Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wyrok prawomocny i co dalej

komentarze 2

Taki mail: Jestem zainteresowana windykacją należności od dłużnika. Chodzi o kwotę ok 4000 zł. za niespłacona pożyczkę. W chwili obecnej  posiadam prawomocny wyrok Sądu w Wolsztynie. Składałam dokumenty do Komornika ale na informacje o kolejnych kosztach wycofane zostały dokumenty. Dłużniczka jak mniemam nie posiada żadnego majątku w postaci nieruchomości czy świadczeń z ZUS. Jakiś czas windykacją zajmowała się firma windykacyjna spoza Wolsztyna. Efekt był taki iż cytuję „dłużniczka nie odbierała od nas telefonów”. Dlatego chciałabym zlecić ściągnięcie długu firmie działającej też bezpośrednio na terenie Wolsztyna. Proszę o informacje jak można się z Państwem skontaktować. Może trzeba by odwiedzić Państwa w siedzibie w jakich godzinach i jakie dokumenty dostarczyć.

Tego z góry nie możesz wiedzieć, że egzekucja będzie bezskuteczna. Nie żałowałbym tych ok. 100 złotych na wykonanie przez komornika podstawowych czynności sprawdzających – egzekucyjnych. Już nie raz pisałem na tym blogu, że skoro ktoś wyłożył pieniądze i czekał na uzyskanie tytułu wykonawczego, to aż prosi się, aby jednak została wszczęta egzekucja komornicza. Może komornik zajmie jakieś ruchomości dłużniczki które przedstawiają wartość handlową. Co do egzekucji z nieruchomości, gdyby dłużniczka była właścicielką jakiejś, to najpierw trzeba by zapłacić biegłemu za wycenę i to już są koszty zwykle znacznie powyżej tysiąca złotych, więc pewnie zrezygnowałabyś z tego sposobu egzekucji (zważywszy stosunkowo niewysoką kwotę roszczenia). Możesz zatem nie płacić komornikowi za sprawdzenie nieruchomości. Jeżeli jesteś pewna że dłużniczka nie jest właścicielką samochodu, to i za sprawdzenie w CEPiK też nie musisz płacić. Ustal z komornikiem, że płacisz tylko np. za sprawdzenie w ZUS i w Urzędzie Skarbowym. Jeżeli komornik jest z miejscowości tej co dłużniczka, to za czynności w terenie czyli w jej mieszkaniu też (o ile pamiętam) nie woła zaliczki od wierzyciela.

Jeżeli egzekucja komornicza będzie skuteczna, to wtedy obok odzyskania należności, otrzymasz też zwrot kosztów procesu i kosztów zaliczek wpłaconych komornikowi. A jeżeli nie będzie skuteczna, to wówczas proponuję dać zlecenie firmie windykacyjnej. Jednak nie spodziewałbym się cudów windykacyjnych w takiej sytuacji. No, bywa że się odzyska dług po bezskutecznej egzekucji a bywa że się nie odzyska. Nadmierne straszenie dłużnika może okazać się problemem i dla samych straszących czyli windykatorów. A jeżeli dłużniczka naprawdę nic nie ma i nie ma od kogo pożyczyć, to i tak nie odda pieniędzy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

26/10/2012

kategoria komornik

Komentarze do 'Wyrok prawomocny i co dalej'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Wyrok prawomocny i co dalej'.

 1. Mam pytanie: mam dluzniczke, była sprawa sądowa ponad rok temu sprawę wygrałam i dług wynosił 18.000zl. Sprawa poszła juz jakieś 8 m-cy temu do komornika ale nie mam żadnych wiadomości. Jestem poza granicami
  polski. Zależy mi na odzyskaniu pieniędzy. Czy możecie mi pomoc? Jeśli tak to co ja musze zrobic i ile mnie to będzie kosztowało. Proszę bardzo o odpowiedz.

  jana

  19 Mar 14 05:23

 2. Jeżeli znany jest adres zamieszkania (faktycznego) pobytu dłużnika, to chętnie zajmiemy się sprawą. Proszę jednak o kontakt na windykacja@grabowski.biz.pl – podanie tam danych do siebie.

  admin

  19 Mar 14 14:03

Skomentuj