Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pożyczka bez umowy pisemnej, pożyczkobiorca zmarł

skomentuj

Taki mail: Znalazłam Pana stronę na internecie. Mam pytanie a właściwie problem. Piszę w imieniu mojego męża. Jakiś czas temu mój mąż pożyczył 15 tyś swojemu bratu z Kępna. ( w sumie często pożyczał i zawsze oddawał, także nie było problemu). Świadkiem przy tym była jego żona czyli bratowa. Niestety rok temu jego brat zmarł. Cały dorobek życia ich  rodziców przejęła bratowa. Tylko na marginesie wspomnę, że 2 miesiące po śmierci szwagra miała już nowego faceta. Szwagier zostawił też 2 letnią córeczkę. Brat męża miał dobrze prosperujące gospodarstwo, maszyny dobrej jakości i praktycznie wszystko nowe. Oczywiście brał na to pożyczki w banku jak i pożyczał po rodzinie. Między innymi od nas. Wiemy, że bratowa ma dochody bo co rusz coś sprzedaje. My wiemy, że wszystko jej sie należy – według prawa NIESTETY. Chociaż mieszkała u nich tylko 3 lata. To bardzo boli. Ale my też byśmy chcieli odzyskać swój dług. Nie mamy spisanej żadnej umowy na piśmie. Ona oczywiście mówi że nie ma z czego żyć i nie odda. Ale dlaczego my mam jej prezenty robić? I tak dość dużo krzywd nam wyrządziła. Tym bardziej, że my na te pieniądze też musieliśmy zapracować. Czy mamy jakiś szanse?

Naszym zdaniem, udowodnienie przed sądem, że została udzielona pożyczka na podstawie umowy ustnej i w sytuacji gdzie (jak rozumiemy) brak jest potwierdzenia przekazania kwoty pożyczki, jest raczej niewykonalne. Tym bardziej, że pożyczkobiorca nie żyje i oczywiście odpada możliwość przesłuchania go w charakterze świadka.

Znaczy się, wie Pani… Czasem podejmujemy się też spraw marnie udokumentowanych np,. niepodpisaną fakturą (czyli można powiedzieć, że wcale nieudokumentowanych) i bywa że uda się bezpośrednią windykacją zdobyć uznanie długu przez dłużnika na piśmie, ale ta Pani sprawa to syf niczym… rozkładający się trup. 😉 Rozumiemy się.

kategoria: dowody

Skomentuj