Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zajęcie konta bankowego przez kilku komorników

Jeden komentarz

Pytanie: Miałem z trzema wierzycielami ugodę na spłatę długu w ratach, żeby w moim jak też w ich interesie nie doszły mi w egzekucji komorniczej większe koszty. Nie udało mi się wywiązać z płatności z żadnym z tych wierzycieli i prawdopodobnie wyślą albo już wysłali papiery do egzekucji komorniczej. To są firmy z różnych regionów kraju, możliwe że niejeden komornik będzie prowadził egzekucję. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie, czy jak zajmą mi wszyscy jeden rachunek mój firmowy sprawy utkną do czasu wyjaśnienia który z tych komorników będzie prowadził te wszystkie sprawy? Czy to czasu wyjaśnienia będę mógł dokonywać przelewów z konta?

Przeczytaj też: Zbieg egzekucji dwóch komorników sądowych

Odpowiedź: Udzielając odpowiedzi zakładam, że na Pana koncie firmowym będzie niewystarczające saldo do zaspokojenia wierzytelności i kosztów komorniczych we wszystkich sprawach. W przeciwnym wypadku nawet jeśli wszystkie zajęcia konta dotarłyby do banku w tym samym momencie, to bank przeleje pieniądze wszystkim trzem komornikom.

Przeczytaj też: Po jakim czasie komornik zajmuje konto bankowe?

W przypadku natomiast gdy wierzytelność z konta bankowego została zajęta w dwu lub więcej postępowaniach egzekucyjnych a znajdująca się na tym koncie kwota nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli, to zgodnie z art. 889 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego bank wstrzymuje się z wypłatą zajętych kwot, powiadamiając o tym komorników prowadzących egzekucję. Zajęte wierzytelności bank wypłaca, po przekazaniu wszystkich spraw jednemu z tych komorników, który prowadzi dalszą egzekucję. Dłużnik nie ma w międzyczasie możliwości dysponowania środkami na koncie bankowym. Można jednak wówczas i w ogóle otworzyć nowe konto w innym banku i jest wysoce prawdopodobne że komornicy nieprędko dowiedzą się o nim ile w ogóle. Zmiana konta bankowego w trakcie egzekucji zasadniczo nie jest przestępstwem. Nadto może Pani założyć sobie konto osobiste a nie firmowe: https://pamietnikwindykatora.pl/konto-osobiste-jako-firmowe/ i używać do rozliczeń firmowych konta osobistego na którym to koncie komornik musi co miesiąc pozostawiać kwotę ustawowo zwolniona z egzekucji. Dobre konta osobiste do założenia nie wychodząc  z domu są tutaj.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

1 komentarz do 'Zajęcie konta bankowego przez kilku komorników'

Subscribe to comments with RSS

  1. Znam sprawę w której kilku komorników zajmuje jedno konto już chyba z rok i nie było rozstrzygnięcia zbiegu chyba nawet żaden z nich nie wystąpił o to do sądu ale na koncie brak środków od samego początku zajęcia.

    Soroka

    24 cze 21 o 14:51

Skomentuj