Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kaucja na poczet zaległego czynszu

2 komentarze

Pytanie: Czy zgodnie z prawem można uznać kaucję wpłaconą za wynajem mieszkania na poczet zaległego czynszu?

Przeczytaj też: Waloryzacja kaucji za wynajem mieszkania

Odpowiedź: To zależy od tego, kto zalicza kaucję na poczet zaległości w opłacie czynszu, czy jest to najemca czy wynajmujący mieszkanie oraz od tego, czy dobiegła końca umowa najmu i wynajmujący w protokole zdawczo-odbiorczym odebrał mieszkanie bez zastrzeżeń.

Przeczytaj też: Przedawnienie kaucji z najmu

Jeżeli bowiem to właściciel mieszkania uzna, że zatrzymuje kaucję na poczet zaległego czynszu, to jest to zgodne z prawem. Zarówno wtedy gdy umowa najmu wciąż obowiązuje jak i wtedy, gdy umowa najmu zakończyła się, wynajmujący nie zgłosił zastrzeżeń w protokole zdawczo-odbiorczym mieszkania. W tym pierwszym przypadku jest to mniej rozsądne ze strony wynajmującego ponieważ kaucja bowiem jest dla wynajmującego potencjalnym zabezpieczeniem, rekompensatą za ewentualne szkody poczynione w mieszkaniu przez najemcę. Rozsądniej żądać zapłaty zaległego czynszu a kaucja niech pozostaje kaucją.

Przeczytaj też: Normalne zużycie lokalu

Jeżeli natomiast to najemca złoży wynajmującemu takie oświadczenie w sytuacji gdy umowa najmu dalej obowiązuje, to jest to niezgodne z prawem z uwagi na powyższe.

Przeczytaj też: Jak odzyskać pieniądze od najemcy?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

12 sierpnia, 2022

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Kaucja na poczet zaległego czynszu'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ile może wynosić maksymalna kaucja najmu, czy w ogóle jest to jakoś ograniczone przepisami?

    Anonim

    14 sie 22 o 15:15

  2. W przypadku najmu lokalu mieszkalnego (nazwijmy – zwykłego) kaucja nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal a w przypadku najmu okazjonalnego nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu.

    admin

    14 sie 22 o 16:04

Skomentuj