Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Problem z odzyskiwaniem pożyczek społecznościowych

skomentuj

Już dawano dostrzegłem ten problem – nieopłacalność windykacji niskich kwot pożyczek społecznościowych. Oto e-mail który dostał się w moje ręce:

Nazywam się …, jestem autorem względnie młodego serwisu dla inwestorów na portalach Social Lending (pożyczki społecznościowe): …. Nie wiem, czy mieli Państwo okazję windykować kiedykolwiek dłużnika, który pożyczył dosyć dużą kwotę na tego typu portalach i zaprzestał spłat? Zapewne nie, ponieważ w skrajnych przypadkach na kwoty rzędu 25 tysięcy długu mogą składać się „cegiełki” po 50 zł na inwestora, przez to nie byłoby to zgodne z informacją na Państwa stronie (windykacja od 5000 zł).

Przejdźmy do meritum: Mój portal zyskał dosyć dużą popularność wśród inwestorów i z czasem wpadł mi do głowy pomysł grupowej windykacji należności z pomocą profesjonalnej firmy, tj. zbierania tych „cegiełek” od 50 do nawet 50000 zł + odsetki i przekazywania ich dalej (po uzbieraniu minimum określonego na Państwa stronie). Wybór padł na Państwa ze względu na (nie ukrywajmy tego) bezzaliczkowy charakter działań oraz długi czas funkcjonowania na rynku, jak i niekonwencjonalne metody windykacji (które są szczególnie potrzebne w przypadku tego typu długów). Myślę, że wielu inwestorów rozkłada bezradnie ręce widząc kompletny brak zaangażowania dotychczas działających firm na arenie SL i potrzebuje „powiewu świeżości” w tej materii.

No, pomysł może i dobry (nic nowego) ale tylko do etapu sądowego a większość takich prywatnych spraw trafia do sądu i do komornika. A jak do sądu, to niestety taka konsolidacja niczego nie zmieni – trzeba będzie pisać tyle pozwów ilu wierzycieli po 50 zł. Żaden prawnik się nad tym nie pochyli po stawki z tytułu zastępstwa procesowego przy takich kwotach są podobnie niskie, windykatorom tez nie będzie się chciało mozolić się.

Październik 13th, 2014 at 3:29 pm

kategoria: windykacja

Skomentuj