Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Odsetki od odsetek od pożyczki

2 komentarze

Pytanie: Powiem Panu ciekawostkę, teraz dostrzegłem, że EPU w Lublinie nie widzi podstaw do wydania nakazu zapłaty bo żądanie pozwu narusza zakaz anatocyzmu określony w art. 482 par. 1 k.c. bo domagam się odsetek od odsetek od daty wcześniejszej niż data wytoczenia powództwa. Gość pożyczył ode mnie 13 tys. na dwa miesiące we wrześniu 2011, na 6,5 % w skali roku, jak nie to miał zapłacić odsetki ustawowe od spóźnienia. Do dziś nie zapłacił ani grosza, zadłużony po uszy już wtedy też był, o czym nie wiedziałem.

Przeczytaj też: Oświadczenie o braku wymagalnych zobowiązań finansowych

Zażądałem w pozwie 13000 plus 6,5% w stosunku rocznym za te dwa miesiące, a dalej odsetki ustawowe od obu sum, zgodnie z umowa na papierze, jaką mam. I sądowi się to nie podoba, że odsetki od odsetek nie od dnia pozwu tylko od daty wymagalności spłaty. Dziwne rozumowanie, przecież taka była umowa i należy mi się to. Skierowali sprawę do sadu rejonowego, ten pewnie zedrze ze mnie dopłatę do wpisu. Co za banda, jak tu w tym kraju żyć. Nie da się, tylko złodziejom i przekrętasom tu sprzyja wszystko.

Przeczytaj też: Odsetki umowne wyższe niż maksymalne

Odpowiedź: Nie znam zapisów umowy pożyczki pomiędzy Panami ale tak to jest, że jeśli jakiś zapis umowny jest sprzeczny z przepisem ustawy, to jest nieważny bo bezprawny.

Art. 482. § 1. Kodeksu cywilnego na który powołał się e-sąd brzmi jasno a mianowicie, że od zaległych odsetek można żądać odsetek za opóźnienie dopiero od chwili wytoczenia o nie powództwa, chyba że po powstaniu zaległości strony zgodziły się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy.

Proponuję Panu zapoznać się z praktycznym artykułem: “Odsetki od odsetek” czyli kapitalizacja odsetek w pozwie o zapłatę. Jeżeli zatem nie posiada Pan pisemnej zgody dłużnika na doliczenie odsetek do dłużnej sumy, to sąd uznał prawidłowo.

Przeczytaj też: Naliczanie odsetek przez komornika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 stycznia, 2021

Komentarze do 'Odsetki od odsetek od pożyczki'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jak znam życie, to nie odzyska ani odsetek ani należności podstawowej. Serwis kokos.pl do pożyczek społecznościowych już nie działa…

    ciocia Hela

    7 lut 21 o 12:46

  2. Jak udzielić komuś pożyczki to tylko pod hipotekę, zastaw może “zniknąć”. I drugi warunek – nigdy nie pożyczaj pieniędzy koledze ani krewnemu, tylko nieznajomemu, ewentualnie może to być kolega kolegi.

    Daniel

    9 cze 21 o 14:09

Skomentuj