Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wyłączenie sędziego w postępowaniu cywilnym na wniosek strony

3 komentarze

Pytanie: Czy jest to podstawa do wyłączenia sędziego w sprawie cywilnej na wniosek strony jeżeli sędzia ten przyjmuje bezkrytycznie wnioski dowodowe strony przeciwnej a połowę moich wniosków dowodowych oddala?

Odpowiedź: Art. 49 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że sąd wyłącza sędziego na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie.

Z doświadczenia wiadomo, że wnioski o wyłączenie sędziego wskutek, jak wnioskującej stronie się wydaje, nieuprawnionego oddalania wniosków dowodowych, generalnie są oddalane. Sędziowie wskazują, że wnioski dowodowe są po prostu bezpodstawne. Nadto należy wskazać, że zarzut naruszenia art. 227 kpc czyli oddalenia wniosku dowodowego można zgłosić do protokołu i wnieść apelację jeżeli wyrok będzie niekorzystny.

Aktualizacja: Zgodnie z art. 531§ 1 KPC niedopuszczalny jest wniosek o wyłączenie sędziego oparty wyłącznie na okolicznościach związanych z rozstrzygnięciem przez sąd o dowodach.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 marca, 2021

kategoria inne

tag

Komentarze do 'Wyłączenie sędziego w postępowaniu cywilnym na wniosek strony'

Subscribe to comments with RSS

 1. O wyłączeniu sędziego decydują sędziowie z tego samego sądu czyli jego na co dzień koledzy, to śmieszne.

  Jurand

  4 Mar 21 o 16:30

 2. Nawet jak wyłączą to orzekał będzie też kolega którego wyłączony sędzia może poprosić żeby orzekł jak chce.

  Irek

  5 Mar 21 o 21:19

 3. Oba powyższe komentarze są na rzeczy. Ja od trzech lat nie daję terminu płatności jedynie za gotówkę sprzedaję. Mam kilka fatalnych doświadczeń w sądach. Ja nie miałem pełnomocnika procesowego, pozwani mieli. Nie miałem, bo sprawy były obiektywnie jednoznaczne, jasne – tylko do zasądzenia. Jednak prawnicy pozwanych mieli układy z sędziami.

  Anonim

  22 Maj 21 o 05:32

Skomentuj