Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Naliczanie odsetek przez komornika

3 komentarze

Pytanie: W jaki sposób komornik oblicza odsetki w postępowaniu egzekucyjnym, chodzi mi o odsetki z wyroku? Jak długo je oblicza, co najpierw ściąga komornik?

Odpowiedź: Komornik ściąga takie odsetki, jakie zostały wpisane w tytule wykonawczym. Mogą to być odsetki ustawowe za zwłokę – opóźnienie, mogą to być odsetki umowne w tym maksymalne za opóźnienie.

Zasada jest taka, że najpierw ściągane są w egzekucji należności nieoprocentowane czyli koszty egzekucji (zaliczki wpłacone komornikowi przez wierzyciela) oraz (o ile wierzyciel ma pełnomocnika) koszty zastępstwa prawnego w egzekucji oraz koszty sądowe – procesowe w tym (o ile wierzyciel – powód miał pełnomocnika) koszty zastępstwa procesowego. W następnej kolejności egzekwowane są właśnie odsetki. Jak długo? Dopóki nie zostaną wyegzekwowane. Na końcu komornik ściąga należność główną przy czym od należności głównej (lub jej części gdy komornik ściąga “po trochu”) pozostającej do wyegzekwowania w postępowaniu egzekucyjnym wciąż naliczane są odsetki i te odsetki komornik ściąga najpierw.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

18 listopada, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Naliczanie odsetek przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. To dotyczy też odsetek karnych?

  Anonim

  18 Lis 20 o 16:44

 2. No wszystkich odsetek jakie sąd zasądził i widnieją w tytule wykonawczym. Komornik prowadzi egzekucję na podstawie tytułu wykonawczego i w tej mierze nie ma prawa nic zmieniać.

  admin

  18 Lis 20 o 16:54

 3. Dłużnicy, sprawdzajcie czy pan / pani komornik nie naliczyli wam odsetek które już są przedawnione!

  Armagedon

  22 Lip 21 o 15:33

Skomentuj