Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może zająć ulgę na dziecko?

12 komentarzy

W kilku wątkach (komentarzach do wątków) na tym moim blogu co jakiś czas przewija się to pytanie tytułowe a zatem postanowiłem niniejszym założyć osobny wątek z tym pytaniem. Na pytanie zatem, czy komornik może zająć w urzędzie skarbowym podatkową ulgę na dziecko, odpowiedź brzmi: tak, może zająć.

Przeczytaj też: Komornik a ciąża

Zwrot nadpłaty podatku, bez względu na to, czy zawiera się w nim prorodzinna ulga na dziecko, czy nawet jest to tylko ulga na dziecko, podlega egzekucji w całości. Zauważmy przy tym, że zwrot nadpłaty podatku zawierający prorodzinną ulgę na dziecko należny jest podatnikowi a nie jak w przypadku alimentów – dziecku. Komornik nie ma prawa zająć alimentów ale podatkową (a więc należną podatnikowi – rodzicowi) ulgę na dziecko ma prawo zająć.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć zwrot podatku?

Co prawda, ulga na dziecko jest prawem niezbywalnym i nie podlega egzekucji, ale Sąd Najwyższy “poradził sobie” – zrobił dobrze komornikom i wierzycielom stwierdziwszy w wyroku z dnia 08 listopada 2005 r. sygn. akt I CK 167/05 między innymi:

Stosownie do art. 831 § 1 pkt. 3 k.p.c. egzekucji nie podlegają prawa niezbywalne, tj. takie, które nie mogą być skutecznie przeniesione na inną osobę. Jeżeli natomiast na podstawie takiego prawa dłużnik otrzymał już konkretne świadczenia majątkowe (np. pieniądze), to egzekucja z przedmiotu tego świadczenia jest dopuszczalna. Egzekucję należy uznać za dopuszczalną i wtedy, gdy dłużnik wprawdzie świadczenia jeszcze nie otrzymał, ale mu je przyznano, albo też dłużnik na podstawie prawa niezbywalnego wystąpił już z roszczeniem o pewne świadczenie majątkowe.

Przeczytaj też: Wspólne rozliczenie podatku a komornik

Komornicy zajmują ulgi na dziecko wraz z nadpłatą podatku i moim zdaniem, gdybyś zaskarżył / zaskarżyła taką czynność, to spotkałbyś się / spotkałabyś się z taką argumentacją jak przedstawiłem wyżej.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć zwrot podatku VAT?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 kwietnia, 2016

Komentarze do 'Czy komornik może zająć ulgę na dziecko?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Zgadza się, zabrał sku…syn. Widziałam, że w sprawie pożyczek też doradzacie a ja nie będę miała co do garnka włożyć dla dziecka jeżeli nie zapożycze się. Możecie polecić coś dostępnego bez sprawdzania biku? na 5-6 miesiace, później rodzice mnie wspomogą, bo kupca na działkę będą mieć.

    Kamila

    9 paź 16 o 13:14

  2. Najlepiej chyba ta tutaj

    admin

    9 paź 16 o 15:01

  3. A na krótszy czas, może na miesiąc? Potrzebne z tysiąc złotych (mnie też gad zabrał).

    branka

    16 lut 17 o 17:39

  4. tutaj (niektóre bezpłatne)

    admin

    16 lut 17 o 21:03

  5. Witam, dziwne minimalna pensja wynosi 2000tys brutto, wiec komornik nie moze zabrac ulgi, gdyz chroni to prawo pracy, wiec podatek oddany urzedowi i zwrot podatku z ulgi do sumy nie powinien byc zabierany

    Artur

    26 kwi 17 o 05:50

  6. Prawo pracy nie chroni ulgi na dziecko przed zajęciem przez komornika.

    admin

    26 kwi 17 o 06:02

  7. Mi komornik zabiera z wyplaty z 1/2 etatu po czym doplacam jego koszty po 100 zl a mimo to zabral jeszcze z pita na małe dziecko czy to sprawiedliwe? powiedzcie 60 procent z 1/2 etatu i 100zl dopłaty plus 60 procent z dziecka

    piotr

    12 mar 18 o 21:12

  8. No jak wskazano we wpisie głównym, ulga na dziecko podlega egzekucji.

    admin

    12 mar 18 o 22:32

  9. Witam czy komornik ma prawo ruszyć piniadze całość z ulgi na troje dzieci niepełnosprawnych?

    Ala

    14 kwi 21 o 14:28

  10. ulgę na dziecko czy zasiłek pielęgnacyjny? Ulga na dziecko podlega zajęciu zgodnie z tym co w temacie a zasiłek na dziecko niepełnosprawne czyli zasiłek pielęgnacyjny – nie podlega zajęciu.

    admin

    14 kwi 21 o 15:32

  11. Powinni zmienić ustawowo beneficjenta ulgi prorodzinnej, powinno być jak w przypadku alimentów – beneficjentem jest dziecko i za długi rodzica komornik nie może zająć alimentów.

    salva

    11 maj 21 o 19:56

  12. To w rzeczywistości nie jest ulga prorodzinna, tylko tak zwyczajowo się przyjęło ale nie jest.

    banik

    30 cze 23 o 10:43

Skomentuj