Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Opóźnienie wszczęcia egzekucji pozabankowych pożyczek i kredytów bankowych

skomentuj

Pytanie: Piszę do Pana z Tarnowa woj. małopolskie, bo beznadziejnie zadłużyłam się tutaj we wszystkich bankach a później też w pożyczkowych firmach (kredyty bez BIK). Zagrażają mi egzekucje komornicze. Zanim zdecydowałam się do Pana napisać do Pana, to przeczytałam chyba ze dwadzieścia artykułów na Pana blogu o windykacji, egzekucji komorniczej i o dłużnikach i stwierdziłam, że nikt inny, żadna firma oddłużeniowa nie pomoże mi faktycznie jak Pan może pomóc. Jestem w stanie zapłacić gdyby zechciał Pan przejąc kontrolę nieoficjalnie oczywiście nad tymi moimi długami w bankach i z „chwilówek” i opóźnić z rok komorników. Ten czas mi wystarczy, wtedy będę miała pieniądze żeby pospłacać długi.

Odpowiedź: W bankach to raczej nie we wszystkich ale nie ważne, rozumiem problem. Działania komornika można opóźnić z rok albo i dłużej a dokładniej – opóźnić uzyskanie przez wierzyciela tytułu wykonawczego w przypadku pozabankowych pożyczek; gratis mogę Pani podpowiedzieć, co robić. Wystarczy wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty i umiejętnie grać na zwłokę brakami formalnymi w toku całego postępowania. Tylko że jeżeli jakiś parabank ma od Pani weksel, to już może być problem, gdyż niezależnie od wniesienia przez Panią środka odwoławczego, komornik może przynajmniej dokonać zabezpieczenia roszczenia na wniosek wierzyciela, ot przykładowo zająć konto bankowe, wynagrodzenie za pracę i cokolwiek innego, tylko że pieniędzy nie przekaże wierzycielowi dopóki nie zostanie wydany tytuł wykonawczy.

W przypadku banków – jeszcze gorzej, bo wciąż jeszcze są uprawnione do wystawiania BTE a następnie sąd nadaje im klauzulę wykonalności bez Pani jako dłużnika uczestnictwa. Można ewentualnie wnieść powództwo przeciwegzekucyjne domagając się zawieszenia postępowania egzekucyjnego do czasu wydania orzeczenia ale nie wiem z jakim skutkiem. Słyszałem, ze regułą jest iż sądy taki wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego uwzględniają ale czy także w przypadku już na pierwszy rzut oka mało wiarygodnych dowodów, argumentów zwartych w pozwie, tego nie wiem.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

03/05/2016

Skomentuj