Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Odsetki należne od pożyczkobiorców z dochodami

1 komentarz

Taki mail: Piszę, aby zasięgnąć informacji dotyczącej windykacji długów od osób prywatnych. Poniżej pozwolę sobie pokrótce przedstawić sytuację, w której znalazła się moja koleżanka ze Zduńskiej Woli. Na przełomie 2003 i 2004 r. pożyczyła ona, wraz z nieżyjącym już mężem, pewną sumę pieniędzy znajomemu małżeństwu. Wszystko odbyło się zgodnie z literą prawa, sporządzona została pisemna umowa między stronami. Dług miał zostać zwrócony wraz z odsetkami. Od początku okresu spłaty dłużnicy oddawali jedynie raty kwoty pożyczki, unikając jednak spłaty umówionych odsetek. Około czterech lat temu, gdy kwota pozostała do zwrotu wynosiła 10.500 zł, zaprzestali oni dokonywania jakichkolwiek wpłat na rachunek wierzycieli. W kwietniu 2011 r. sporządzona została kolejna umowa, zgodnie z którą dług podzielono na 14 równych części (po 750 zł), z których każda miała wpływać na konto pożyczkodawcy do 25 dnia każdego miesiąca, z czego pierwsza wpłata spodziewana była do 25 kwietnia 2011 r. Niestety, do dnia dzisiejszego dłużnicy nie wywiązują się z umowy. Dodam, że zgodnie ze złożonym przez pożyczkobiorców oświadczeniami, oboje posiadają stałe źródło dochodów, a ich miesięczne zarobki przekraczają 3.000 zł. Proszę o kontakt i odpowiedź na pytanie, czy bylibyście Państwo zainteresowani przyjęciem zlecenia egzekucji tego długu. Sprawa ma miejsce w Zduńskiej Woli.

A to nie Pani jest tą wdową – pożyczkodawcą? A bo taka uczynna z Pani koleżanka i tak wiele Pani wie w sprawie. Ludzie czasem niby w imieniu kolegi, koleżanki a później z innego adresu e-mail już wierzyciel pisze, ale taki sam styl, czasem takie same błędy ortograficzne … 😉 Wygląda to tak, jakby się obawiali firmy windykacyjnej, że coś od nich będziemy chcieli nawet jeśli nam nie zlecą windykacji… Skoro z taką obawą do nas podchodzą, to można pośrednio wywnioskować, że liczą na hm…, bezwzględne odzyskiwanie pieniędzy – niekoniecznie w granicach prawa.

Czy mnie już całkiem odje…ało czy jednak takie moje wnioski mają sens?

Przechodząc do sedna, to nie dłużnik określa, czy spłaty są tytułem odsetek czy należności głównej, ale wierzyciel. Po prostu ma pani prawo (pani koleżanka ma prawo) zaliczać spłaty najpierw jako spłaty odsetek. Teraz o dochodach… Napisała Pani że „ich miesięczne zarobki przekraczają 3.000 zł.” Czyli co, 3000 zł. „z groszami”, tak? Jeżeli są to ich łączne dochody obojga, i każde z nich pracuje na pełny etat, to nie ma się z czego cieszyć. Oznacza to bowiem, że każde z nich zarabia 1.500,00 złotych brutto „z groszami” (albo jedno bez „groszy” a drugie z podwójnymi „groszami”) a w 2012 roku minimalna pensja wynosi właśnie 1.5900,00 1.500,00 złotych brutto i jako taka nawet w części nie podlega egzekucji.

Hahahahah!!!

Oczywiście firma windykacyjna to nie komornik i nie powinna zniechęcać się minimalnymi zarobki dłużników lub formalnie nawet brakiem dochodów.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

13/12/2012

kategoria odsetki

1 komentarz do 'Odsetki należne od pożyczkobiorców z dochodami'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Odsetki należne od pożyczkobiorców z dochodami'.

  1. 1.5900,00

    Lech | blog o wekslach

    13 Gru 12 08:28

Skomentuj