysiek
20 mar 21 o 21:05
W takich przypadkach skutecznymi windykatorami bywają prawie wyłącznie bandyci. Nie jestem w stanie polecić Panu tego typu ludzi ale na pewno są tacy trudniący się windykacją, w każdym co najmniej średniej wielkości mieście. Tylko zlecanie im jest ryzykowne, mogą nie oddać odzyskanego długu, zleceniodawca może też ponieść konsekwencje prawne jeżeli wyrządzą krzywdę dłużnikowi. Najlepiej im dług sprzedać z otrzymaniem gotówk8i do ręki i wtedy zbywcy wierzytelności już nie obchodzi jak oni ją będą odzyskiwać i nie ponosi za to odpowiedzialności.
admin
20 mar 21 o 21:42
Dawniej umarzali szybciej gdy mieli możliwość przyjmowania spraw z wyboru z obszaru całej Polski, żeby nie powstały zaległości uniemożliwiające przyjęcie sprawy jako komornik z wyboru. Pozycjonowali się na potęgę w internecie. Teraz już nie tak szybko.
Leszek
27 lip 21 o 15:21
Ode mnie już trzy lata bezskutecznie prowadzi ale to są alimenty i chyba nie może wobec tego umorzyć.
Anonim
6 sie 21 o 11:29
Tak, egzekucji alimentów komornik nie może umorzyć. Co do świadczeń każdego innego rodzaju, to może a nawet powinien gdy wiadomo, że jej dalsze prowadzenie nie przyniesie rezultatu. Jednak zdarzają się komornicy którzy pomimo tego nie wiedzieć dlaczego przetrzymują takie sprawy nawet dłużej jak rok kiedy to po dwóch, trzech miesiącach wiadomo, że nic z tego dalej nie będzie
Juszko
15 sty 22 o 20:26
Może chcą sprowokować wierzyciela do złożenia wniosku o umorzenie aby obciążyć go opłatą 5% dla siebie – komornika, opłatą od pozostającego długu.
admin
15 sty 22 o 20:44
O, dobrze wiedzieć. Znaczy za samo umorzenie i nic nie zrobienie w sprawie komornik zażąda prawnie 5 procent od długu którego nie wyegzekwował nawet jeżeli do tej pory nic nie udało mu się wyegzekwować i nie było na to realnej szansy?
Łukasz
16 sty 22 o 16:16
Tak, niestety. 5 procent za nic komornik inkasuje od wierzyciela po wniosku o umorzenie egzekucji. Nawet jeżeli komornik już ustalił, że nie ma z czego ściągać należności.
admin
16 sty 22 o 16:35
Czy takie instytucje musza co jakis czas wysylac tego typu pisma aby sprawa sie nie przedawnila?
Anonim
25 mar 22 o 18:11
Dopóki komornik prowadzi egzekucję, to bieg przedawnienia jest wstrzymany i “wyzerowany” – zaczyna biec od początku po umorzeniu egzekucji z uwagi na jej bezskuteczność (aby zapobiec przedawnieniu po umorzeniu, wierzyciel może ponownie wnieść o egzekucję do komornika). Inaczej jest w egzekucji administracyjnej tzn. przedawnienie biegnie po dokonanej czynności.
admin
25 mar 22 o 18:23
Dzień dobry
prowadzę egzekucję od 3 lat wobec dłużnika, a wcześniej wieloletniego kontrahenta, który mówiąc kolokwialnie “został z długami” po zamknięciu firmy. Egzekucja jest praktycznie bezskuteczna (nie licząc drobnych kwot na początku). Sam także nie podejmuję nowych działań wobec niego, bo wiem, że nie ma on realnych szans spłacić tego zobowiązania (długi powstały przed COVID, są “sześciocyfrowe”, firma z branży transportowej, auta zabrane przez leasing). Dług dla firm skupujących długi jest bezwartościowy (osoba fizyczna, bez działalności i majątku).
Otrzymałem ostatnio od dłużnika propozycję zawarcia ugody, która opiewa na kilka procent długu rozłożonego na raty, co jest jakimś sposobem na wyjście z sytuacji. Warunkiem zawarcia ugody jest wycofanie trwającej egzekucji komorniczej. Czy będzie się to wiązać dla mnie lub dłużnika z jakimiś kosztami? Komornik działa z mojego nadania, więc logicznym jest, że to wierzyciel decyduje co dalej z postępowaniem, ale w tym kraju coraz mniej rzeczy jest logicznych.
kamel
1 gru 23 o 21:13
Dzień dobry, jeżeli wniesie Pan po umorzenie postępowania egzekucyjnego, to komornik obciąży Pana opłatą w wysokości 5% niewyegzekwowanego długu! Na podstawie Art. 29 ust. 1 ustawy o kosztach komorniczych.
admin
1 gru 23 o 22:29