Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik nie chce udać się pod faktyczny adres zamieszkania dłużnika

komentarzy 30

Pytanie: Witam, kilka miesięcy temu pytałem Pana o adres zamieszkania a zameldowania dłużnika. Komornik widzi tylko adres zameldowania a zamieszkania nic nie robi. Jeśli mógłby Pan podpowiedzieć jaki dowód przedstawić komornikowi na to że mieszka w innej miejscowości niż jest zameldowany. Listu poleconego nie odbiera ode mnie dłużnik a dla komornika to nie jest dowód (tak stwierdził komornik).

Odpowiedź: List zwrócony przez pocztę po dwukrotnym awizowaniu jest przecież dowodem na to, że według poczty dłużnik zamieszkuje pod tym adresem. Gdyby nie zamieszkiwał, to poczta nie awizowałaby przesyłki lecz od razu zwróciła ją do nadawcy czyli do Pana z adnotacją „adresat nieznany” albo „adresat wyprowadził się”. Proponuję wskazać to pisemnie komornikowi jak i to, że przecież nie ma innej możliwości udowodnienia tego komornikowi, że dłużnik tam mieszka. Wnosząc na przykład pozew o zapłatę wcale nie trzeba dowodzić tego, ze wskazany w pozwie adres zamieszkania dłużnika faktycznie tym adresem jest. Co więcej, odpis nakazu zapłaty wysłany przez sąd na adres zamieszkania dłużnika – pozwanego który powróci dwukrotnie awizowany, sąd nada klauzulę wykonalności. Dalej, w tymże pisemnie do komornika, proszę go postraszyć iż jeśli w dalszym ciągu będzie ociągał się z podjęciem czynności pod wskazanym przez Pana adresem zamieszkania dłużnika, to złoży Pan do sądu rejonowego skargę na zaniechanie dokonania przez niego czynności. Jak już poprzednio napisałem, w Kodeksie postępowania cywilnego mowa jest o adresie zamieszkania a nie zameldowania i na to też może Pan komornikowi zwrócić uwagę.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

08/06/2015

kategoria: komornik

Komentarze do 'Komornik nie chce udać się pod faktyczny adres zamieszkania dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Takie lenistwo komornika z z którym też w mojej sprawie walczę świadczy o tym, ze oni wciąż opływają jak pączki w maśle. Podwoić liczbę kancelarii komorniczych!

  antytoga

  8 Cze 15 19:37

 2. Statystycznie skuteczność egzekucji z ruchomości pod adresem zamieszkania jest bardzo niska, może stąd niechęć.

  admin

  8 Cze 15 21:28

 3. Czasem jednakże skuteczna i ponieważ jest jak twierdzisz, to właśnie dowodzi, że mają się za dobrze komornicy polscy.

  antytoga

  9 Cze 15 11:52

 4. Generalnie jak sie nie sciagnie z konta bankowego,umowy o prace,egzekucji z nieruchomosci to szanse sa bliskie zeru…..

  W moich sprawach 1 na 20 dluznikow pracuje legalnie i jest z czego sciagnac,jak widze ze sa zbiegi na rachunkach bankowych to nawet szkoda to egzekwowac.

  Misiek

  9 Cze 15 20:49

 5. Niskie długi można stosunkowo często ściągnąć zajmując ruchomości w mieszkaniu. Tylko czy komornikom chce się fatygować do dłużnika w sprawie np. 1000 złotych…

  admin

  10 Cze 15 06:14

 6. Admin; egzekucja z ruchomości nawet przy znacznie, znacznie większych kwotach może być skuteczna o ile wierzyciel potrafi prowadzić odpowiednio postępowanie. Wiem z autopsji. A co do sprawy to zamiast lamentować, zmienić komornika na takiego, który umiejętnie „robi teren”. Zameldowanie nie ma nic wspólnego z zamieszkiwaniem więc proceduralnie komornik też dupa.

  caramba

  10 Cze 15 12:43

 7. Najważniejsze jest, czy dłużnik i co ma. Może być mu żal zabrania mu w miarę nowych rzeczy ale mniej żal na przykład pięcioletniego komputera.

  admin

  10 Cze 15 12:54

 8. Wartość sprzedażna tych rzeczy nie koniecznie ma największe znaczenie.

  caramba

  10 Cze 15 13:24

 9. „Takie lenistwo komornika z z którym też w mojej sprawie walczę świadczy o tym, ze oni wciąż opływają jak pączki w maśle. Podwoić liczbę kancelarii komorniczych!” zdecydowanie jestem za ! Mi się udało otworzyć własne biuro ale koledzy nie mieli tyle szczęśia a pracy starczy dla każdego

  komornik-konrad.pl

  10 Cze 15 15:20

 10. To jak to w końcu jest, bo kilka miesięcy temu jeden z komentatorów na tym blogu (możliwe, że komornik, chyba tak zresztą napisał) poinformował mnie, że już nie ma ograniczeń ilości kancelarii komorniczych i każdy kto spełni formalne wymagania (wykształcenie oraz doświadczenie) może zostać komornikiem.

  admin

  10 Cze 15 15:57

 11. Koledzy z branzy,ale powiedzcie co mozecie ilu komornikow wezmie chocby komputer dluznikowi ?? 1 na 10 ,bo to nikomu sie nie oplaca. Komputer kosztuje 500 zl,komornik bierze 15% pod warunkiem,ze sprzeda. Czesto jednak nie udaje sie sprzedac sprzetu i kolo sie zamyka

  Misiek

  11 Cze 15 09:57

 12. Ja miałem kilka spaw w których komornicy pozajmowali i nawet ogłosili licytację sprzętów elektronicznych / agd i w żadnym wypadku nie zrobiło to wrażenia na dłużniku. No i oczywiście nikt tego nie kupił.

  admin

  11 Cze 15 10:32

 13. Czyli klasyka,albo zejdzie z konta,albo z umowy o prace,samochod …moze wszczecie egzekucji z nieruchomosci.

  Praktykowales kiedys rozdzielanie wspolnosci majatkowej malzenskiej ?

  Misiek

  11 Cze 15 15:45

 14. Nigdy, za leniwy byłem, dużo innych zleceń było z widokiem na szybsze sukcesy.

  admin

  11 Cze 15 16:47

 15. No teraz niestety jest bardzo malo atrakcyjnych zlecen,ale tez sytuacja w kraju nie sprzyja niestety windykacji

  Misiek

  12 Cze 15 09:25

 16. Teraz owszem, nie ma eldorado dla windykatorów.

  admin

  12 Cze 15 10:24

 17. „głosili licytację sprzętów elektronicznych / agd i w żadnym wypadku nie zrobiło to wrażenia na dłużniku. No i oczywiście nikt tego nie kupił.”

  Admin; już kiedyś pisałem na tym forum. Źle podchodzisz do egzekucji z ruchomości. Modelowo, tj. schematycznie można postępować z dłużnikami, którzy mają jawny majątek.

  caramba

  12 Cze 15 11:30

 18. Coś tam pamiętam, ale mgliście. Jak nie jest jego to nie można zlicytować.

  admin

  12 Cze 15 14:16

 19. Coraz czesciej mysle,zeby to zamknac w cholere….

  Misiek

  14 Cze 15 13:17

 20. Zreszta z tych duzych upadlosc oglosila grupa efinanse czy jakos tak, Gredan, no i ogolnie sporo firm windkacyjnych „pada”

  Misiek

  14 Cze 15 13:17

 21. Ciekawe, czy te upadłości są wraz z pieniędzmi klientów bo jak tak, to pewnie nowe spółki będą zakładać w tejże branży.

  Dziwi mnie, że Gredan upadł, bo chyba windykował dla Pośrednictwo-Finansowe Kredyty-Chwilówki Sp. z o.o. więc na brak zleceń chyba nie narzekali.

  admin

  14 Cze 15 14:29

 22. Windykowal tez podmioty gospodarcze,jak widac nie oplacalo sie po prostu . Droga reklama,slaba sciagalnosc i minus na dzialalnosci gotowy.

  Misiek

  14 Cze 15 18:12

 23. Coraz mniej dłużników boi się windykacji, mają większą świadomość swych praw o których coraz więcej informacji w internecie. Coraz tez więcej wierzycieli wie o tym, że firma windykacyjna może co najwyżej tyle co sam wierzyciel może. Coraz więcej wierzycieli pisze samodzielnie pozwy, w tym do e-sądu. To są moim zdaniem podstawowe przyczyny takiego stanu rzeczy.

  admin

  14 Cze 15 18:25

 24. Zapewne tak,czesto tez spotykam sie (bo sam pozyskuje klientow) z sytuacja,ze ludzie nie wierza w komornika i jego „powodzenia” .. Sami wierzyciele maja bardzo duza swiadomosc,ze jak gosc ma kilka spolek to bedzie ciezko odzyskac pieniadze i latwo,a nie chca wykladac kasy na postepowania bo nie widza w tym sensu.

  Misiek

  14 Cze 15 19:53

 25. A ciekawe, czy aby nie wzrósł odsetek sprzedaży za gotówkę (a nie na odroczony termin płatności).

  admin

  14 Cze 15 20:29

 26. Na pewno wzrosl,ostatnio mialem przpadek klienta gdzie facet przy nim robil przelew na ponad 100 000,oczywiscie gosc bez majatku.typowy przekret i scigaj sobie takiego.Zabral towar i na tym go widzieli

  Misiek

  14 Cze 15 21:56

 27. admin, a skąd Ty wziąłeś informację, że jak zajęta ruchomość nie jest dłużnika to jej nie można sprzedać?

  caramba

  17 Cze 15 18:33

 28. Zgodnie z prawem nie można natomiast jeśli właściciel nie zareaguje (na czas) to można. Już niejedną poważną ruchomość nie dłużnika komornik na mój wniosek zlicytował, na przykład: http://pamietnikwindykatora.pl/2011/01/11/przehandlowalismy-leasing/

  Ukraść coś też można choć nie wolno. 😉

  admin

  17 Cze 15 18:55

 29. czyli można… A 85% reakcji „osób trzecich” to podrobione faktury i umowy na ciocię,czy babcię.

  caramba

  18 Cze 15 14:12

 30. Raczej chyba nie podrobione tylko oficjalnie prawdziwe choć cel wiadomy.

  admin

  18 Cze 15 16:29

Skomentuj