Kiedy wyrok zaoczny staje się prawomocny
Pytanie: Pozwany nie nadesłał odpowiedzi na pozew i sąd wydał wyrok zaoczny. Czy uprawomocnienie się tego wyroku jest już pewne? Kiedy, po jakim czasie taki wyrok zaoczny staje się prawomocny?
Przeczytaj też: Odrzucenie a oddalenie sprzeciwu od nakazu zapłaty, wyroku zaocznego
Odpowiedź: Od wyroku zaocznego który doręczany jest pozwanemu z urzędu (a nie na wniosek), zgodnie z art. 344 § 1 Kpc może on jeszcze wnieść sprzeciw w ciągu dwóch tygodni od doręczenia mu tego wyroku. Jeżeli nie wniesie sprzeciwu, to wtedy wyrok zaoczny stanie się prawomocny.
Przeczytaj też: Wyrok zaoczny i co dalej?
Jednakże zgodnie z art. 333 § 1 ust. 3 Kodeksu postępowania cywilnego, wydając wyrok zaoczny, sąd z urzędu nadaje takiemu wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności zatem powód od razu może wystąpić o nadanie wyrokowi zaocznemu klauzuli wykonalności i po otrzymaniu wyroku z klauzulą złożyć wniosek egzekucyjny u komornika (mimo tego że pozwany jeszcze ma prawo wnieść sprzeciw). Zaznaczam jednak, że potrzeba wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności: https://pamietnikwindykatora.pl/rygor-natychmiastowej-wykonalnosci-klauzula/.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A jeżeli ostatecznie powództwo zostanie oddalone to powód musi zwrócić pozwanemu nie tylko wyegzekwowane pieniądze ale też koszty egzekucji które komornik ściągnął od pozwanego wiec nie radzę występować do komornika dopóki wyrok nie jest prawomocny.
Anonim
14 lut 21 o 21:08
Nie jest to dobra rada w sytuacji kiedy każdy dzień ma znaczenie ponieważ dłużnik z dnia na dzień staje się coraz mniej wypłacalny / ma coraz mniej majątku. A tak właśnie najczęściej jest.
Johan
20 lip 21 o 19:33
Tak jest, jeżeli wierzytelność jest bezsporna, uznana przez dłużnika, to nie ma na co czekać, jeszcze nieprawomocny do komornika. Zbytnia ostrożność może nie popłacić dosłownie.
Kasa
11 sie 21 o 11:40