Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Umowa najmu na rok a wypowiedzenie

2 komentarze

Pytanie: Jestem najemcą z umową najmu zawartą na dokładnie rok który kończy się za 4 miesiąc. Dowiedziałem się o innym mieszkaniu które mam możliwość okazyjnie wynająć już od teraz. Czy mam prawo wypowiedzieć aktualna umowę najmu ta na rok zawartą a jeśli tak to z jakim terminem wypowiedzenia?

Przeczytaj też: Najemca chce zerwać umowę najmu mieszkania przed terminem

Odpowiedź: Jak chodzi o wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas określony (w Pana wypadku – na rok), to jej wcześniejsze wypowiedzenie możliwe jest tylko wtedy, gdy w umowie najmu strony dopuściły taką możliwość wcześniejszego wypowiedzenia i ewentualnie w jakich przypadkach. Jeżeli umowa najmu w tej kwestii milczy, to nie można jej wcześniej wypowiedzieć.

Przeczytaj też: Wypowiedzenie umowy najmu z powodu zaległości czynszowych

Warto też wiedzieć, że prawo a dokładniej art. 682 kc (kodeksu cywilnego) upoważnia najemcę do wypowiedzenia umowy najmu bez zachowania terminu wypowiedzenia (w tym umowy najmu zawartej na czas określony) ale tylko wtedy, gdy wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników, nawet jeżeli najemca w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.

Przeczytaj też: Rozwiązanie umowy najmu przez wynajmującego bez wypowiedzenia

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

17 sierpnia, 2022

kategoria inne

tag

Komentarze do 'Umowa najmu na rok a wypowiedzenie'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ten cały art. 682 kc jest cokolwiek patologiczny. Najemca może coś zmajstrować uczyniwszy mieszkanie niebezpiecznym po to żeby móc zakończyć umowę bez wypowiedzenia.

    genki

    20 sie 22 o 18:16

  2. Nawet nie wiem jakie to musiałby być zagrożenia, urwany balkon? Ulatniający się gaz nie do uszczelnienia?

    technokrata

    23 sie 22 o 16:38

Skomentuj