Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik pyta pracodawcę o konto bankowe dłużnika a …

komentarzy 12

Pytanie: Mąż doigrał się egzekucji komorniczej za długi z hazardu o których pojęcia nie miałam. To że w lotto gra to wiedziałam, sama czasem gram ale były poważniejsze sprawy w salonach gier i przez nie długi w chwilówkach. Mąż w końcu przyznał się, bo chyba ocenił, że nie ma wyjścia bo niedługo listy od komornik zaczną przychodzić i pewnie we własnej osobie komornik też. Przechodząc do sedna. Komornik zajął mężowi pensję w zakładzie pracy i podobno zażądał jeszcze podania konta na które to wynagrodzenie jest wypłacane. A kontem tym jest konto naszego syna. Czy komornik może teraz zająć to konto?



Odpowiedź: Przyznam się, że nie słyszałem jeszcze o tym, żeby komornik pytał pracodawcę o konto bankowe na które pracodawca wynagrodzenie przelewa. Po namyśle dochodzę do myśli, że komornik ma prawo żądać takiej informacji i być może wielu z nich żąda. No ale do rzeczy.

Komornik nie ma prawa zająć konta dziecka dłużnika jak i w ogóle konta osoby która dłużnikiem w sprawie nie jest. Załóżmy, że komornik otrzymał od pracodawcy dłużnika – męża numer konta syna. Komornik na podstawie numeru konta nie wie, że jest to konto syna dłużnika czyli że nie jest to konto dłużnika (pracodawca chyba też nie wie). Komornik dowie się o tym, gdy bank odmówi zajęcia tego konta odpowiadając komornikowi, że to nie jest konto dłużnika.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

25/05/2016

Komentarze do 'Komornik pyta pracodawcę o konto bankowe dłużnika a …'

Subscribe to comments with RSS

  1. komornik z reguły pyta pracodawcę o konto. część prawników uważa, że pracodawca akurat tę część może olać jako że to pytanie nie mieści się w pojęciu informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji – wszak komornik zajmuje już wynagrodzenie, a pracodawca nic nie ma do konta pracownika;

    żądać numeru konta c<y marki posiadanego pojazdu przez dłużnika jako "informacji niezbędnej" równie dobrze mógłby od sąsiada…

    ryszard ochódzki

    31 maja 16 04:44

  2. Zgodnie z Art. 761. § 1. Organ egzekucyjny może żądać od (…) innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji.

    admin

    31 maja 16 06:50

  3. i sęk w tym, że numer rachunku pracownika niekoniecznie jest informacją niezbędną do prowadzenia egzekucji, jeśli zajmuje się wynagrodzenie – tak bynajmniej uważa część prawników

    ryszard ochódzki

    31 maja 16 23:48

  4. Chyba są w błędzie. Idąc tym tropem można by uznać, że egzekucja z wynagrodzenia przynosząca 10 zł. miesięcznie przy długu 1.000 000 zł. powoduje, że znalezienie innych składników majątku nie jest niezbędne.

    admin

    1 Cze 16 07:04

  5. ale ani pracodawca, ani ten przykładowy sąsiad nie jest informacją o rachunkach bankowych – tylko chociażby ognivo

    ryszard ochódzki

    2 Cze 16 00:23

  6. Informuje bank, za pośrednictwem OGNIVO.

    admin

    2 Cze 16 08:46

  7. o widzisz. zatem widzisz że żądanie numeru konta od pracodawcy nieco wykracza poza zasięg kompetencji

    ryszard ochódzki

    2 Cze 16 11:32

  8. Nic podobnego. Przepis który wskazałem jest moim zdaniem jednoznaczny.

    admin

    2 Cze 16 14:20

  9. przepis może jest jednoznaczny, za to zbyt szeroka jest interpretacja w stosunku do pracodawcy

    ryszard ochódzki

    2 Cze 16 16:45

  10. Nie uważam tak. Tu nie ma co interpretować. Tak jak Urząd Skarbowy udziela komornikowi informacji o tym, czy dłużnik odprowadził podatek z tytułu transakcji np. kupno mieszkania, tak i pracodawca wezwany przez komornika ma podać konto bankowe dłużnika.

    admin

    2 Cze 16 17:10

  11. podatki są w kompetencji urzędu skarbowego. w kompetencji pracodawcy są informacje dot. kwot wynagrodzenia, a nie posiadanych przez niego kont

    ryszard ochódzki

    2 Cze 16 17:13

  12. Urząd Skarbowy nie informuje komornika o zapłaceniu / niezapłaceniu podatku ale o tym, że dłużnik nabył nieruchomość. Ma wiedzę, to informuje komornika. Tak samo pracodawca: ma wiedze, ma poinformować.

    admin

    2 Cze 16 17:57

Skomentuj