Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Windykacja przedawnionego długu

4 komentarze

Z przedawnionym długiem to jest tak, że dalej istnieje z tym, że w postępowaniu sądowym dłużnik – pozwany może podnieść zarzut przedawnienia i sąd powództwo oddali. Zresztą, po zmianie przepisów, sądy badają przedawnienie z urzędu ale różnie z tym bywa więc lepiej nie oglądać się na sąd i zarzut przedawnienia podnieść. Czy po oddaleniu powództwa o zapłatę z powodu przedawnienia wciąż można prowadzić windykację takiego długu na przykład wpisawszy go do KRD lub innego rejestru długów?

Przeczytaj też: Cofnięcie uznania długu

Według wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 11 lutego 2016 r., sygn. akt VI ACa 153/15 – nie można. Jeżeli zatem masz zamiar uprzykrzać dłużnikowi życie z powodu przedawnionego długu poprzez na przykład właśnie wpisanie go do KRD albo na jakąś internetową giełdę wierzytelności (dalece skuteczniejsze niż KRD), albo wysyłać doń windykatorów, to nie kieruj powództwa o zapłatę.

A jak chodzi o windykację przedawnionego długu konsumenta, to wywiodłem tutaj: https://pamietnikwindykatora.pl/krd-a-przedawniony-dlug/ że jest całkowicie zakazana, w jakiejkolwiek formie.

Nie ma też sensu kierować do komornika jakiegoś przedawnionego tytułu wykonawczego (nakazu zapłaty, wyroku…) a dokładniej, przedawnionych należności w takim tytule ponieważ komornicy też już są zobligowani do badania przedawnienia i mają obowiązek odmówić wszczęcia egzekucji przedawnionego roszczenia.

Przeczytaj też: Przedawnienie a zasady współżycia społecznego

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

17 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Windykacja przedawnionego długu'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ktoś może stwierdzić, że dopuszczenie do przedawnienia szczególnie zasądzonego długu to głupota wierzyciela. Tylko żeby przerwać bieg przedawnienia to trzeba ponownie do komornika dać a to kosztuje i perspektywa ponownego umorzenia bezskutecznej egzekucji. I co później jeszcze raZ i jeszcze raz i za każdym razem tracić pieniądze na komornika. A taki dłużnik już raczej nigdy nie będzie nic miał co mógłby komornik mu zabrać i sprzedać.

    szyna

    30 maj 21 o 09:00

  2. Głupotą jest instytucja przedawnienia roszczenia i tyle w temacie. Zapominasz, że masz dług, to sobie zapisz i powieś nad telewizorem a najlepiej – spłać.

    Anonim

    21 cze 21 o 14:19

  3. Szyna, jeżeli raz bezskuteczna to nie ma co trzymać tego tylko sprzedać na giełdzie na przykład.

    Nara

    27 lip 21 o 14:50

  4. Pytanie jednak – za ile uda się sprzedać taki dług po bezskutecznej egzekucji komorniczej? Za 10 procent wartości?

    admin

    27 lip 21 o 15:16

Skomentuj