Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

UOKiK ukarał firmę pożyczkową za „pożyczki bez BIK”. A ja się pytam, jakim prawem?

skomentuj

Pośrednictwo Finansowe „Kredyty-Chwilówki” spółka z o.o. została ukarana przez UOKiK. Ma zapłacić 475 tys. zł. kary między innymi za to, że reklamował swe pożyczki jako „bez BIK” oraz „bez zdolności kredytowej”. A zdolność kredytową parabank musi sprawdzać, bo tak nakazuje ustawa o kredycie konsumenckim, poinformował UOKiK – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

To prawda, firmy pożyczkowe nie będące bankami też muszą sprawdzać zdolność kredytową konsumentów, ale ukaranie za „bez BIK” jest moim zdaniem wysoce krzywdzące. W ustawie o kredycie konsumenckim nie jest napisane, że sprawdzając zdolność kredytową, parabank musi sprawdzić historię kredytową oraz aktualny stan zadłużenia kredytowego / pożyczkowego w BIK – Biurze Informacji Kredytowej. Zgodnie z ustawą bowiem, ocena zdolności kredytowej dokonywana jest na podstawie informacji uzyskanych od konsumenta lub na podstawie informacji pozyskanych z odpowiednich baz danych lub zbiorów danych kredytodawcy. Jedynie bankom ustawa nakazuje sprawdzać zdolność kredytową zgodnie z prawem bankowym i innymi regulacjami obowiązującymi banki.

Hahahahahaha!!!! Ależ „skonkretyzowane” wytyczne! Jak widać o obowiązku sprawdzania BIK mowy w ustawie nie ma jak chodzi o pozabankowe firmy pożyczkowe. W zasadzie, to nic nie ma… Jest natomiast żenada; ukaranie za bez BIK” jak i w ogóle za „bez sprawdzania zdolności kredytowej” skoro ustawa nie precyzuje, jak ma być ta zdolność kredytowa sprawdzana. Mnie to wygląda na nagonkę. Żal mi ukaranej firmy; wiem że sprawdzają dochody – trzeba było reklamować się np. „Bez BIK; sprawdzamy tylko dochody”. I byłoby git.

W świetle ustawy to badanie zdolności kredytowej może też ograniczyć się na przykład tylko do sprawdzenia jakiegoś BIG czyli na przykład ERIF (chyba najmniej dłużników w tym rejestrze figuruje w porównaniu do pozostałych tj. KRD i Infomonitor). „Bez sprawdzania BIK i bez sprawdzania dochodów!” – w świetle ustawy takie hasło jest dozwolone przecież. Ba, w świetle ustawy dozwolone jest takie hasło „Bez sprawdzania BIK, BIG i dochodów!” No co? Przecież ustawa dopuszcza weryfikację zdolności kredytowej tylko na podstawie informacji uzyskanych od konsumenta i może to być np. tylko potwierdzenie zapłaty ostatniego rachunku za prąd!

A pożyczki bez BIK znajdziecie w zestawieniu tutaj. Jak nie chce Wam się szukać, to pytajcie, wskażę Wam je.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

22/09/2016

kategoria parabanki

Skomentuj