Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Ubezwłasnowolnienie alkoholika

Jeden komentarz

Pytanie: Piszę do Pana nie tyle w imieniu co po prostu w sprawie przyjaciółki która ma problem z bratem – alkoholikiem. Jest to człowiek młody, około trzydziestki ale już bardzo uzależniony od alkoholu z czego ma duże problemy. Trzeźwy czy piany – nie jest awanturnikiem, nad nikim nie znęca się, zachowuje się spokojnie, pije w domu i ni upija się do nieprzytomności ale prawie cały czas jest znacznie pod wpływem. Przez to podejmuje różne irracjonalne decyzje, jak w chorobie psychicznej, skutkujące dla niego negatywnymi skutkami finansowymi (między innymi rozdawanie pieniędzy – dosłownie) oraz społecznymi. Po prostu bardzo sobie szkodzi. Przez alkoholizm swój nie pracuje już. Wiadomo, że osobę chorą psychicznie można ubezwłasnowolnić a jak wygląda ta kwestia w przypadku alkoholika? Czy jest możliwe chociaż częściowe ubezwłasnowolnienie takiej osoby? Ja tego człowieka znam, może nie jest chory psychicznie ale ma zgubną chorobę alkoholową która w jego przypadku jest nie mniej niebezpieczna od na przykład schizofrenii czy psychozy.

Przeczytaj też: Umowa o kredyt z osobą ubezwłasnowolnioną

Odpowiedź: Art. 13 Kodeksu cywilnego dopuszcza też możliwość nawet całkowitego ubezwłasnowolnienia osoby uzależnionej od alkoholu. Pijaństwo w świetle tegoż przepisu (jak i na przykład narkomania) uznawane jest za zaburzenie psychiczne i jeżeli taka osoba nie jest w stanie kierować swym postępowaniem, to może zostać ubezwłasnowolniona całkowicie.

A skoro zgodnie z wyżej wskazanym przepisem możliwe jest całkowite ubezwłasnowolnienie alkoholika, to oczywiście ubezwłasnowolnienie częściowe też jest możliwe jeżeli stan tej osoby (na przykład wskutek pijaństwa) nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw (art. 16 Kc).

Przeczytaj też: Egzekucja komornicza przeciwko osobie ubezwłasnowolnionej

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

7 lutego, 2021

kategoria inne

tag

1 komentarz do 'Ubezwłasnowolnienie alkoholika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Od alkoholizmu w wielu przypadkach już tylko mały krok do choroby psychicznej i niejeden alkoholik jest przez to po prostu chory psychicznie.

    Anonim

    8 lut 21 o 17:40

Skomentuj