Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Po jakim czasie komornik umarza bezskuteczną egzekucję?

1 komentarz

W praktyce różni komornicy różne mają podejście w kwestii umarzania postępowania egzekucyjnego które jest bezskuteczne. Niektórzy, po stwierdzeniu niemożności przeprowadzenia skutecznej egzekucji wobec braku u dłużnika wierzytelności (z tytułu wynagrodzenia za pracę, rachunków bankowych, nadpłaty podatku…), ruchomości przedstawiających wartość handlową i nieruchomości, szybko kierują do wierzyciela wysłuchanie przed umorzeniem postępowania egzekucyjnego, poprzedzające same umorzenie. Są jednak i tacy komornicy którzy nie umarzają tak szybko i co pewien czas ponawiają zapytania o wierzytelności dłużnika, zwłaszcza o nowe rachunki bankowe dłużnika.

Sprawę przeciwko mojemu dłużnikowi z Warszawy pewien komornik stamtąd prowadził przez kilka lat. Egzekucja ta tylko przez pierwszych kilka miesięcy przynosiła jakieś efekty wskutek zajęcia wynagrodzenia dłużnika. Jednak po kilku miesiącach dłużnik zwolnił się albo został zwolniony z pracy i odtąd egzekucja była całkowicie bezskuteczna a mimo tego komornik ten nie umarzał jej przez kilka lat. Co jakiś czas ponawiał zapytania do ZUS aby dowiedzieć się, czy dłużnik nie podjął na nowo pracy, zajął też jakieś nowe konta bankowe dłużnika na których jednak nie było środków podlegających zajęciu. Mnie komornik wzywał o zaliczki na te zapytania, płaciłem. W końcu po kilku latach wreszcie egzekucje umorzył. Dłużnik był w owym czasie w wieku dwudziestu kilku lat i może dlatego komornik liczył na to, że dłużnik znów podejmie pracę.

Jeżeli komornik ma dużo spraw a co za tym idzie, szanse na zarobienie dużych pieniędzy dzięki zajęciom wierzytelności czyli pracy lekkiej i przyjemnej przy biurku, to raczej nie nie jest skłonny do wykazywania godnego podziwu uporu i konsekwencji w sprawie.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

15 czerwca, 2020

kategoria windykacja

tag

1 komentarz do 'Po jakim czasie komornik umarza bezskuteczną egzekucję?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Komornicy idą po linii najmniejszego oporu, zwiększenie konkurencji poprzez liczbę nowych kancelarii nie zmieniło tego.

    Alicja

    18 Cze 20 o 05:51

Skomentuj