Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

9 minut na pozew

komentarzy 7

Taki mail: Piszę do Państwa z zapytaniem w sprawie windykacji klientów, których obsługuje moja firma. Zajmuję się wystawianiem faktur, a także wewnętrzną windykacją. Niestety jest paru klientów, którzy po prostu nie płacą nam za dzierżawę programu. W pewnym momencie rezygnują z programu, jednak zaległości nadal pozostają. Kiedy są to faktury za miesiące, w których klient nie korzystał z programu to po prostu robione są korekty, jednak jest wielu klientów, którzy mimo tego, że korzystali – nie zapłacili. I teraz pojawia się moje pytanie, czy podejmiecie się Państwo windykacji tych firm, które zalegają nam niskie kwoty rzędu 200-300zł? Zdaje sobie sprawę z tego, że zaległości są minimalne, jednak takich klientów jest dosyć sporo i sumując powstaje kwota ok 5000zł. Bardzo proszę o odpowiedź.

Kwoty są nawet zbyt niskie aby wpisać dłużników do rejestru długów np. do KRD. Chyba żadna firma windykacyjna nie podejmie się (bezzaliczkowej) windykacji takich niskich długów. Najlepiej chyba skupić się samodzielnie na kierowaniu pozwów o zapłatę poprzez e-Sąd (po wcześniejszym wezwaniu dłużnika do zapłaty). Sprawdzałem z zegarkiem w ręku, ile czasu zajmie mi złożenie w e-sądzie trzech pozwów no i wyszło prawie 28 minut. Złożenie wniosku egzekucyjnego drogą elektroniczną (jest taka opcja, bardzo wygodna) po otrzymaniu klauzuli wykonalności, to w moim przypadku 2-3 minuty.

Odstraszać może (przy tak niskich należnościach) wysokość zaliczki o którą komornik wzywa wierzyciela. Jeśli wierzyciel życzy sobie też aby komornik przeprowadził tzw. poszukiwanie majątku dłużnika (nie ma to nic wspólnego ze śledzeniem dłużnika albo rozpytywaniem o niego w osiedlowym pubie) to łączna zaliczka wyniesie około 200 złotych a więc z grubsza tyle, co dług do ściągnięcia. Jak komornik nie wyegzekwuje należności, to dwukrotnie niemiło wierzycielowi 🙂  Wysokość takiej zaliczki komorniczej nie zależy od wysokości egzekwowanej należności. I co dłużnik – wniosek egzekucyjny  to osobna zaliczka dla komornika, niestety.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

20/12/2012

kategoria: pozew

Komentarze do '9 minut na pozew'

Subscribe to comments with RSS

 1. W sumie wiemy tylko tyle, że firmy korzystały z programu, a nie płaciły. Myślę, że nie ma potrzeby zakładać, że są to podmioty niewypłacalne, a wręcz przeciwnie.

  Lech | blog o wekslach

  20 Gru 12 08:31

 2. A mało to jest bezskutecznych egzekucji przeciwko firmom?

  admin

  20 Gru 12 09:51

 3. Aby egzekucja była nieskuteczna, firma musiałaby albo już nie działać, albo w jakiś chytry sposób ukrywać majątek. Trafienie na takie firmy przez właściciela programu księgowego, który do klientów ma groszowe sprawy, nie jest mocno prawdopodobne.

  To są sprawy, gdzie użytkownik albo w ogóle nie jest świadomy, że musi zapłacić, albo zapłaci po wezwaniu, względnie po pozwaniu.

  Lech | blog o wekslach

  20 Gru 12 09:59

 4. Trafienie na takie firmy jest moim zdaniem tak samo prawdopodobne jak w przypadku innych (większych i z innej branży) wierzytelności. W moim odczuciu dłużnicy tak niskich należności często nie wierzą w to, że właścicielowi będzie chciało się uruchamiać proces windykacyjny, więc nie płacą. Tym bardziej, że dodatkowe koszty czyli sądowe jakie im grożą są tak znikome, jak i odsetki za zwłokę tak niewielkie, że „aż prosi się” o niepłacenie…

  admin

  20 Gru 12 11:15

 5. Pierwsza część komentarza przeczy drugiej. Skoro bowiem powodem niepłacenia ma być roztargnienie, czy nadzieja na uniknięcie zapłaty, to siłą rzeczy będzie tam mniej firm-bankrutów, tak jak w przypadku większych i poważniejszych spraw, gdzie częstszym powodem płacenia jest brak środków, a nie skuteczność „zasady strusia:.

  Lech | blog o wekslach

  20 Gru 12 11:19

 6. *częstszym powodem niepłacenia

  Lech | blog o wekslach

  20 Gru 12 11:19

 7. Nie przeczę sobie w komentarzu. Są firmy które już będą się likwidować niebawem albo których właściciele ukrywają mienie, przychody, oraz są firmy wypłacalne które nie zapłacą wychodząc z założeń o których napisałem.

  admin

  20 Gru 12 11:34

Skomentuj