Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Wyłudzenie pozabankowej pożyczki dla firmy

16 komentarzy

Pytanie: Mam problem z Profi Credit. Wzięłam u nich pożyczkę w zeszłym roku, kwota 15 tys – na firmę. Jednakże ostatnie 3 miesiące były najgorsze pod względem sprzedaży w związku z czym po zapłaceniu 4 rat przestałam spłacać. Dzisiaj dzwonił do mnie ich pracownik z działu komorniczego i powiedział mi, że jest u mecenasa są w trakcie przygotowania zgłoszenia do prokuratury o wyłudzenie (dodam, że nie było to nigdy moim zamiarem, pomimo, że trochę “podrasowałam” dokumenty finansowe).

Przeczytaj też: Oszustwo gospodarcze – gdzie zgłaszać, kara

Ponadto powiedział jeszcze coś takiego, że spłaciłam tylko 4 raty, więc mogą JESZCZE złożyć doniesienie o wyłudzeniu. Czy mają na to jakiś określony czas? Bardzo potrzebowałam gotówki na rozwój firmy, po spłaceniu 4 rat znowu zaczęły się problemy. Do tego wszystkiego podpisałam weksel i chcą żebym zapłaciła im kwotę zgodną z wekslem, czyli 33400 zł. Czy oni mogą skierować sprawę o wyłudzenie? To nie było żadne wyłudzenie. Co ja mam teraz zrobić?

Przeczytaj też: Wyłudzenia kredytów i pożyczek

Odpowiedź: O przestępstwie wyłudzenia czyli oszustwa traktuje art. 286 par.1 Kodeksu karnego który stanowi, że kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Aby uznać Panią za winną wyłudzenia, musieliby więc wykazać zgodnie z przytoczonym przepisem prawnym, że zaciągając pożyczkę nie miała zamiaru jej Pani zwrócić i zarazem wprowadziła Pani Profi Credit w błąd celem otrzymania pożyczki. Przedstawienie “podrasowanej” czyli zafałszowanej dokumentacji finansowej może zostać potraktowane właśnie jako wprowadzenie Profi Credit w błąd o którym mowa w powyższym art. 286 par. 1 Kodeksu karnego zwłaszcza jeżeli wykażą, że gdyby Pani przedstawiła im prawdziwą dokumentację (zawierającą prawdziwe dane), to pożyczki nie udzieliliby pani lub udzieliliby w niższej kwocie niż ta która Pani otrzymała. Nasuwa się tu jednak pytanie o to, czy Profi Credit wie o “podrasowaniu” dokumentacji / czy w trakcie postępowania karnego wyjdzie to na jaw.

Przeczytaj też: “Wyłudzenie” kredytu z zamiarem spłaty

Z drugiej strony, owe kilka spłaconych rat może sugerować prokuratorowi / sądowi, że jednak nie miała Pani zamiaru wyłudzić pożyczki. Nie sposób przewidzieć, do jakiego wniosku dojdą. Oczywiście zawiadomienie mogą złożyć o podejrzeniu popełnienia wyłudzenia ale nie wiadomo, czy prokuratura wniesie akt oskarżenia do sądu czy może nie dopatrzy się znamion przestępstwa. A w sądzie też różnie może być; może sąd skazać a może uniewinnić. Przestępstwo oszustwa przedawnia się po 15 latach a zatem mają sporo czasu na złożenie zawiadomienia ale zapewne wcześniej spłaci Pani tę pożyczkę i wtedy tematu oszustwa już nie będzie.

Co do weksla, to oczywiście nie należy płacić więcej, niż wynika z umowy.

Przeczytaj też: Sprawa karna za wyłudzenie chwilówki SMS? Wątpię…

8 stycznia, 2015

Komentarze do 'Wyłudzenie pozabankowej pożyczki dla firmy'

Subscribe to comments with RSS

 1. profi credit tylko tak straszy, licząc że pacjent na dźwięk słów mecenas sąd czy prokuratura po prostu narobi w pampersa i w zębach przyniesie im tyle kapuchy ile sobie tylko życzą. a życzą sobie zazwyczaj o wiele więcej niż byliby w stanie wygrać w sądzie…

  ryszard ochódzki

  8 sty 15 o 21:41

 2. Już pod kilkoma innymi artykułami pisałem, że Profi ściągają z ludzi tyle siana jak żadna inna na rynku firma pożyczkowa. Jeśli macie do wyboru wziąć pożyczkę pozabankową to bierzcie wszystko inne byle nie PC, bo na końcu Was wykończą kwotą z weksla.

  doradca

  9 sty 15 o 04:49

 3. ano przy wekslu to zdecydowanie przej**ane…

  ryszard ochódzki

  9 sty 15 o 06:56

 4. Spokojnie w Polsce oszuści mają się bardzo dobrze. Pewien Kamilek z Janowca Podlaskiego oszukał w sumie kilkadziesiąt osób a prokurator umarzał postepowanie za postepowaniem nie znajdując w żadnym znamion popełnionego przestepstwa..doszło do tego że gość wystawił na serwisie aukcyjnym 30 telefonów po 2 kafle każdym i żadnego nie wysłał. I co? Ano nic. Kamilek kolejne dwa lata rolował ludzi na wszelkie możliwe sposoby, handel fajkami bez akcyzy, pożyczki prywatne z których żadnej nie spłacił, fikcyjne zaświadczenia o zatrudnieniu i wiele, wiele innych.

  Wiwiana Pieniążek

  9 sty 15 o 13:41

 5. No to podejrzenie korupcji – zawiadomienie do CBA. Niektórzy mówią, że to jedna wielka mafia i tylko za inaczej podpadniętych prawników się biorą (co się od stada odłączyli) ale kto wie…

  admin

  9 sty 15 o 14:56

 6. Brak słów do tych ludzi.wzielem pożyczkę w umowie był inny nr konta wysłałem pieniądze okazało się ze kasa nie dotarła
  ..później ciągle nękany smsami .aż w końcu złożyli zawiadomienie o oszustwie art 286.1kk

  Aaaaadi

  26 gru 15 o 20:40

 7. Jak nie dotarła, przelew wrócił na Twoje konto?

  admin

  26 gru 15 o 21:19

 8. wracając do profi credit – to niezłej maści oszuści, widziałem kilka spraw, trudno jest je przegrać 🙂
  zatem płacą kosmiczne kwoty tylko strachliwi i frajerzy 😉

  ryszard ochódzki

  27 gru 15 o 02:09

 9. Sprawy które trudno przegrać są często przegrywane jeżeli druga strona ma pełnomocnika znającego sędziów. W przypadku firmy wnoszącej co roku setki pozwów można spodziewać się, że są takie koneksje.

  moron

  9 sie 21 o 21:51

 10. Jeżeli nawet pożyczkobiorca już wcześniej znaczy przed przyznaniem mu pożyczki miał zadłużenia po terminie to nie ma wyłudzenia jeżeli firma pożyczkowa o to nie zapytała go, nie zażądała oświadczenia w tym zakresie. Dotyczy to tak długów firmowych jak też wobec ZUS i urzędu skarbowego.

  lubelski

  18 sie 21 o 21:09

 11. Nie byłbym tego taki pewien co Ty piszesz. Jeżeli udzielam komuś pożyczki to jest to dorozumiane między mną a nim, ż oczekuję jej zwrotu w terminie ustalonym umowie a zatem, zakładam obiektywnie, że pożyczkobiorca jest wypłacalny a ściślej: będzie dysponował środkami na jej zwrot gdy nadejdzie termin zwrotu pożyczki.

  Kiraga

  20 sie 21 o 12:46

 12. Firmy pożyczkowe jak i banki mogą mieć układ w prokuraturze i sądzie wskutek czego więcej niż średnio spraw nie jest umarzanych.

  Anonim

  28 wrz 21 o 22:51

 13. Gdzie jest badana sprawa wyłudzenia, na policji tam gdzie dłużnik mieszka czy tam gdzie firma pożyczkowa?

  moto77

  26 paź 21 o 06:48

 14. Tam gdzie sprawca wyłudzenia działał. Jeżeli przyjechał do firmy pożyczkowej i na miejscu zawarł umowę, to właściwą miejscową prokuraturą będzie ta dla firmy pożyczkowej. Jeżeli umowę zawarł zdalnie, to właściwą prokuraturą jest ta w której rejonie w tym zakresie działał (w swojej firmie, w mieszkaniu).

  admin

  26 paź 21 o 06:54

 15. Z tego co mi wiadomo, to firmy pożyczkowe nie wnoszą zawiadomień o wyłudzeniu nawet gdy są ku temu przesłanki. Mają bowiem mnóstwo spraw pośród których sporo jest wyłudzeń a wnoszący zawiadomienia w każdym przypadku musi zostać przesłuchany przez policję.

  Goliat

  2 mar 22 o 05:39

 16. Jeżeli pożyczkobiorca sfałszował zaświadczenie o dochodach lub inne i to wyjdzie na jaw, to zapewne wnoszą zawiadomienia o tym i takich spraw dużo chyba nie ma. Banki wnoszą.

  admin

  2 mar 22 o 06:56

Skomentuj