Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pożyczka wzięta z banku dla kolegi – szefa któremu firma upadła

skomentuj

Taki mail z archiwum:

Zwracam się do Państwa w imieniu mojego syna o pomoc w odzyskaniu pieniędzy. Mój pełnoletni syn w lipcu 2011 roku zaciągnął kredyt w PKO Bank Polski w wysokości 20.000 zł. na prośbę swojego ówczesnego szefa, kolegi, który zatrudniał go w swojej firmie. Miał to być kredyt, który będzie szybko spłacony maksimum w ciągu 3- miesięcy. Syn wręczył koledze 13.000 zł. czego dowodem jest podpisana umowa-zobowiązanie. Niestety stało się inaczej, ów kolega ogłosił upadłość swojej firmy nie spłaca długu. Z całej kwoty spłacił zaledwie 2.500 zł. Natomiast mój syn obecnie pracuje w Holandii właściwie po to tylko, żeby spłacać miesięczną ratę Bankowi. Syn mój w dniu grudniu 2012r. wysłał do swojego dłużnika ostateczne wezwanie do spłaty zadłużenia, dłużnik potwierdził odbiór przesyłki i ślad po nim zaginął. Z relacji rodziny tzn. matki wiemy, że przebywa w Belgii pracując tam. Nie mam możliwości zaciągnięcia informacji w sprawie odzyskania długu, dlatego zwracam się do Pana o pomoc lub jakąkolwiek wskazówkę w celu odzyskania tego długu przez mojego syna.

Skoro to zarazem kolega syna, to zapewne jest to człowiek dość młody też, więc może być w przyszłości ściągalny. A wyjazd do pracy za granicą sugeruje, że firma upadła mu nie na niby ale że naprawdę, szczerze zbankrutował. Podejrzewam ze to bo bankructwo a nie upadłość w dosłownym znaczeniu tego słowa ale nawet gdyby była to upadłość, to pożyczka jest de facto prywatna i upadłość nie ratuje go przed odpowiedzialnością za ten dług. Ta pierwsza spłata też sugeruje, że facet nie miał złych intencji, choć nie można wykluczyć, że dokonał jej aby ewentualnie uwolnić się od zarzutu wyłudzenia pożyczki tej prywatnej.

No cóż, syn musi spłacać kredyt który zaciągnął, nie wykpi się wobec banku tym, że przekazał go koledze – szefowi. Termin przedawnienia bankowego kredytu to trzy lata, ale termin przedawnienia pożyczki której z tych pieniędzy udzielił koledze – szefowi, to dziesięć lat.

Wypadałoby uzyskać tytuł wykonawczy w sądzie, aby być w każdej chwili gotowym do przekazania sprawy komornikowi, bo zapewne dłużnik wróci do Polski. Zresztą, nawet pod jego nieobecność można prowadzić egzekucję o ile ma w Polsce jakiś majątek np. nieruchomość. Oby tylko nie okazało się, że upadł tak, że ma inne wysokie długi …

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

04/06/2016

kategoria: komornik,zadłużenie

Skomentuj