Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Egzekucja komornicza wyroku karnego

21 komentarzy

Pytanie: Jak przedstawia się egzekucja komornicza wyroku karnego? Mam wyrok karny przeciwko pewnemu złodziejowi, sąd skazał go na karę 10 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata i na obowiązek naprawienia szkody czyli zwrócenia w gotówce tego co ukradł – 15 000 złotych w terminie dwóch lat od uprawomocnienia się wyroku.

Przeczytaj też: Obowiązek naprawienia szkody – klauzula wykonalności

Odpowiedź: Po prostu, gdy minie wyznaczony w wyroku termin na zapłatę, może Pan skierować do komornika ten wyrok wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji i komornik będzie prowadził egzekucję według przepisów kodeksu postępowania cywilnego, tak jak w przypadku np. nakazu zapłaty wydanego przez wydział cywilny sądu tylko bez odsetek gdyż te nie zostały zasądzone w wyroku karnym. Jeżeli chce Pan dochodzić zapłaty odsetek, to musi Pan wytoczyć powództwo cywilne o ich zapłatę.

Przeczytaj też: Oszustwo. Obowiązek naprawienia szkody w wyroku karnym

Egzekucja komornicza może być prowadzona ze wszelkich składników majątkowych dłużnika, w tym z jego dochodów.

Jeżeli egzekucja komornicza będzie bezskuteczna a tak się dzieje nader często w przypadku wyroków karnych, to pozostaje jeszcze wywarcie presji na dłużniku tym, że wobec nienaprawienia szkody sąd może zarządzić wykonanie zawieszonej kary. Niektórzy z nich w takiej sytuacji przynajmniej częściowo regulują zapłatę (z ukrytego mienia jakie posiadają, którego to mienia nie jest w stanie namierzyć komornik).

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 lutego, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Egzekucja komornicza wyroku karnego'

Subscribe to comments with RSS

 1. Od kiedy wnosić o zasądzenie odsetek, od dnia dokonania przestępstwa (kradzieży, oszustwa)?

  Lijas

  27 lut 21 o 11:49

 2. W przypadku kradzieży będą to odsetki od dnia dokonania kradzieży a w przypadku na przykład wyłudzenia towaru na fakturę, odsetki od dnia następnego po upływie terminu zapłaty.

  admin

  27 lut 21 o 12:40

 3. Egzekucje nie tylko wyroków karnych ale i cywilnych też są najczęściej całkowicie nieskuteczne lub tylko w niewielkiej części należności skuteczne. Tak było jest i będzie dopóki ludzie nie będą standardowo żądać z góry zabezpieczenia spłaty należności.

  kotel

  19 maj 21 o 18:55

 4. Przed kradzieżą nie zabezpieczysz się żądając od przyszłego złodzieja zabezpieczenia hipotecznego albo zastawu ani jakiegokolwiek innego. 😉

  admin

  19 maj 21 o 19:09

 5. Dobry detektyw przy bezskutecznej egzekucji to podstawa, na ten cel nie ma co żałować kasy.

  Anonim

  13 lip 21 o 07:19

 6. Bardzo wątpię. Detektyw, jak chodzi o oficjalne mienie dłużnika, raczej nic więcej od komornika nie ustali. A z tego co dłużnik ma na osobę trzecią, egzekucji nie da się prowadzić.

  admin

  13 lip 21 o 07:24

 7. Dzień dobry, czy wyrok karny ma pierwszeństwo w egzekucji komorniczej przed wyrokiem sądu cywilnego?

  Matylda

  12 lut 22 o 13:01

 8. Dzień dobry, nie należności stwierdzone wyrokiem karnym nie korzystają z pierwszeństwa zaspokajania przed tymi stwierdzonymi wyrokiem cywilnym lub pracy.

  admin

  12 lut 22 o 15:57

 9. Jestem ofiarą przestępstwa, skazany poza wyrokiem w zawieszeniu otrzymał też obowiązek wpłacenia mu ok 5500 zł zadośćuczynienia, otrzymałem tytuł wykonawczy, mój adwokat wysłał wezwanie do zapłaty z terminem do 10 grudnia 2021 roku. Skazany wpłacił 14 lutego 2022 roku 200 zł. Mnie nie interesuje częściowa spłata zważywszy, że ma to być kara a nie regularna spłata małych kwot karą nie jest wg mnie. Skazany najpewniej nie pracuje legalnie ale za to ma wizytówkę na mapach googla gdzie reklamuje swoje usługi które świadczy bez rejestracji firmy, jeździ również samochodem ale zapewne już zdążył go fikcyjnie komuś oddać. Czy jest sens skierować sprawę do komornika? Czy liczyć na te małe wpłaty? Kto ponosi koszty komornicze? Czy w kancelarii komorniczej uzyskam odpowiedzi na moje ewentualne pytania czy raczej nie jest to praktowane?

  wierzyciel

  16 lut 22 o 19:35

 10. Skoro sąd zawiesił wykonanie kary pozbawienia wolności, to nienaprawienie szkody w okresie próby (zawieszenia) może skutkować zarządzeniem wykonania kary pozbawienia wolności: https://pamietnikwindykatora.pl/nie-naprawienie-szkody-a-zarzadzenie-wykonania-kary/ Bywa to skuteczny straszak i jeżeli Pana dłużnik nie zdaje sobie z tego sprawy, to może mu Pan to uświadomić. Załączając wydruk owej wizytówki z Google – dla sądu może to być informacja nomen omen przesądzająca o podjęciu decyzji o wykonaniu kary – “dłużnik zarabia a nie naprawia szkody”. Oczywiście warunkiem ewentualnego odwieszenia kary jest upłynięcie okresu próby – zawieszenia. Zresztą o ile mi wiadomo, to sądy z urzędu pytają pokrzywdzonego, czy dłużnik naprawił szkodę.

  Jak chodzi o postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika sądowego, to w opisanej sytuacji istnieje wysokie prawdopodobieństwo bezskuteczności egzekucji a tym samym nie tylko nie odzyska Pan długu ta drogą ale dodatkowo straci np. 250-300 zł na zaliczki dla komornika których ten od Pana zażąda jako warunek prowadzenia egzekucji, w tym ustalenia czy dłużnik posiada jakiś majątek na siebie i oficjalne dochody. Wniesienie o egzekucję do komornika nie jest warunkiem odwieszenia kary sprawcy – dłużnikowi.

  admin

  16 lut 22 o 19:58

 11. Dzien dobry

  Czy. Uzyskam pomoc w formie informacji na temat jak moge znaleźć i czy to będzie oplacalne, komornika dla siebie otrzymałem orzeczenie karne z tytulem wykonawczym z Sadu cel wiadomy odzyskanie środków pieniężnych w kwocie 466 zl proszę o wiadomość czy bezplatne uslugi na rzecz panstawa istnieja?

  Kamil

  14 kw. 22 o 16:46

 12. Witam, tak, bezpłatnie Panu doradzę. Jeżeli napisze mi Pan, w której miejscowości i na której ulicy (jeśli to duże miasto) mieszka dłużniczka, to podam Panu namiary na właściwych miejscowo komorników.

  Co do opłacalności to nie wiem. Widzę, że jest to wyrok karny; skazani w wielu przypadkach nie posiadają oficjalnie żadnych dochodów, majątku wobec czego egzekucja może być bezskuteczna i tylko poniesie Pan dodatkowe koszty – zaliczek dla komornika.

  Czy ona została skazana w zawieszeniu? Jeżeli tak, to na jaki okres?

  admin

  14 kw. 22 o 17:06

 13. W orzeczeniu tej Pani widnieje jej Pesel jedynie. Dzis to orzeczenie otrzymałem ponieważ sam zglosilem do sadu wniosek o egzekucje.

  Kamil

  14 kw. 22 o 17:24

 14. Wniosek o egzekucję wnosi się do komornika sądowego. Pan wystąpił jak rozumiem, z wnioskiem o doręczenie wyroku. Adres jest potrzebny do egzekucji komorniczej, powinni go Panu udostępnić z akt sprawy w sądzie, proszę do sądu zwrócić się po to.

  admin

  14 kw. 22 o 17:49

 15. Czy po samym peselu komornik morze sie zajac sprawa?

  Kamil

  14 kw. 22 o 18:03

 16. Nie może ponieważ nie będzie wiedział, czy jest komornikiem właściwym miejscowo.

  admin

  14 kw. 22 o 20:13

 17. Dowiedziałem sie ze musze zlozyc Podanie do sadu o ustalenie wlasciwego Adresu zamieszkania i pismo nie wymaga oplaty zadnej.

  Kamil

  14 kw. 22 o 21:02

 18. Chcac skorzystać z uslug komornika sadowego z jakimi kosztami moge się liczyć, czy jest możliwość rozliczenia się poprzez jakis % pobrania poprzez jego aktywność jesli dokons zajecia konta i pobrana zostanie oplata dla komornika?
  Jak to morzna ustalić?

  Kamil

  15 kw. 22 o 13:52

 19. Dzień dobry, komornik pobiera zaliczki, w sumie to może być np. ok. 200 zł ale może Pan zawnioskować np. tylko o egzekucje z wynagrodzenia za pracę i wtedy zaliczka na sprawdzenie czy dłużnik pracuje i na korespondencję, będzie niższa. Proszę spojrzeć np. tu: http://komorniksadowypoznan.pl/zaliczki.htm Te koszty też są następnie egzekwowane od dłużnika aby zwrócić je wierzycielowi tylko że egzekucja często jest bezskuteczna, zwłaszcza wobec przestępców.

  admin

  15 kw. 22 o 17:50

 20. Tu bym chciał wniesc o zajęcie konta bankowego ponieważ suma jest nie za wielka 460 zl, co by pan zaproponowal czy odwiedziny w domu u dluznika?
  Jak najszybciej będę mogl odzyskac strate?

  Kamil

  16 kw. 22 o 08:47

 21. Ona może nic nie mieć na koncie, nie wiem. Ja zawnioskowałbym, o egzekucję z wynagrodzenia i z rachunku bankowego./ Egzekucje z ruchomości w mieszkaniu zwykle są bezskuteczne: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-komornik-od-razu-zabiera-rzeczy-z-domu/

  admin

  16 kw. 22 o 09:11

Skomentuj