Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja pożyczki bankowym przelewem i rozmowami na gg potwierdzoną

skomentuj

Pytanie: Pożyczyłem komuś w Przemyślu pieniądze, i ta osoba nie odzywa się. Znam dane, ta osoba ma firmę. Przelewem wysłałem pieniądze, czy mam szanse je odzyskać?

Odpowiedź: Szanse są, to jednak zależy między innymi od wypłacalności dłużnika. Inna kwestia to jak udokumentowana jest pożyczka. Rozumiem, że jest to tylko przelew bankowy a co Pan wpisał w tytule przelewu?

Pytanie: Tak są to 2 przelewy bankowe. I wpisane w tytule jest że pożyczka. Czy mogę to odzyskać. Mam też na gg rozmowy z tym człowiekiem itp. że pożyczam mu pieniądze. Mam jego imie nazwisko, adres i wiem że ma firmę. Ten oszust. Czy pan pomaga w takich sprawach?

Odpowiedź: Ja już nie zajmuję się windykacją. Z racji tego, że jak domyślam się, nie określili Panowie na piśmie terminu zwrotu pożyczki, to trzeba by wystosować do niego poczta poleconą wypowiedzenie umowy pożyczki (choć umowy na piśmie nie ma ale jest na gg i ustnie zawarta i potwierdzeniem jest przelew) dając mu zgodnie z prawem sześć tygodni od daty otrzymania pisma na zwrot pożyczki i dodając w tym samym piśmie, iż jeśli nie zwróci w tym terminie, to wystąpi Pan z dochodzeniem jej zwrotu na drogę sądową. I dopiero po upłynięciu tego terminu może Pan prowadzić / zlecić windykację. Uwaga: jak zlecić, to tylko za prowizję od odzyskanego długu, żadnych opłat wstępnych. Sugeruję też nie płacić prawnikowi za zastępstwo procesowe. Pozew o zapłatę pożyczki jest prosty, jak pan czegoś nie będzie wiedział, to proszę pytać.

Nawet jak ma Pana na gg ustalony termin zwrotu, to jednak wypowiedziałbym mu umowę i dał te sześć tygodni; nie wiadomo jak sąd podszedłby do ustalenia terminu w takiej formie tzn, na gg.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

23/03/2015

kategoria dowody,windykacja

Skomentuj