Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak ominąć ustawę antylichwiarską”

komentarzy 15

Zapewne jakiś prywatny (przyszły) pożyczkodawca – inwestor pyta w internecie – „jak ominąć ustawę antylichwiarską”. No cóż, zwłaszcza firmy pozabankowe udzielające pożyczek bez BIK dokładają do kosztów pożyczki prowizję za przyznanie pożyczki, ubezpieczenie i nie wiem, czy coś jeszcze.

Wiem też o innym sposobie omijania ustawy lichwiarskiej stosowanym nieraz przez prywatnych pożyczkodawców którzy chcą bardzo dobrze zarobić na prywatnej pożyczce. Pożyczkobiorca podpisuje umowę pożyczki z pokwitowaniem otrzymania kwoty pożyczki np. 25.000,00 zł. a otrzymuje tylko np. 20.000,00 zł. i ma zwrócić oczywiście tyle co w umowie pożyczki stoi a więc 25.000,00 zł. plus odsetki nominalne ustalone w umowie pożyczki. Później nieraz bywa, że w sądzie podnoszą sprzeciw po wydaniu nakazu zapłaty, pisząc jak naprawdę było. A niby dlaczego sąd ma w to uwierzyć?

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 4]

06/11/2011

kategoria lichwa

Komentarze do '„jak ominąć ustawę antylichwiarską”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak ominąć ustawę antylichwiarską”'.

 1. Wystarczy rozpisać „odsetki” na odsetki (nie większe niż maksymalne) i pozostałe opłaty (ubezpieczenia, „opłaty domowe” itp.) – tak przecież robią banki – rzadko który kredyt gotówkowy ma RRSO mniejsze niż odsetki maksymalne.

  No i ze swojej działki – dłużnik może wystawić weksel na kwotę, którą ma oddać – też raczej później nie udowodni, że otrzymał dużo mniej.

  Lech | blog o wekslach

  6 Lis 11 13:34

 2. A dlaczego Sąd nie ma wziąć pod uwagę jak było naprawdę .
  Chyba po to jest.

  Dzięki temu wychodzą oszustwa.

  Nie po to jest ustawa – aby stała się pustym frazesem.

  Lichwa była karana więzieniem.

  Jeśli ktoś się tego dopuszcza musi się z tym liczyć, że omija CELOWO prawo i nagina pod siebie.

  Zazwyczaj są wykorzystywani w ten sposób ludzie „upośledzeni” prawnie.
  Nie mający odpowiedniej wiedzy i świadomości prawnej.

  Ja już nie mogę patrzeć na te oszustwa jakie są dokonywane w naszym państwie w imieniu prawa.

  Po to są sędziowie w sądzie – aby to ocenić !!

  Wiem, że zaraz odezwą się lichwiarze i obrzucą mnie błotem – ale tak to właśnie wygląda.

  Z ich usług nie korzysta obywatel Jan Kulczyk albo inny w z pierwszej setki .

  Tylko BIEDOTA – z brakiem w wykształceniu.

  Niestety – nie każdy jest zajebiście mądry i ma możliwość wszystko ogarnąć.

  Trochę wrażliwości

  Tom

  6 Lis 11 23:15

 3. „A dlaczego Sąd nie ma wziąć pod uwagę jak było naprawdę .
  Chyba po to jest.”

  A skąd ma sąd wiedzieć, że tak było naprawdę, skoro pozwany nie ma żadnego dowodu na poparcie swojego twierdzenia, tylko słowo? I gdy powód twierdzi, że pozwany zmyśla?

  admin

  7 Lis 11 05:59

 4. Nie myl przestępstwa lichwy z odsetkami wyższymi niż maksymalne, bo to są dwie zupełnie inne sprawy.

  Lech | blog o wekslach

  7 Lis 11 08:30

 5. Przestępstwo lichwy zostanie popełnione wówczas, gdy pożyczkobiorca podpisze umowę pożyczki z lichwiarskimi odsetkami w sytuacji gdy pożyczkę musi pilnie wziąć, jest mu niezbędnie potrzebna (np. na drogie leczenie przy ciężkiej chorobie), nie ma możliwości uzyskać na czas pożyczki z innego źródła i … lichwiarz pożyczkodawca o tej sytuacji pożyczkobiorcy wie.

  admin

  7 Lis 11 09:04

 6. Chodzi mi tylko o to, że nie każde odsetki powyżej maksymalnych to lichwa.

  Lech | blog o wekslach

  7 Lis 11 09:06

 7. Nominalne odsetki wyższe od maksymalnych zwane są potocznie lichwiarskimi ale to nie oznacza że pożyczkodawca popełnił przestępstwo lichwy. Zresztą, to wszystko jest trochę bez sensu tzn. to całe przestępstwo lichwy bo przecież pożyczkobiorca nie musi lichwiarskich odsetek spłacać – w świetle prawa.

  admin

  7 Lis 11 09:12

 8. No a jak nie wie że nie musi spłacić i spłaci?

  Mietek

  7 Lis 11 09:20

 9. > pożyczkobiorca nie musi lichwiarskich odsetek spłacać

  Nie mieszajmy przestępstwa lichwy i lichwiarskich odsetek – raz jeszcze.

  „odsetki” to tylko niewielki, marginalny wręcz, fragment jaki może przybrać lichwa, która ma o wiele szersze znaczenie. Na przykład lichwą będzie kupno samochodu po zbyt okazyjnej cenie w sytuacji przymusowego położenia sprzedawcy.

  Lech | blog o wekslach

  7 Lis 11 09:42

 10. Lichwiarskie odsetki przy zaistnieniu (wykorzystania) przymusowej sytuacji przez pożyczkodawce to (też) przestępstwo lichwy, ze tak powiem – modelowe. Jest to o tyle bezsensu że jak napisałem, przecież pożyczkobiorca nie musi spłacać lichwiarskich odsetek (lichwiarz może żądać wtedy tylko odsetek maksymalnych). Nie wnikam w inne przejawy lichwy ale koncentrując się na odsetkach stwierdzam ze to bez sensu. A odpowiadając Mietkowi – jak spłaci i spostrzeże się że nie musiał, to może żądać od pożyczkodawcy aby ten zwrócił mu wpłaconą pożyczkodawcy lichwiarską część odsetek (to co powyżej odsetek maksymalnych).

  admin

  7 Lis 11 09:58

 11. A masz jakieś wsparcie, że „jak się zorientuje, to może żądać zwrotu”? Bo ja czytałem, że jest właśnie na odwrót (dobrowolnie można wszystko spłacić).

  Lech | blog o wekslach

  7 Lis 11 10:33

 12. Taką poradę prawną kiedyś uzyskałem, ale nie pamiętam czy i na który przepis powołał się prawnik. Podstawa prawna powództwa o zwrot byłoby bodaj bezpodstawne wzbogacenie się.

  admin

  7 Lis 11 10:45

 13. Odsetki przekraczające wartość odsetek maksymalnych stanowią świadczenie nienależne w rozumieniu art. 410 kc. Jeżeli takie odsetki zostaną zapłacone, a płacący wiedział, że nie był zobowiązany, to zwrotu domagać się nie może (art. 411 pkt 1 kc). Częściej jednak się zdarza, że płacący nie ma pojęcia o tym, że odsetki są zbyt wysokie. A nawet jeżeli wie, to może działać pod przymusem, a taka sytuacja również uzasadnia możliwość domagania się zwrotu świadczenia nienależnego.

  legalista

  7 Lis 11 12:58

 14. O, tego nam było trzeba. Reasumując, praktycznie zawsze może domagać się zwrotu twierdząc, że nie wiedział, bo chyba raczej nie podpisują w umowie pożyczki deklaracji w rodzaju „Świadom tego że odsetki są lichwiarskie, godzę się dobrowolnie je spłacić…”.

  admin

  7 Lis 11 13:17

 15. Lichwa jest lichwą. Dziwi mnie tylko dlaczego rząd nie dobrał się do …. Providentowi i innym złodziejskim para-bankom.

  Barbanera

  29 Sie 12 09:32

Skomentuj