Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Żeby na prywatnej pożyczce zarobić…

skomentuj

Prywatne pożyczki między ludźmi stają się coraz popularniejsze i powoli zwracają uwagę banków oraz niebankowych firm zajmujących się udzielaniem pożyczek. Są tańsze nie tylko od pozabankowych pożyczek bez BIK ale często też od bankowych kredytów gotówkowych. Nie dziwota więc, że chętnych pożyczkobiorców na takie właśnie prywatne pożyczki jest całe mnóstwo.

Z kolei prywatny pożyczkodawca może na inwestycji pożyczkowej zarobić kilka razy tyle co da mu lokata terminowa w banku albo konto oszczędnościowe na którym trzymałby zdeponowane te swoje oszczędności. No, tak, nie inaczej, bo odsetki maksymalne jakie można zastrzec w umowie pożyczki to na dzień dzisiejszy 19% w stosunku jednego roku. Ile zaś daje lokata bankowa, to aż żal wspominać w takim kontekście.

Prywatne pożyczki są więc ciekawą alternatywą inwestycyjną i w stosunku do lokat i także w stosunku do funduszy inwestycyjnych. Istnieje jednak ryzyko takie, że pożyczkobiorca nie zwróci w terminie pożyczonych mu pieniędzy. Wtedy zwykle trzeba złożyć w sądzie pozew, poczekać na wydanie przez sąd nakazu zapłaty a następnie jeszcze kilka tygodni zanim otrzymamy z sądu nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności umożliwiającą skierowanie do komornika wniosku o egzekucję należności pożyczkowej. To optymistyczna wersja, ale w grę wchodzi też mniej optymistyczna a mianowicie opcja taka, że pożyczkobiorca wniesie sprzeciw od nakazu zapłaty aby przeciągnąć sprawę w sądzie. I przeciągnie, o miesiące albo i dłużej.

Aby wykluczyć możliwość zaistnienia tej drugiej opcji, to przed udzieleniem pożyczki udajmy się z pożyczkobiorca do notariusza, by uzyskać od pożyczkobiorcy notarialne oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Gdy załatwimy sobie taki dokument, to w przypadku niezwrócenia pożyczki w terminie, możemy szybko skierować do komornika wniosek egzekucyjny, po nadaniu takiemu aktowi klauzuli wykonalności przez sąd. Dłużnik nie ma możliwości wniesienia sprzeciwu na tym etapie, nie jest w stanie pograć na zwłokę w celu opóźnienia wejścia komornika.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

17/10/2014

kategoria pożyczki prywatne

Skomentuj