Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Pozew częściowy na próbę

4 komentarze

Pytanie: Chcialabym uzyskac kilka informacji nt mozliwosci sciagniecia dlugu. Wynajmowalam dom w okolicach Wrocławia, najemca zalega z czynszem od stycznia 2020. Najemca wyprowadzil sie (zostawiajac klucz w skrzynce) i nie uregulowal dlugu do dzis. Czesc dlugu ujeta jest juz w sadowym nakazie zaplaty (pierwsze 2 mce). Pozniej wyslane zostalo przedsadowe wezwanie do zaplaty – bezskuteczne. Jaka jest u Panstwa procedura sciagniecia dlugu od najemcy i jakie dokumenty z mojej strony nalezaloby przedstawic. Prosze mnie rowniez poinformowac jaki jest koszt uslugi windykacji. Zalezy mi zdecydowanie na skutecznosci.

Przeczytaj też: Pozew częściowy a przerwanie biegu przedawnienia

Odpowiedź: A zatem można powiedzieć, że wystosował Pan pozew częściowy na próbę. Mając prawomocny nakaz zapłaty powinien Pan zlecić egzekucję komornikowi; żadna firma windykacyjna nie ma egzekucyjnych uprawnień które to ma właśnie komornik. No i zobaczy Pan, czy egzekucja będzie skuteczna, czy komornikowi uda się ściągnąć tę zasądzona należność z rachunku bankowego, z wynagrodzenia za pracę, z nadpłaty podatku, z ruchomości bądź innych składników mienia dłużnika. Takie czynności właśnie tylko komornik może przeprowadzić.

Przeczytaj też: Zwolnienie z opłaty sądowej od pozwu

Jeżeli tę zasądzoną część długu uda się komornikowi wyegzekwować, to radzę i resztę roszczenia objąć pozwem, kolejnym znaczy (wcześniej poinformowałbym dłużnika o tym, że resztę roszczenia też kieruje Pan na drogę sądową, może dłużnik sam zapłaci już). A jeżeli nie uda się komornikowi wyegzekwować długu, to wtedy windykację wszystkiego można zlecić straszącej firmie windykacyjnej, aby zmusiła dłużnika do dokonania “dobrowolnej” spłaty długu.

Przeczytaj też: Firma windykacyjna czy komornik?

Należy też wiedzieć o tym, że choć komornik pobiera na egzekucję od wierzyciela zaliczki, to te zaliczki też egzekwuje od dłużnika i zwraca wierzycielowi.

Pozew częściowy na próbę stosuje się też w celu sprawdzenia czy pozwany zareaguje wniesieniem środka odwoławczego i jakie zarzuty podniesie. Jeżeli powództwo częściowe zostanie oddalone to należy się zastanowić nad sensem wnoszenia pozwu obejmującego resztę roszczenia, choć sąd rozpatrujący taki pozew nie będzie związany pierwszym wyrokiem. Nie będzie też związany jeżeli częściowe powództwo zostało uwzględnione ale zasądzenie zgodnie z częściowym pozwem oczywiście zachęca do wystąpienia z pozwem obejmującym resztę roszczenia.

Przeczytaj też: Pozew o zapłatę a wniosek o ogłoszenie upadłości

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 marca, 2021

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Pozew częściowy na próbę'

Subscribe to comments with RSS

 1. Często można dzięki takiemu częściowemu pozwowi wysondować nastawienie dłużnika.

  Janko

  5 mar 21 o 22:18

 2. Czy po uprawomocnieniu się nakazu zapłaty sąd zwraca opłatę powodowi? Chodzi o uiszczona opłatę od pozwu.

  Irena

  15 mar 21 o 12:29

 3. Nie, nie zwraca, po zmianie przepisów. Kiedyś zwracał 3/4 opłaty obecnie nie zwraca nic. Cała poniesiona opłata sądowa jest zasądzona w nakazie zapłaty jako do zwrotu / egzekucji od pozwanego.

  admin

  15 mar 21 o 16:26

 4. Ja mam podpisaną fakturę osobiście przez właściciela firmy i jestem przez to prawie pewien zasądzenia prawomocnego ale nie wiem czy komornik wyegzekwuje. Kwota z faktury to prawie 45 tys. zł. i mam zamiar pozew częściowy puścić na około 5 tys. zł., jeżeli komornik nie ściągnie to dam sobie spokój z wnoszeniem pozwu na pozostała część.

  BizoN

  29 wrz 21 o 12:39

Skomentuj