Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może zająć zwrot podatku VAT?

3 komentarze

Pytanie: Komornik może zająć zwrot nadpłaty podatku z urzędu skarbowego. A czy może komornik zająć zwrot podatku VAT?

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć zwrot podatku?

Odpowiedź: Co prawda zwrot podatku VAT należy do kategorii praw niezbywalnych co potwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 26 października 2004 roku, sygn. akt I ACa 5/04) czyli takich które nie mogę zostać przeniesione na inną osobę ale to zastrzeżenie dotyczące praw niezbywalnych nie stosuje się do egzekucji komorniczej.

Przeczytaj też: Wspólne rozliczenie podatku a komornik

Otóż Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 listopada 2005 roku, sygn. akt I CK 167/05 uznał, że stosownie do art. 831 § 1 pkt 3 k.p.c. egzekucji nie podlegają prawa niezbywalne, tj. takie, które nie mogą być skutecznie przeniesione na inną osobę. Jeżeli natomiast na podstawie takiego prawa dłużnik otrzymał już konkretne świadczenia majątkowe (np. pieniądze), to egzekucja z przedmiotu tego świadczenia jest dopuszczalna. Egzekucję należy uznać za dopuszczalną i wtedy, gdy dłużnik wprawdzie świadczenia jeszcze nie otrzymał, ale mu je przyznano, albo też dłużnik na podstawie prawa niezbywalnego wystąpił już z roszczeniem o pewne świadczenie majątkowe.

Konkludując, komornik może skutecznie zająć zwrot podatku VAT przyznany już przez urząd skarbowy.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć ulgę na dziecko?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

15 grudnia, 2022

Komentarze do 'Czy komornik może zająć zwrot podatku VAT?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Dokładnie tak samo jest w przypadku ulgi na dziecko (zresztą w poradzie na końcu jest link do tego). Jest prawem niezbywalnym a może zostać zajęta przez komornika.

    Adrianna

    15 gru 22 o 09:04

  2. Dokładnie tak, zanim zapadł ten “sławetny” wyrok SN, to komornicy nie zajmowali tego rodzaju wierzytelności. Tak działa kasta – mafia wspomagając się wzajemnie. Ciekawe ile wynosi nieoficjalna stawka – haracz miesięczny od komorników dla sędziów.

    Barnaba

    15 gru 22 o 13:01

  3. O ile faktycznie tak jest, to stawka zależy zapewne od zarobków komornika a te są bardzo zróżnicowane.

    admin

    16 gru 22 o 14:05

Skomentuj