Wyłudzenie pozabankowej pożyczki dla firmy
Pytanie: Mam problem z Profi Credit. Wzięłam u nich pożyczkę w zeszłym roku, kwota 15 tys – na firmę. Jednakże ostatnie 3 miesiące były najgorsze pod względem sprzedaży w związku z czym po zapłaceniu 4 rat przestałam spłacać. Dzisiaj dzwonił do mnie ich pracownik z działu komorniczego i powiedział mi, że jest u mecenasa są w trakcie przygotowania zgłoszenia do prokuratury o wyłudzenie (dodam, że nie było to nigdy moim zamiarem, pomimo, że trochę “podrasowałam” dokumenty finansowe).
Przeczytaj też: Oszustwo gospodarcze – gdzie zgłaszać, kara
Ponadto powiedział jeszcze coś takiego, że spłaciłam tylko 4 raty, więc mogą JESZCZE złożyć doniesienie o wyłudzeniu. Czy mają na to jakiś określony czas? Bardzo potrzebowałam gotówki na rozwój firmy, po spłaceniu 4 rat znowu zaczęły się problemy. Do tego wszystkiego podpisałam weksel i chcą żebym zapłaciła im kwotę zgodną z wekslem, czyli 33400 zł. Czy oni mogą skierować sprawę o wyłudzenie? To nie było żadne wyłudzenie. Co ja mam teraz zrobić?
Przeczytaj też: Wyłudzenia kredytów i pożyczek
Odpowiedź: O przestępstwie wyłudzenia czyli oszustwa traktuje art. 286 par.1 Kodeksu karnego który stanowi, że kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Aby uznać Panią za winną wyłudzenia, musieliby więc wykazać zgodnie z przytoczonym przepisem prawnym, że zaciągając pożyczkę nie miała zamiaru jej Pani zwrócić i zarazem wprowadziła Pani Profi Credit w błąd celem otrzymania pożyczki. Przedstawienie “podrasowanej” czyli zafałszowanej dokumentacji finansowej może zostać potraktowane właśnie jako wprowadzenie Profi Credit w błąd o którym mowa w powyższym art. 286 par. 1 Kodeksu karnego zwłaszcza jeżeli wykażą, że gdyby Pani przedstawiła im prawdziwą dokumentację (zawierającą prawdziwe dane), to pożyczki nie udzieliliby pani lub udzieliliby w niższej kwocie niż ta która Pani otrzymała. Nasuwa się tu jednak pytanie o to, czy Profi Credit wie o “podrasowaniu” dokumentacji / czy w trakcie postępowania karnego wyjdzie to na jaw.
Przeczytaj też: “Wyłudzenie” kredytu z zamiarem spłaty
Z drugiej strony, owe kilka spłaconych rat może sugerować prokuratorowi / sądowi, że jednak nie miała Pani zamiaru wyłudzić pożyczki. Nie sposób przewidzieć, do jakiego wniosku dojdą. Oczywiście zawiadomienie mogą złożyć o podejrzeniu popełnienia wyłudzenia ale nie wiadomo, czy prokuratura wniesie akt oskarżenia do sądu czy może nie dopatrzy się znamion przestępstwa. A w sądzie też różnie może być; może sąd skazać a może uniewinnić. Przestępstwo oszustwa przedawnia się po 15 latach a zatem mają sporo czasu na złożenie zawiadomienia ale zapewne wcześniej spłaci Pani tę pożyczkę i wtedy tematu oszustwa już nie będzie.
Co do weksla, to oczywiście nie należy płacić więcej, niż wynika z umowy.
Przeczytaj też: Sprawa karna za wyłudzenie chwilówki SMS? Wątpię…
profi credit tylko tak straszy, licząc że pacjent na dźwięk słów mecenas sąd czy prokuratura po prostu narobi w pampersa i w zębach przyniesie im tyle kapuchy ile sobie tylko życzą. a życzą sobie zazwyczaj o wiele więcej niż byliby w stanie wygrać w sądzie…
ryszard ochódzki
8 sty 15 o 21:41
Już pod kilkoma innymi artykułami pisałem, że Profi ściągają z ludzi tyle siana jak żadna inna na rynku firma pożyczkowa. Jeśli macie do wyboru wziąć pożyczkę pozabankową to bierzcie wszystko inne byle nie PC, bo na końcu Was wykończą kwotą z weksla.
doradca
9 sty 15 o 04:49
ano przy wekslu to zdecydowanie przej**ane…
ryszard ochódzki
9 sty 15 o 06:56
Spokojnie w Polsce oszuści mają się bardzo dobrze. Pewien Kamilek z Janowca Podlaskiego oszukał w sumie kilkadziesiąt osób a prokurator umarzał postepowanie za postepowaniem nie znajdując w żadnym znamion popełnionego przestepstwa..doszło do tego że gość wystawił na serwisie aukcyjnym 30 telefonów po 2 kafle każdym i żadnego nie wysłał. I co? Ano nic. Kamilek kolejne dwa lata rolował ludzi na wszelkie możliwe sposoby, handel fajkami bez akcyzy, pożyczki prywatne z których żadnej nie spłacił, fikcyjne zaświadczenia o zatrudnieniu i wiele, wiele innych.
Wiwiana Pieniążek
9 sty 15 o 13:41
No to podejrzenie korupcji – zawiadomienie do CBA. Niektórzy mówią, że to jedna wielka mafia i tylko za inaczej podpadniętych prawników się biorą (co się od stada odłączyli) ale kto wie…
admin
9 sty 15 o 14:56
Brak słów do tych ludzi.wzielem pożyczkę w umowie był inny nr konta wysłałem pieniądze okazało się ze kasa nie dotarła
..później ciągle nękany smsami .aż w końcu złożyli zawiadomienie o oszustwie art 286.1kk
Aaaaadi
26 gru 15 o 20:40
Jak nie dotarła, przelew wrócił na Twoje konto?
admin
26 gru 15 o 21:19
wracając do profi credit – to niezłej maści oszuści, widziałem kilka spraw, trudno jest je przegrać 🙂
zatem płacą kosmiczne kwoty tylko strachliwi i frajerzy 😉
ryszard ochódzki
27 gru 15 o 02:09
Sprawy które trudno przegrać są często przegrywane jeżeli druga strona ma pełnomocnika znającego sędziów. W przypadku firmy wnoszącej co roku setki pozwów można spodziewać się, że są takie koneksje.
moron
9 sie 21 o 21:51
Jeżeli nawet pożyczkobiorca już wcześniej znaczy przed przyznaniem mu pożyczki miał zadłużenia po terminie to nie ma wyłudzenia jeżeli firma pożyczkowa o to nie zapytała go, nie zażądała oświadczenia w tym zakresie. Dotyczy to tak długów firmowych jak też wobec ZUS i urzędu skarbowego.
lubelski
18 sie 21 o 21:09
Nie byłbym tego taki pewien co Ty piszesz. Jeżeli udzielam komuś pożyczki to jest to dorozumiane między mną a nim, ż oczekuję jej zwrotu w terminie ustalonym umowie a zatem, zakładam obiektywnie, że pożyczkobiorca jest wypłacalny a ściślej: będzie dysponował środkami na jej zwrot gdy nadejdzie termin zwrotu pożyczki.
Kiraga
20 sie 21 o 12:46
Firmy pożyczkowe jak i banki mogą mieć układ w prokuraturze i sądzie wskutek czego więcej niż średnio spraw nie jest umarzanych.
Anonim
28 wrz 21 o 22:51
Gdzie jest badana sprawa wyłudzenia, na policji tam gdzie dłużnik mieszka czy tam gdzie firma pożyczkowa?
moto77
26 paź 21 o 06:48
Tam gdzie sprawca wyłudzenia działał. Jeżeli przyjechał do firmy pożyczkowej i na miejscu zawarł umowę, to właściwą miejscową prokuraturą będzie ta dla firmy pożyczkowej. Jeżeli umowę zawarł zdalnie, to właściwą prokuraturą jest ta w której rejonie w tym zakresie działał (w swojej firmie, w mieszkaniu).
admin
26 paź 21 o 06:54
Z tego co mi wiadomo, to firmy pożyczkowe nie wnoszą zawiadomień o wyłudzeniu nawet gdy są ku temu przesłanki. Mają bowiem mnóstwo spraw pośród których sporo jest wyłudzeń a wnoszący zawiadomienia w każdym przypadku musi zostać przesłuchany przez policję.
Goliat
2 mar 22 o 05:39
Jeżeli pożyczkobiorca sfałszował zaświadczenie o dochodach lub inne i to wyjdzie na jaw, to zapewne wnoszą zawiadomienia o tym i takich spraw dużo chyba nie ma. Banki wnoszą.
admin
2 mar 22 o 06:56