Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„Pouczenie” dla komorników we wnioskach egzekucyjnych

komentarzy 14

Jak już nieraz pisałem na tym blogu, od jakiegoś czasu powróciłem do praktyki wysyłania wniosków egzekucyjnych do komorników dla miejsca siedziby / zamieszkania dłużników właściwych. Z ciężkim sercem, bo komornik Magdalena Mścichowska z Sosnowca naprawdę zna się na swym komorniczym fachu.

No tak, ale jak masz dłużnika np. na 4 tys. zł. w Kartuzach, no to przecie na czynności terenowe nie pojedzie. Jest na tyle dobra – skuteczna, ma (dzięki temu) na tyle dużo zleceń, że nie musi zabiegać o przychylność – zlecenia stałego klienta czyli mnie i nie będzie przez cała Polskę jechać / wysyłać asesora. A ja jednak uznałem ostatecznie, że terenówki są wskazane zwłaszcza ostatnimi czasy, gdy każdy komornik chce się wykazać (bardzo dużo nowych kancelarii komorniczych powstało ostatnio).

Do rzeczy. Podejrzewam, że jest wielu / większość komorników którzy nieudolnie zajmują konto bankowe, więc tym do których wnioski egzekucyjne kieruję, wpisuję we wniosku ponadstandardową adnotację:

Przy zajmowaniu rachunków bankowych wnoszę o wysyłanie najpierw zajęcia do banku a dopiero po najwcześniej kilku dniach odpisu zajęcia do dłużnika, aby nie miał czasu na opróżnienie konta ze środków. Przepis nie stanowi, że oba pisma mają zostać wysłane tego samego dnia.

Jak nie wiesz o co chodzi, to przeczytaj ten mój wpis: Komornik daje fory dłużnikowi, czyli zajęcie rachunku bankowego

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

18/06/2014

kategoria komornik

Komentarze do '„Pouczenie” dla komorników we wnioskach egzekucyjnych'

Subscribe to comments with RSS

 1. Możesz sobie wpisywać, a to i tak nic nie da, bo komornik musi robić tak jak robi na podstawie przepisów. Jeśli nie zrobi to naraża się na poważne kłopoty w przypadku wizytacji lub skargi.

  A dlaczego tak jest, to już kiedyś wytłumaczyłem.

  Jurek

  18 Cze 14 10:59

 2. Nie, nie musi – nie wynika to z przepisów. Polecam dokładne wczytanie się w Art. 889 KPC

  admin

  18 Cze 14 12:56

 3. No właśnie.

  Dla każdego prawnika wynika z tego przepisu, że czynności te wykonywane są jednocześnie. Dlaczego tak się interpretuje przepisy, tego uczą na studiach prawniczych.

  Ale oczywiście możesz się z tym nie zgadzać.

  Jurek

  18 Cze 14 15:04

 4. Dlatego ja piszę żeby zajęcie wysyłał priorytetem a odpis do dłużnika ekonomicznym.

  Czynności są wykonane jednocześnie, skutek jest niejednoczesny.

  Piotrek

  18 Cze 14 15:24

 5. Różnica 3-4 dni to może być za mało. Pomiędzy doręczeniem przesyłki bankowi a zablokowaniem konta tez może upłynąć sporo czasu (nie wiem, czy bank ma jakiś termin do wykonania zajęcia / jaki).

  admin

  18 Cze 14 16:03

 6. Zajęcie wywołuje skutek z chwilą doręczenia, jeżeli bank dopuszcza się zwłoki to na swoje ryzyko.

  Jeżeli wynikną z tego jakieś negatywne konsekwencje dla wierzyciela, bank powinien wziąć to na siebie. Inną kwestią jest udowodnienie tego.

  Piotrek

  18 Cze 14 16:57

 7. Zwłoka może wynikać z tego, że w tym samym czasie (tego samego dnia) bank otrzymał nieprzeciętnie dużo komorniczych poleceń zajęcia rachunków bankowych, od różnych komorników. Albo / i jeden z pracowników banku realizujących zajęcia jest na chorobowym. A jeżeli listonosz przyniesie polecenia zajęcia tuż przed końcem pracy? Pracownicy powinni wówczas pracować po godzinach? Podejrzewam że nie.

  Na podstawie kilku zajęć mojego rachunku bankowego (niespłacone koszty strony przeciwnej po przegranych przeze mnie procesach) mam podstawy podejrzewać, że upłynęło dobrych kilka dni od momentu doręczenia zajęcia bankowi do zablokowania mojego rachunku bankowego.

  admin

  18 Cze 14 17:26

 8. W którym banku tak opieszale zajmują konta?

  Anonim

  19 Cze 14 10:19

 9. mBank.

  admin

  19 Cze 14 13:22

 10. Prawdę powiedziawszy mnie jako wierzyciela g#wno obchodzi czy będą siedzieć po godzinach. Zajęcie jest skuteczne z chwilą doręczenia, jeżeli nie potrafią zrealizować go od ręki to oznacza, że nie potrafią zorganizować prawidłowo pracy banku. Zatem niech poprowadzą warzywniaka albo punkt repasacji pończoch a nie bank.

  Gdybym ja dostał zajęcie wierzytelności, a po dwóch dniach odesłał te pieniądze i tak dłużnikowi, nie byłoby dla mnie litości. Nie rozumiem czemu dawać bankom fory w tym zakresie.

  Piotrek

  23 Cze 14 13:35

 11. Jeżeli realizują zajęcia w miarę możliwości, to moim zdaniem nie poniosą odpowiedzialności za zwłokę a po godzinach pracować nie muszą. Priorytetem ani obowiązkiem banku nie jest zatrudnianie na zapas rzeszy pracowników do zajęć egzekucyjnych jeśli np. któregoś dnia w przyszłości nastąpi ich wysyp. bez przesady. A skuteczne zajęcie z chwila doręczenia to chyba raczej praktycznie do dłużnika się odnosi, że ma w tym momencie nie opróżniać konta ze środków.

  admin

  23 Cze 14 13:43

 12. taaaaaak, a dłużnik powie, że żona miała jego kartę i wypłaciła, bo nie powiedział jej, że ma zajęcie konta. Albo zlecenie stałe, które samo się realizuje danego dnia miesiąca, a dłużnik nie mógł go odwołać, bo np. nie zdążył, bo go w domu nie było.

  Mike

  23 Cze 14 18:48

 13. Generalnie „wprawieni w boju” dłużnicy wiedzą, że zajęcie konta to w zasadzie nic innego, niż zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Coś muszą zrobić na początek, bo przecież nie wyślą gołego pisma pt. ” bierzemy się za Ciebie, oj bój się bój” 😉

  Mike

  23 Cze 14 18:51

 14. Ja napisałem, jaki zapewne jest cel a praktyka, to co innego. Nigdy nie słyszałem o tym, aby sprawdzano, czy tuż przed zajęciem konta a po otrzymaniu odpisu zajęcia dłużnik wycofał środki z konta.

  admin

  23 Cze 14 18:54

Skomentuj