Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Nieściągalna dłużniczka wyszła za mąż i urodziła dziecko, czy czas na ponowną egzekucję?

komentarzy 10

Pytanie: Pozwolę sobie przejść od razu do rzeczy. W 2014 roku uzyskałem wyrok nakazowy w wysokości ok. 1700 zł (+opłaty, odsetki) i od tej pory staram się go bezskutecznie odzyskać. „Praca” komornika ograniczyła się do tego, że pobrał ponad 100zł z góry, sprawdził konta i stwierdził, że nic nie znalazł. Aktualnie znalazłem na FB profil dłużniczki i wiem, że wyszła za mąż, urodziła dziecko i jej sytuacja majątkowa mogła się zmienić. Napisałem ponownie do komornika i po raz kolejny mam zapłacić 120zł w ciemno oraz wskazać jaki majątek/jakie urzędy/banki ma on na mój koszt sprawdzić. Nie mam pojęcia co wybrać. Będę wdzięczny za wszelkie rady oraz propozycję współpracy czy to w windykacji czy też odkupieniu długu.

Odpowiedź: Już nie zajmuję się zawodowo windykacją (maiłem jak to się mówi, dość) ale porad owszem udzielam, bezpłatnych.

Owe 120 zł. zaliczki to, w porównaniu z innymi komornikami, niewiele ale rozumiem niechęć.

Należy pamiętać jednak o tym, że egzekucja może być prowadzona tylko z jej osobistego majątku a nie z majątku wspólnego jej i męża ani oczywiście z majątku osobistego męża też nie. Nie za wcześnie na tę ponowną egzekucję? Skoro ma małe dziecko, to prawdopodobne, że nie pracuje zawodowo tylko zajmuje się wychowaniem dziecka, choć oczywiście nie przesądzam. Jak bym na Pana miejscu odczekał jeszcze co najmniej z rok albo dłużej. Należy się też liczyć z tym, że takie egzekucje komornicze będą co rusz bezskuteczne.

Póki co może ją Pan jako dłużnika na przykład w internecie opublikować, tak aby w wyszukiwarce Google była widoczna. Pod hasłem, że jest to dług na sprzedaż. Raczej nikt nie kupi takiego długu ale chodzi bardziej o to, aby dyskredytować ją, może wstyd się jej zrobi, przestraszy się, że znajomi, rodzina to zobaczą i zapłaci. Może (a nawet powinien) ją Pan uprzedzić, że umieści ją Pan tak w internecie a później, jeśli nie zapłaci, proponuję wskazać jej taki wpis (mailem, pocztą).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

11/02/2016

kategoria: komornik

Komentarze do 'Nieściągalna dłużniczka wyszła za mąż i urodziła dziecko, czy czas na ponowną egzekucję?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Szkoda czasu na ponowne wznawianie,jak sie ma jaja to najlepiej wyslac oferte sprzedazy do 10 znajomych na facebooku.i tak codziennie wysylajac jej stosowna informacje. z mojego doswiadczenia wynika,ze 30% splaca zadluzenie juz po umorzeniach sprawy.

  Misiek

  12 Lut 16 10:13

 2. Można i o tym myślałem, czy mu tak nie poradzić ale nie chciało mi się już sprawdzać, czy jest to dozwolone (na Facebooku). Podchodzi to niejako pod spam, ale niezbadane wyroki sędziowskie. J anie wahałbym się, ale nie chcę, żeby facet miał problemy skorzystawszy z mojej porady.

  admin

  12 Lut 16 12:06

 3. Tyle spamu lata,ze co najwyzej mu konto zablokuja.
  Boli to dluznikow bardzo jak otoczenie sie dowiaduje o zadluzeniu.

  Misiek

  12 Lut 16 21:17

 4. za spam grodzi i grzywna do bodaj 5 tys. zł.

  admin

  12 Lut 16 22:41

 5. Komornik te 120zł wydał na siebie w knajpie czy zapłacił z tego za np. korespondencje w Pana Wierzyciela sprawie?

  Karol

  13 Lut 16 16:05

 6. Niby na korespondencję i koszty zapytań a czy oraz ile z tego przejadł, to nie wiemy. Jak napisałem, ta zaliczka to jedna z najniższych o jakich słyszałem i wzywany byłem do wpłacenia. „Standard” jeszcze z pół roku temu to około 200-250 złotych.

  admin

  13 Lut 16 16:09

 7. Jak baby urodziła niedawno to jest nadzieja, że pobiera macierzyński a teraz to 12m. Wnieś do komornika w ciemno o zajęcie albo niech złoży zapytanie za 40,47.

  anna

  19 Lut 16 13:31

 8. No ale zasiłek macierzyński z tego co wiem, nie przysługuje bezrobotnym? zakładam że dłużniczka nie pracowała przed urodzeniem dziecka.

  admin

  19 Lut 16 14:04

 9. Nie śledzę tego na bieżąco ale od 2016 bezrobotne tez miały dostawać zasiłek a ponadto dziewczyna mogła pędem założyć działalność i opłacić jedną składkę……

  anna

  19 Lut 16 14:16

 10. Istotnie (choć na stronie ZUS oczywiście jeszcze nie uaktualnili), od początku 2016 roku przysługuje ten zasiłek także bezrobotnym. Bodaj 1000 zł. netto.

  admin

  19 Lut 16 14:22

Skomentuj