Dobrowolne wpłaty do komornika a zajęcie towaru
Pytanie: Pisze z takim zapytaniem mam dług komorniczy zaczynam go spłacać po parę groszy na razie 100zl w ciągu MSC chciałabym otworzyć działalność sklep z artykułami gospodarstwa domowego i szkolne artykuły coś typu wszystko po 5zl i nie chciałbym by było to zajęte przez komornika czy może zajść mi zaopatrzenie sklepu w takie artykuły czy jeżeli spalać mało ale zaczynam spłacać czy dalej może zająć jak to jest bardzo proszę o radę chce otworzyć działalność by móc spłacić cały dług jak najszybciej.
Przeczytaj też: Dobrowolne wpłaty do komornika a zajęcie konta bankowego
Odpowiedź: Witam, może zająć towar pomimo tego, że dobrowolnie Pani spłaca zadłużenie, chyba że porozumie się Pani z wierzycielem aby zawiesił postępowanie egzekucyjne. Inny sposób na uniknięcie zajęcia, to gdy towar pozostaje własnością sprzedającego (hurtowni) do momentu aż Pani za ten towar nie zapłaci. Wtedy gdy komornik przyjdzie zająć towar, to przedstawia mu Pani faktury z adnotacją – zastrzeżeniem iż towar pozostaje własnością sprzedającego do momentu zapłaty: https://pamietnikwindykatora.pl/zastrzezenie-prawa-wlasnosci-towaru-do-momentu-zaplaty/ i komornik nie ma prawa takiego towaru zająć. Inna opcja to towar wzięty w komis. W obydwu przypadkach tak pozyskanym można handlować.
A czy jest możliwość by np. brat , szwagier kupował towar na siebie sporządzająca umowę iż towar do chwili sprzedaży jest jego własnością a on upoważnia mnie nie jego sprzedaży i w chwili sprzedania całego towaru przechodzi na mnie.
Przeczytaj też: Tytuł przelewu do komornika
Oczywiście, można tak zrobić. Do tego nawet nie trzeba umowy tylko zastrzeżenie na fakturze np. “towar pozostaje własnością sprzedającego do momentu zapłaty” i wtedy co przyjdzie komornik to informuje go Pani, że za ten towar jeszcze Pani nie zapłaciła.
Przeczytaj też: Przewłaszczenie towaru na zabezpieczenie
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Żaden komornik nie będzie się fatygował żeby posprzedawać jakieś pierdółki ze sklepu po 5 złotych.
Bogdan
16 lut 21 o 12:42
Z dziesięć lat temu i wcześniej prawdopodobnie miałbyś rację ale obecnie – niekoniecznie. Znacznie wzrosło zagęszczenie komorników i zarobki ich są znacznie niższe jak kiedyś, więc są bardziej pracowici żeby zarobić.
admin
16 lut 21 o 13:48
Za umowę pozorną można mieć kłopoty.
Anonim
16 lut 21 o 16:43
Z bratem albo ze szwagrem tym bardziej.
Anonim
16 lut 21 o 16:44
Najpierw trzeba udowodnić, że umowa jest pozorna. To, że stroną umowy jest brat czy szwagier, nie jest (wystarczającym) dowodem na pozorność czynności prawnej.
admin
16 lut 21 o 17:03