Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Rygor natychmiastowej wykonalności – czy potrzebna klauzula wykonalności?

14 komentarzy

Wczoraj stali przede mną w kolejce do kasy w Biedronce dwaj mężczyźni w garniturach i z teczkami. Miałem w rękach po jednej butelce wina i nic innego i bynajmniej nie byłem w garniturze; zauważyli mnie i z lekkim uśmiechem spojrzeli po sobie porozumiewawczo. Istotne jednak, o czym rozmawiali. Ano jeden z nich do drugiego, że to głupie, że do egzekucji nie wystarcza naniesiona na wyroku informacja o rygorze natychmiastowej wykonalności wyroku i że trzeba jeszcze wystąpić do sądu o nadanie takiemu wyrokowi klauzuli wykonalności. Wiecie, chodzi o rygor natychmiastowej wykonalności na nieprawomocnym wyroku. No a ten drugi się z nim zgodził ale po chwili dodał, że taka procedura może wynika z tego, że sąd może uzależnić nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności od złożenia przez powoda zabezpieczenia. Jednak ten pierwszy na to (i słusznie), że skoro jest już formułka o rygorze natychmiastowej wykonalności to albo sąd nie żądał zabezpieczenia albo zostało już złożone. Ten drugi na to, że no tak i obaj ostatecznie stwierdzili że konieczność uzyskania klauzuli to idiotyczny przepis w tym wypadku i ten pierwszy dodał, że to “pomiatanie suwerenem” przez sędziów czy tak jakoś.

Prawdopodobnie owi dwaj nie byli prawnikami (prędzej windykatorami biurkowymi – “merytorycznymi”) ale jak widać, “coś tam wiedzieli” ale nie wszystko. Dlatego uznałem, że dokonam niniejszego wpisu, tym bardziej że wyszukiwarka Google “dopowiada” pytanie w tytule tego wpisu gdy wstukać w niej np. “rygor natychmiastowej wykonalności klauzula”.

Tak, do wszczęcia postępowania egzekucyjnego w opisanej kwestii potrzebne jest jeszcze nadanie przez sąd klauzuli wykonalności i taka procedura wcale nie jest “idiotyzmem i pomiataniem suwerenem”. Albowiem na postanowienie o nadaniu wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności przysługuje pozwanemu zgodnie z art. 394 § 1 pkt 4) zażalenie! Dlatego, aby nieprawomocny wyrok z rygorem natychmiastowej wykonalności móc skierować do egzekucji komorniczej, potrzebna jest klauzula wykonalności która nadana zostanie jeżeli pozwany nie wniósł zażalenia lub gdy zażalenie zostanie oddalone. Ot i cała “filozofia”.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

22 kwietnia, 2017

Komentarze do 'Rygor natychmiastowej wykonalności – czy potrzebna klauzula wykonalności?'

Subscribe to comments with RSS

 1. A ja posłałem komornikowi wyrok z rygorem bez klauzuli i zaczął działać.

  Icek

  22 kw. 17 o 13:42

 2. Musiał być niedouczony albo przeoczył.

  admin

  22 kw. 17 o 14:28

 3. Ani jedno ani drugie lecz Pan głupoty piszesz.

  Icek

  22 kw. 17 o 16:27

 4. Icek to chyba żydowskie imię zdrobniałe ale żaden Żyd nie pisałby takich głupot jak Ty, przeczytawszy mój wpis. Zmyślasz.

  admin

  22 kw. 17 o 17:16

 5. A Ty myślisz, że nie znajdzie się radca ani adwokat co tego nie wie?? Znaleźli by się.

  Kierownik szatni

  26 kw. 17 o 08:31

 6. Zapewne. Już ze dwoje takich spotkałem, co mogliby tego nie wiedzieć. Nie wiedzieli innych elementarnych rzeczy.

  admin

  26 kw. 17 o 12:45

 7. Czy wydany w roku 2004 sądowy nakaz zapłaty nie jest wystarczającym powodem do nie podejmowania czynności komorniczych wobec dłużnika. Nadmieniam, ze wobec dłużnika nie prowadzono żadnych czynności komorniczych przez ponad 10 lat. Komornik zawiadomił Bank o zajęciu konta bankowego dopiero 1 stycznia 2018

  Keraj

  2 sty 18 o 18:37

 8. Należy wnieść powództwo przeciwegzekucyjne domagając się pozbawienia tytułu wykonawczego klauzuli wykonalności (podstawa – przedawnienie): https://pamietnikwindykatora.pl/2016/05/06/egzekucja-przedawnionego-roszczenia-zazalenie-na-postanowienie-o-nadaniu-klauzuli-wykonalnosci-czy-powodztwo-przeciwegzekucyjne/

  admin

  2 sty 18 o 19:26

 9. Zrobilam podanie o odpis wyroku sadowego w ktorym musze zaplacic 10 tysiecy zlotych. Otrzymalam odpis wyroku sadowego ale w tym wyroku nie ma wpisany klauzuli wykonalnosci. Jest tylko podane ze wyrok jest prawomocny. czy osoba, ktorej jestem winna pieniadze moze podac to do komornika czy bedzie jeszcze jedna sprawa w sadzie o oddanie tej platnosci do komornika jak mu nie zaplace.

  Wiesława

  30 lip 18 o 21:29

 10. Nie będzie kolejnej sprawy; sąd nada lub już nadał wyrokowi klauzulę wykonalności na wniosek wierzyciela i ten może wnieść do komornika o egzekucję wyroku. Sąd nie nanosi klauzuli wykonalności na odpisie wyroku o który zawnioskował pozwany (dłużnik), gdyż nie jest to do niczego potrzebne. Informacja o prawomocności wystarczy pozwanemu o czym zresztą sam powinien wiedzieć, skoro nie odwołał się od wyroku czyli nie wniósł apelacji.

  admin

  31 lip 18 o 06:58

 11. Czy w przypadku prawomocnego wyroku zaocznego (minęlo 3 lata od rozprawy, nie było ze strony pozwanego odwołania, apelacji itd.) z rygorem natychmiastowej wykonalności, aby uruchomić procedurę egzekucyjną konieczne jest nadanie dodatkowo klauzuli wykonalności? Mimo rygoru wyk. i uprawomocnienia się orzeczenia? Czy w takiej sytuacji sąd może oddalić wniosek o nadanie klauzuli wyk. przez powoda jako bezzasadny?

  skam.r

  13 sty 20 o 12:31

 12. Myślę, że nadanie klauzuli wykonalności jest konieczne ponieważ nie można teoretycznie wykluczyć tego że pozwany wniósł zażalenie i jest ono wciąż /dopiero teraz rozpatrywane.

  admin

  13 sty 20 o 13:47

 13. Witam. Czy nakaz zapłaty może mieć natychmiastowa wykonalność?

  Mucha

  18 lis 20 o 19:41

 14. Tak, nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym wydany na podstawie weksla lub czeku staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. – art. 492 § 3 KPC

  admin

  18 lis 20 o 19:49

Skomentuj