Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Demonizowanie znaczenia poszukiwania majątku

skomentuj

Taki mail: Chciałbym się zapytać czy mogą się Państwo podjąć przeprowadzenia wywiadu gospodarczego dłużnika jako osoby fizycznej z województwa dolnośląskiego okolice Wrocławia. Dług opatrzony klauzulą wykonalności kwota 27,5 tyś zł , sprawa u komornika.

Mam duże obawy o racjonalność działań komornika i sposób działania dłużnika który prawdopodobnie będzie chciał ukryć majątek. Potrzebne jest wyśledzenie majątku dłużnika który sprzedał dom o wartości 300 tyś zł. Interesuje mnie też sprzedaż długu za rozsądną propozycją. Pieniądze od niego próbuje też odzyskać pewien bank z tytułu kredytu. Bezskutecznie.

Jeżeli dłużnik celowo wyzbywa się majątku lub ukrywa tenże, to wywiad gospodarczy jako poszukiwanie majątku najczęściej jest nieskuteczny. Pieniądze może mieć taki dłużnik w jakimś depozycje, ale nie na lokacie bankowej, zapewniam, tylko prędzej w jakiejś skrytce.  Może też mieć majątek na żonę albo na inna osobę i ewentualnie kazał sobie za to wystawić weksle od takiej obdarowanej osoby, przy czym obdarowanie rzecz jasna było nieoficjalne, bez rejestrowania w urzędzie skarbowym i takich tam. Najczęściej udaje się namierzyć nieruchomość, bo wielu dłużników jeszcze o tym nie wie, że powstała centralna ewidencja ksiąg wieczystych dla nieruchomości z terenu całego kraju i taki dłużnik zamieszkały pod Wrocławiem niefrasobliwie może mieć nieruchomość na przykład w Lublinie. Jednak do ustalenia nieruchomości nie jest potrzebna wywiadownia, to może zrobić komornik mający dostęp do ww. systemu – ewidencji ksiąg wieczystych.

Prawdopodobnie jednak skuteczna windykacja musiałaby sprowadzać się do zmuszenia dłużnika do dobrowolnej zapłaty, czyli do wywierania nań typowej dla firm windykacyjnej presji.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

15/07/2012

kategoria: majątek

Skomentuj