Badanie przedawnienia przez komornika
Wskutek znowelizowania Kodeksu postępowania cywilnego komornicy są zobligowania do badania, czy roszczenie objęte tytułem wykonawczym skierowanym przez wierzyciela do egzekucji nie uległo przedawnieniu, co dotyczy zarówno należności głównej jak i odsetek.
Zgodnie bowiem z art. 804 § 2 Kpc jeżeli z treści tytułu wykonawczego wynika, że termin przedawnienia dochodzonego roszczenia upłynął, a wierzyciel nie przedłożył dokumentu, o którym mowa w art. 797 wniosek o wszczęcie egzekucji lub żądanie przeprowadzenia egzekucji § 11, organ egzekucyjny odmawia wszczęcia egzekucji.
A wyżej wymieniony art. 797 § 11 Kpc stanowi, że jeżeli z treści tytułu wykonawczego wynika, że termin przedawnienia dochodzonego roszczenia upłynął, do wniosku należy dołączyć również dokument, z którego wynika, że doszło do przerwania biegu przedawnienia.
Jeżeli w takiej sprawie doszło do przerwania przedawnienia, to najczęściej wskutek wcześniejszej egzekucji i wtedy na tytule wykonawczym powinna znajdować się wzmianka uczyniona przez komornika który poprzednio egzekucję prowadził, z datą umorzenia egzekucji od której ponownie rozpoczął się bieg przedawnienia roszczenia. Jeżeli takiej wzmianki brak, to wierzyciel egzekwujący musi do wniosku egzekucyjnego dołączyć komornicze postanowienie o umorzeniu owego poprzedniego postępowania egzekucyjnego. Jeżeli natomiast doszło do przerwania biegu przedawnienia np. przez złożenie oświadczenia dłużnika o uznaniu długu, to do wniosku o wszczęcie egzekucji należy dołączyć to oświadczenie.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Witam, czy za taką odmowę wszczęcia egzekucji z powodu przedawnienia komornik obciąży wierzyciela jakąś opłatą?
Jurek
29 Cze 20 o 17:53
Nie, za odmowę wszczęcia egzekucji nie pobiera opłaty.
admin
29 Cze 20 o 18:13