Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Podwójna sprzedaż nieruchomości

14 komentarzy

Pytanie: Czy jest coś takie możliwe, że kupię od kogoś nieruchomość którą ten ktoś sprzedał już komuś powiedzmy że jeden dzień wcześniej albo nawet tego samego dnia godzinę wcześniej? Jeżeli jest to możliwe to czy można zabezpieczyć się przed takim oszustwem wpisując w umowie kupna, ze sprzedaż dochodzi do skutku dopiero w momencie wpisania nabywcy w księdze wieczystej?

Przeczytaj też: Nieujawniony właściciel w księdze wieczystej

Odpowiedź: Tak, istnieje ryzyko padnięcia ofiarą takiego oszustwa i kiedyś nawet czytałem w gazecie o takim przypadku. Umowy sprzedaży – przeniesienia własności nieruchomości nie można zawrzeć pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu; wpis w księdze wieczystej ma charakter deklaratoryjny. Można by ewentualnie zastrzec w umowie kupna sprzedaży, że zapłata ceny nastąpi po dokonaniu zmiany w księdze wieczystej ale zapewne sprzedający nie zgodzi się na to, chyba że pieniądze – cena zostanie wpłacona przez kupującego na bankowy rachunek powierniczy i sprzedający otrzyma je po dokonaniu wpisu w księdze wieczystej. No ale jak już napisałem, wpis w KW nie jest obowiązkowy do skutecznej transakcji i osoba której oszust sprzedał to samo mieszkanie wcześniej może zwlekać z dokonaniem wpisu w KW jak i z wprowadzeniem się do tego mieszkania…. Mało prawdopodobne, ale wykluczyć tego nie można. Bardziej prawdopodobne gdy chodzi o działkę niezabudowaną jeszcze…

Przeczytaj też: Brak aktualizacji księgi wieczystej – zajęcie nieruchomości osoby trzeciej

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

1 maja, 2016

kategoria inne

tag

Komentarze do 'Podwójna sprzedaż nieruchomości'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ten problem jest standardowy i ma standardowe rozwiązanie – należy najpierw zawrzeć umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego i wpisać ją do KW, wtedy jak już będzie widać wpis w księdze można bezpiecznie wpłacać pieniądze.

    Maciek

    3 maj 16 o 23:24

  2. No ale skąd wiemy, przystępując do umowy przedwstępnej czy nieruchomość nie została już sprzedana komuś innemu? To miałoby sens gdyby wpis do KW był obligatoryjny albo gdyby każdy nabywca przy umowie przedwstępnej tak postępował a nie postępuje każdy tak, ba, mało kto zapewne.

    admin

    4 maj 16 o 05:41

  3. Przystępując do umowy przedwstępnej nie wiemy. Ale wtedy wpłacamy tylko zaliczkę, a jak nasza umowa przedwstępna jest w księdze wieczystej (i nie ma “wyżej” innej) to możemy już bezpiecznie zapłacić całość (jak ktoś zawrze inną umowę to “przegrał”, bo domniemuje się że wiedział co jest w KW).

    Maciek

    5 maj 16 o 13:16

  4. Jednak ta nieruchomość mogła zostać sprzedana wcześniej a nabywca po prostu nie spieszy się z wnioskiem o wpisanie go do księgi wieczystej. Może nie ma czasu, może nie chce mu się a może jest w zmowie z nieuczciwym sprzedajacym ja później komuś innemu – drugi raz. A ponieważ umowę zawarł wcześniej, więc to on jest właścicielem. Nigdy nie będziemy mieć pewności, dopóki nie będzie przepisu nakazującemu notariuszowi załatwienie tego w księgach w jakimś bardzo krótkim terminie od podpisania umowy. Innej opcji rozwiązania tego problemu nie ma.

    admin

    5 maj 16 o 14:18

  5. witam chcemy z mezem kupic dom ,odnosimy takie wrazenie ze obecny wlasciciel tej nieruchomosci nie jest z nami szczery do konca …i tu pytanie jak sprawdzic czy owa nieruchomosc nie ma zajec komorniczych ,pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz.

    Ina

    31 paź 16 o 20:40

  6. W księdze wieczystej – III dział.

    admin

    31 paź 16 o 21:27

  7. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie do sprzedaży nieruchomości zajętej przez komornika, legalnie dłużnik może taką nieruchomość sprzedać.

    Włodek

    7 cze 21 o 08:09

  8. Może sprzedać ale postępowanie egzekucyjne dalej będzie się toczyć z tej nieruchomości pomimo zmiany jej właściciela.

    admin

    8 cze 21 o 12:36

  9. To kto będzie dłużnikiem, nabywca nieruchomości?

    walet

    5 lip 21 o 15:02

  10. To nie tak. Nabywca nieruchomości nie stanie się dłużnikiem lecz tylko z tej nieruchomości można prowadzić egzekucję. Nie można skierować egzekucji do żadnego innego składnika majątku nabywcy nieruchomości.

    admin

    5 lip 21 o 19:19

  11. Nie da się do zera ograniczyć czasu od momentu podpisania umowy do zmiany w księdze wieczystej, ryzyko więc zawsze jakieś tam jest.

    Czesław

    21 sie 21 o 20:31

  12. Można przyjść z notariuszem do sądu i w sądzie podpisać umowę, dokładniej: w kolejce do stanowiska w wydziale ksiąg wieczystych. 🙂 to jedyny sposób na całkowite wyeliminowanie ryzyka.

    Ja

    21 lis 21 o 19:01

  13. Myślałem że zmiana w kw jest dokonywana z urzędu po przesłaniu do sądu stosownej informacji, dokumentu przez notariusza?

    Czesława

    27 sty 22 o 08:54

  14. Nie, aktualizacji powinien dokonać nabywca (we własnym interesie). N9ie dokonując aktualizacji naraża się na ukaranie grzywną.

    admin

    27 sty 22 o 13:58

Skomentuj