Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Oświadczenie o braku wymagalnych zobowiązań finansowych

8 komentarzy

Pytanie: Chcę zająć się inwestowaniem w udzielanie prywatnych pożyczek pod weksel tak osobom nieprowadzącym firmy jak też prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Ponieważ weksel ułatwia dochodzenie roszczenia w sądzie ale nie zabezpiecza odzyskania pożyczki więc będę starał się udzielać tych pożyczek pod zastaw oraz pod hipotekę szczególnie przy wyższych kwotach pożyczki. Liczę się jednak z tym, że jeśli popyt na takie pożyczki nie będzie wystarczająco duży a mam spory kapitał do zainwestowania w ten sposób, to będę udzielał pożyczek także pod sam weksel wcześniej sprawdzając wypłacalność pożyczkobiorcy wszelkimi dostępnymi sposobami. Chciałbym jednak dodatkowo zabezpieczyć sobie możliwość egzekwowania w postępowaniu karnym, gdy okaże się że zostałem oszukany. Czy mając powyższe na względzie warto przed udzieleniem pożyczki uzyskać od pożyczkobiorcy oświadczenie o nieposiadaniu przeterminowanych, wymagalnych zobowiązań finansowych? Chodzi tak o kredyty bankowe jak i o inne zobowiązania jak niezapłacone faktury albo przykładowo zobowiązania wobec ZUS i podatkowe. Jeżeli okaże się że mnie okłamał i jest zadłużony przez co nie będę mógł odzyskać pieniędzy w postępowaniu egzekucyjnym do czy będzie można skazać go za oszustwo?

Odpowiedź: Tak, takie oświadczenie może być bardzo przydatne. Jeżeli pożyczkobiorca kłamliwie oświadczy, że nie posiada innych zobowiązań, to tym samym wprowadzi Pana w błąd w celu uzyskania (wyłudzenia) pożyczki i naszym zdaniem istnieje w związku z tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie mu przedstawiony zarzut oszustwa. Pomysł Pana jest naszym zdaniem dobry i godny rozpropagowania, aby także inni pożyczkodawcy żądali takiego rodzaju oświadczenia od pożyczkobiorcy przed udzieleniem mu pożyczki. Aby bowiem móc komuś udowodnić oszustwo (w tym przypadku wyłudzenie pożyczki), trzeba udowodnić że działał ze z góry powziętym zamiarem nieuregulowania zapłaty. Nie jest zaś wyłudzeniem sam fakt, że ktoś nie zwrócił pożyczki jeżeli w momencie zaciągania takiego czy każdego innego rodzaju zobowiązania finansowego, nic nie wskazywało na to, że dłużnik nie będzie w stanie oddać długu gdy nadejdzie termin zapłaty.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 maja, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Oświadczenie o braku wymagalnych zobowiązań finansowych'

Subscribe to comments with RSS

 1. A jakiś wzór takiego oświadczenia o niezaleganiu z zapłatą można by prosić?

  Klaudia

  27 Maj 21 o 20:27

 2. Na przykład “Niniejszym oświadczam, że na dzień … nie posiadam żadnych wymagalnych zobowiązań finansowych, ani wobec skarbu państwa ani wobec banków ani innych instytucji finansowych, firm i osób prywatnych”.

  I tyle.

  admin

  28 Maj 21 o 05:44

 3. Co to znaczy że zobowiązania są wymagalne, czy w takim oświadczeniu nie może być po prostu same “zobowiązania finansowe”?

  Ewa

  28 Maj 21 o 13:25

 4. Wymagalne czyli przeterminowane czyli takie, które nie zostały zapłacone pomimo upłynięcia terminu zapłaty. Oczywiście można podejść bardziej rygorystycznie i zażądać oświadczenia o braku zobowiązań nawet takich których termin płatności jeszcze nie nadszedł ale w tym momencie wyklucza Pani klientów którzy na przykład mają zaciągnięty, terminowo spłacany kredyt albo np. zakupili towar na fakturę której termin płatności jeszcze nie nadszedł. I takiego klienta może Pani nie znaleźć, bo obecnie kredyt bankowy czy kupiecki to standard.

  admin

  28 Maj 21 o 13:38

 5. Czy takie oświadczenie w praktyce rzeczywiście znacznie zwiększa szansę na zarzucenie oszustwa kiedy okaże się niezgodne z prawdą i oczywiście klient nie dokona zapłaty?

  Pamela

  7 Cze 21 o 12:53

 6. Teoretycznie powinno zwiększyć do stu procent a w praktyce to nie wiem, może prokurator wymyśli coś kreatywnego żeby umorzyć postępowanie i nie przysparzać sobie dalszej pracy. Jednak proszę wziąć pod uwagę, że przedstawienie zarzutu oszustwa jak i skazanie nie gwarantuje tego, że dłużnik będzie spłacał dług.

  admin

  8 Cze 21 o 12:35

 7. W niektórych przypadkach skazany z oszustwa na karę więzienia w zawieszeniu, przy końcu zawieszenia spłaca część długu rzadko cały.

  Anonim

  6 Lip 21 o 10:55

 8. Reasumując jednak, najlepiej starannie dobierać klientów i nie liczyć na windykację i egzekucję albo sprzedawać tylko za gotówkę. W przeciwnym wypadku straty mogą przekroczyć zyski co miało miejsce w przypadku mojej firmy właśnie.

  Henryk

  15 Lip 21 o 11:41

Skomentuj