Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wspólne rozliczenie podatku a komornik

4 komentarze

Pytanie: Czy komornik ma prawo zająć rozliczenie podatku w urzędzie skarbowym jeżeli jest to rozliczenie wspólne współmałżonków a dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków? Byłoby to krzywdzące dla drugiego małżonka który nie jest dłużnikiem w sprawie i gdy nie ma możliwości aby wierzyciel uzyskał rozszerzenie klauzuli wykonalności na drugiego małżonka.

Odpowiedź: Zgadzam się z Panią, ż eto krzywdzące w takiej sytuacji ale niestety, zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 grudnia 2019 r., sygn. akt II FSK 430/18, komornik ma prawo zająć wspólne rozliczenie – zwrot nadpłaty podatku w sytuacji gdy dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków. Zgodnie z tym wyrokiem urząd skarbowy ma obowiązek wypłacić takie rozliczenie komornikowi a nie podatnikom. Prawdopodobnie zatem urzędy skarbowe (od czasu wydania ww. wyroku) wypełniają w tym zakresie polecanie zawarte w zajęciu wierzytelności w opisanej sytuacji a jeżeli się od tego powstrzymują, to komornicy je “dyscyplinują”.

Co ciekawe, ten sam sąd – NSA we wcześniejszym wyroku – z 27 marca 2014 r., sygn. akt II FSK 979/12 stwierdził, że nie – komornik nie ma prawa zająć wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku ze wspólnego rozliczenia gdy dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

22 marca, 2021

Komentarze do 'Wspólne rozliczenie podatku a komornik'

Subscribe to comments with RSS

  1. A ja nie wiem, czy to krzywdzące. Nich się wspólnie nie rozliczają, to nie będzie krzywdy. krzywdzące byłoby dla wierzyciela gdyby nie można było zająć, bo dłużnikowi umyśliło się w tym celu rozliczyć wspólnie z żoną, taki unik przed zajęciem.

    Witold

    22 Mar 21 o 19:32

  2. W pełni zgadzam się z przedmówcą. przecież wie, że jest dłużnikiem i że nastąpi zajęcie nadpłaty podatku, niech wiec każde osobno rozliczy się.

    Cicho

    22 Mar 21 o 20:02

  3. A czy taki wyrok NSA jest wiążący dla wszystkich sytuacji tego typu?

    Anonim

    23 Mar 21 o 05:55

  4. No cóż, zgodnie z art. 170 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzeczenie prawomocne wiąże również inne sądy i inne organy państwowe…

    admin

    23 Mar 21 o 06:18

Skomentuj