Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

komentarzy 10

Jeżeli ktoś nie wie jeszcze (ja dowiedziałem się przedwczoraj), to informuję że powstała, jak w tytule. Można w niej odnaleźć przedsiębiorcę nawet tylko po nazwie / nazwisku, nie znając NIP, nie znając REGON. Bardzo przydatna wyszukiwarka. Dla wielu osób (w tym dla mnie) skończyły się problemy ze znalezieniem miejsca zamieszkania na przykład wspólników spółki cywilnej, kiedy to spółka ma siedzibę w innej miejscowości niż zamieszkują jej wspólnicy (pozywa się wspólników w spółce cywilnej a nie taką spółkę). Link do strony tutaj.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

20/01/2012

kategoria: dane osobowe

Komentarze do 'Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej'.

 1. Ale w tej ewidencji nie ma adresów zamieszkania osób prowadzących działalność gospodarczą, chyba że pokrywają się miejscem jej wykonywania.

  Kalina Jarosławska | Praktycznie o Prawie Pracy

  20 Sty 12 11:34

 2. Tak, ale wiedząc, w jakiej miejscowości zarejestrował się jako przedsiębiorca (ma siedzibę firmy), możesz z tamtejszego urzędu uzyskać informację o adresie jego zamieszkania.

  admin

  20 Sty 12 11:51

 3. Szczerze wątpię, czy urząd gminy/miasta udzieli takiej informacji (nie jest już organem ewidencyjnym dla działalności gospodarczej) – życzę powodzenia 🙂

  Kalina Jarosławska | Praktycznie o Prawie Pracy

  20 Sty 12 13:34

 4. Poza tym działalność rejestrujesz w miejscu zamieszkania, a nie w miejscu prowadzenia tejże.

  Kalina Jarosławska | Praktycznie o Prawie Pracy

  20 Sty 12 13:38

 5. No tak, w miejscu zamieszkania. I w ewidencji jest adres zamieszkania. Czasem podawali na telefon, czasem nie, zależało od pani w danym urzędzie. 😉 My pozywamy na adres siedziby firmy, bo i nie ma innej opcji jeżeli nie podadzą a już (niektóre) urzędy nie podają adresu nawet w pisemnej odpowiedzi przesyłając odpis EDG. Jeżeli nakaz zapłaty nie zostanie doręczony (dwukrotnie awizowany i zwrócony), to sąd przysyła nam wezwanie do wykazania że adres siedziby firmy który wskazano w pozwie jest zarazem adresem zamieszkania albo, jak pisze Sąd, do przedstawienia aktualnego wypisu z ewidencji działalności gospodarczej (tak – albo to albo to – w jednym piśmie) W tej natomiast, jak już zauważyłem w kilku przypadkach, adresu zamieszkania nie podaje się (może jeszcze gdzieniegdzie podadzą). Nieważne, przesyłam do sądu odpis z EDG w którym jako adres siedziby jest ten co w pozwie i nakaz staje się prawomocny.

  Wyszukiwarka jest super przede wszystkim jak chodzi właśnie o znalezienie adresów (działalności) wspólników spółki cywilnej, kiedy to w UM miejscowości w której ma siedzibę taka spółka dowiadujesz się, że w tamtejszej EDG nie figurują ci wspólnicy. Nie masz też ich NIP-ów (tylko spółki) i masz problem. Znaczy się już nie, bo jest ta wyszukiwarka.

  admin

  20 Sty 12 14:00

 6. Kiedyś podawali [adres zamieszkania], pod koniec ubiegłego roku już nie. Zmieniły się przepisy i teraz, tak jak pisała Kalina, adres zamieszkania przedsiębiorcy jest tajny, jeśli oprócz niego jest wskazane miejsce prowadzenia działalności. Taki polski absurdzik, jakich wiele…

  Lech | blog o wekslach

  20 Sty 12 21:46

 7. Mnie osobiście się nie zdarzyło, żeby sąd zwracał się do powoda o wykazanie prawdziwości adresu wskazanego jako adres zamieszkania, jeżeli pierwsza korespondencja w sprawie wraca niedoręczona. Ale może niektóry sądy mają taką chwalebną praktykę – przydałoby się, bo trafiła do mnie kolejna historia z komornikiem, który egzekwuje na podstawie nakazu uprawomocnionego przez awizo.

  @Admin: teraz w gminie niczego się już nie dowiesz, nie otrzymasz też odpisu z EDG, wszystkie dostępne informacje znajdują się w CEIDG.

  Kalina Jarosławska | Praktycznie o Prawie Pracy

  20 Sty 12 23:19

 8. „Zadowolenie się” przez sąd zwrotem dwukrotnie awizowanej przesyłki i nadanie klauzuli jest błędem. Dłużnik może później skutecznie wnieść o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu jeżeli jego adres zamieszkania jest inny niż siedziby firmy pod którą nakaz został z sądu wysłany. Dostrzegłem tu jednak niekonsekwencję ze strony sądu który wzywa mnie wówczas do wykazania że jest to zarazem adres zamieszkania pozwanego albo do nadesłania aktualnego odpisu z EDG pozwanego. Chodzi właśnie o to „albo”. Przynajmniej w jednej sprawie nadesłany mi odpis z EDG zawierał tylko adres siedziby firmy, nie zawierał adresu zamieszkania. Sądowi to jednak wystarczyło i nakaz uprawomocnił się. Bez sensu, nieprawdaż.

  admin

  21 Sty 12 08:27

 9. Absurd wynika stąd, że wskazanie w pozwie miejsca zamieszkania pozwanego jest warunkiem formalnym, natomiast doręczenie na adres siedziby firmy jest dopuszczalne i prawidłowe – traktuje się to jako miejsce pracy osoby fizycznej. Zapewne dlatego sądowi to wystarczyło.

  Kalina Jarosławska | Praktycznie o Prawie Pracy

  21 Sty 12 09:29

 10. BARDZO FAJNE NARZĘDZIE !!!

  Wielkie dzięki, Adminie! 🙂

  PogromcaWspolnot

  4 Lut 12 12:34

Skomentuj