Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Najemca opuścił lokal bez wypowiedzenia umowy

2 komentarze

Pytanie: Mam pytanie odnośnie kaucji za mieszkanie. Lokal a konkretnie mieszkanie zostało opuszczone przez lokatorów w dniu płatności za kolejny miesiąc z góry bez wypowiedzenia. Więc z czynszem wyszło na czysto natomiast nie dostałam żadnego wypowiedzenia umowy. Oprócz tego zostało dużo rzeczy niepotrzebnych w mieszkaniu oraz wersalka która też będzie musiała być wyrzucona. Dostałam wezwanie do zapłaty kaucji czy to jest słuszne wezwanie? Oprócz tego był zakaz zwierząt a bez mojej wiedzy był kot oraz co miesiąc miałam 15dni opóźnienie z należną zapłata za czynsz. Proszę o radę co mam w takim wypadku robić.

Przeczytaj też: Najemca nie chce podpisać wypowiedzenia

Odpowiedź: Jeżeli nie podpisali nowej umowy to według mnie należy przyjąć, że korzystali z lokalu bezumownie i w takim przypadku nie obowiązuje żaden termin wypowiedzenia. Chyba, że przyjmiemy iż umowa miała formę ustną (wszak nie wzywała ich Pani do opuszczenia bezumownie użytkowanego lokalu), może jest jakaś korespondencja świadcząca o tym, że mieszkali w ramach umowy ustnej. I w takim wypadku ma Pani prawo zatrzymać kaucję. A jak brzmi wezwanie do zwrotu kaucji? To też mogłoby stanowić dowód tego, że do końca zamieszkiwali w ramach umowy.

Przeczytaj też: Termin zwrotu kaucji za wynajem mieszkania

Umowa skończyła się pół roku wcześniej nie podpisali nowej ponieważ chcieli podpisać umowę na firmę. Prosiłam o wysłanie podpisanej umowy 2razy i nie otrzymałam tej umowy. Więc umowa skończyła się w lutym 2022. Czynsz został wyrównany ponieważ powinni płacić 5tego każdego miesiąca kalendarzowego a 6tego dostałam informację że ich nie ma. Więc nie dostałam żadnego wypowiedzenia. A z tego co czytałam przy płatności co miesiąc obowiązuje miesięczne wypowiedzenie. Mieszkali u mnie 2lata. Klucze po 2dniach wysłali do pocztexu. Zostawali mieszkanie brudne oprócz tego mnóstwo ubrań pościeli ręczników szmat chemii środków czystości śmieci oraz łóżko i biurko do wyrzucenia.
Głównie chodzi mi o kwestie nie wypowiedzenia umowy czy mogę zatrzymać depozyt za to nie nie dostałam żadnej informacji o wyprowadzce. Myślę że planowali to wcześniej skoro nie dostałam umowy na maila.
Oprócz tego czynsz co miesiąc był płacony o 15dni później raz z czynszem zwlekali półtorej miesiąca bez żadnego kontaktu z nimi musiałam wysłać osobę która sprawdzi o co chodzi dlaczego nie ma z nimi kontaktu i wtedy dowiedziałam się że jest kot na którego nie zezwoliłam.

Przeczytaj też: Kaucja na poczet zaległego czynszu

Tak wezwanie do zapłaty kaucji jest na podstawie umowy z dn….. Dołączam wzór. Jak byłam u nich prosiłam o podpisanie umowy czego nie zrobili bo poprosili że wyślą na maila na firmę. Nie otrzymałam tej umowy przez pół roku. Mam w korespondencji że proszę o wysłanie umowy na maila czego nie zrobili. Tutaj dołączam moją prośbę o umowę. Oraz ich wezwanie do zapłaty.

A płatności za czynsz dokonywali przelewem? Co w tytule przelewów jest?

Każdy przelew był podpisywany UMOWA NAJMU MIESZKANIA OD 4.08.20 ZA WRZESIEN 2022 i oczywiście podawany inny miesiąc

Mało tego depozyt był w kwocie 1700zl czynsz już teraz płacili 2100zl nawet nie pokrywa całości czynszu oprócz tego zostawili mnóstwo śmieci w mieszkaniu sprzątania było na cały dzień plus wersalka. Co miesiąc było opóźnienie płatności i co miesiąc moje pytanie proszę o wpłacenie zaległej płatności za czynsz. Proszę mi powiedzieć czy ma pan jakaś kancelarie czy w razie jakby mnie podał do sądu mogę na pana liczyć?

Przeczytaj też: Jak odzyskać pieniądze od najemcy?

Oczywiście może Pani na mnie liczyć natomiast to oni są Pani winni pieniądze za czynsz aż do końca listopada. 🙂 To bezpodstawne wezwanie do zwrotu kaucji można potraktować jako dorozumiane wypowiedzenie umowy a to ma skutek na koniec przyszłego miesiąca. A zatem proszę ich wezwać do zapłaty tej niedopłaty 400 zł za czynsz (za jaki okres?) oraz czynszu za następny okres aż do końca listopada przyjmując na ich korzyść tylko miesięczny okres wypowiedzenia. Pod rygorem wytoczenia powództwa o zapłatę. Zaznaczyć w wezwaniu, że chodzi o umowę zawartą, przedłużoną ustnie którą potwierdzają wpłaty czynszu oraz owe bezpodstawne wezwanie do zwrotu kaucji.

Przeczytaj też: Umowa najmu na rok a wypowiedzenie

Dziękuję serdecznie za pomoc. A proszę mi powiedzieć czy dla mnie bardziej korzystne jest podpisanie umowy okazjonalnej? Czy pan może pomoc z taką umową?

Umowa najmu okazjonalnego jest o tyle korzystniejsza, że umożliwia szybkie pozbycie się lokatora – eksmitowanie go po upływie terminu wypowiedzenia czyli korzystna jest, gdy lokator nie chce się wynieść. W takiej umowie jednak musi się w tym celu znaleźć notarialne oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji ze wskazaniem przez najemcę lokalu do którego może się przeprowadzić po eksmitowaniu go. Z uwagi na powyższe, może zniechęcić niektórych potencjalnych najemców do wizyty u notariusza i zawarcia takiej umowy. Mogę pomóc ze sporządzeniem takiej umowy, tylko pytanie, czy jest sens z uwagi na powyższe.

Przeczytaj też: Dobrowolnie poddanie się egzekucji w umowie najmu, pożyczki…

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

30 października, 2022

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Najemca opuścił lokal bez wypowiedzenia umowy'

Subscribe to comments with RSS

  1. A co w sytuacji gdy najemca opuścił lokal, nie wysłał wezwania do zwrotu kaucji ani w żaden sposób nie wyraził dorozumianego wypowiedzenia umowy? Czy w takiej sytuacji umowa cały czas trwa chociaż nie mieszka i dopóki nie wypowie?

    Zyndram

    30 paź 22 o 08:08

  2. Tak jest.

    admin

    30 paź 22 o 10:10

Skomentuj