Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Odpowiedzi dla Newsweek’a

skomentuj

Maila z kilkoma pytaniami w punktach  o nasze windykacje otrzymałem, więc odpowiedziałem. Nie wiem, czy to opublikują, więc na wszelki wypadek zamieszczę tu odpowiedzi, żeby się tekst nie zmarnował:

1. Aktualnie prowadzimy 452 sprawy. Dłużnikami są zarówno firmy, przedsiębiorcy z różnych branż (niezapłacone faktury) jak i osoby prywatne (najczęściej chodzi o niezwrócone prywatne „koleżeńskie” pożyczki).

Kwoty w każdym przypadku to minimum 2.000,00 zł., większość powyżej 10.000,00 zł., czasem kilkaset tysięcy złotych. Każdy przypadek ma swoją specyfikę.

2. Mamy około 400 klientów których sprawy aktualnie prowadzimy. Najwięcej jest zleceń od małych firm.

3. Mamy podpisane umowy ze wszystkimi rejestrami długów czyli z KRD, InfoMonitor oraz ERIF, mamy własny internetowy rejestr dłużników, prowadzimy windykacje bezpośrednie (wizyty windykatorów u dłużników), jesteśmy zarazem wywiadownią gospodarczą. Współpracujemy z kancelaria radców prawnych oraz adwokacką, prowadzą dla na sprawy o zapłatę przed sądem. Wnioski o egzekucję kierujemy do sprawdzonych we współpracy komorników.

4. Nie prowadzimy statystyk odnośnie skuteczności, przyjmujemy do windykacji także sprawy po bezskutecznej egzekucji komorniczej oraz z wyroków karnych. takie sprawy mogą zaniżać skuteczność. Najtrudniej jest odzyskać dług od dłużnika nazwijmy – uczciwego – takiego który nie płaci bo naprawdę nie ma z czego. Z oszustami którzy tylko oficjalnie nic na siebie nie mają, radzimy sobie zwykle niekonwencjonalnymi metodami – w granicach prawa choć niezbyt etycznymi.

6. Klienci którzy kierują sprawy do firmy windykacyjnej często liczą na szybkie odzyskanie długu, dlatego wybierają nas a nie kancelarię prawną. Nie chcemy ich zawieść, ale z drugiej strony musimy działać w granicach prawa, choć dla wielu z nich metody nie są ważne, często otwarcie sugerują, że oczekują „wywiezienia dłużnika do lasu”. Mariaż niekonwencjonalnych metod windykacji i polskiego prawa zwykle bywa skuteczny, prędzej lub później. Czasem wyrok potrzebny jest tylko po to, aby móc te inne metody wdrożyć (gdy wiemy, że dłużnik nic na siebie nie posiada i komornik nic przeciwko niemu nie wskóra).

No i taka autoreklama z tego wyszła, a niech tam.  Pytali, to odpowiedziałem.

kategoria: windykacja

Skomentuj