Kto ma pierwszeństwo – komornik czy urząd skarbowy?
Pytanie: Kto ma pierwszeństwo w egzekucji, komornik sądowy czy urząd skarbowy? Chodzi mi o przypadek w którym urząd skarbowy ściąga oczywiście podatek a komornik prywatny dług zabezpieczony hipoteką przymusową.
Odpowiedź: Pan pyta chyba nie tyle o to, który organ egzekucyjny ma pierwszeństwo co o to, czy należności z tytułu podatków z pierwsze w kolejności zaspokajania. Jeżeli chodzi o należności zabezpieczone hipotecznie w tym hipoteką przymusową, to mają pierwszeństwo w zaspokajaniu w stosunku do należności podatkowych ale tylko w egzekucji z nieruchomości, na której są hipotecznie zabezpieczone. W egzekucji z pozostałych składników majątku dłużnika Skarb Państwa ma pierwszeństwo przed, jak Pan napisał, prywatnym długiem np. z tytułu pożyczki albo z działalności gospodarczej. Jednak niektóre rodzaje należności pieniężnych mają pierwszeństwo w zaspokajaniu w stosunku do należności podatkowych czy generalnie Skarbu Państwa. Są to: koszty egzekucyjne, alimenty, wynagrodzenia za pracę oraz wszelkie należności zabezpieczone hipoteką.
Gdy wystąpi zbieg egzekucji sądowej z administracyjną…
Jak chodzi natomiast o to, który organ egzekucyjny przejmie sprawę drugiego organu przy zbiegu egzekucji prowadzonej przez urząd skarbowy i tej prowadzonej przez komornika sądowego, to obowiązuje zasada pierwszeństwa. Oznacza to, że pierwszeństwo ma ten organ egzekucyjny, który jako pierwszy dokonał zajęcia majątku dłużnika (np. rachunku bankowego, wynagrodzenia) i to on prowadzi dalszą egzekucję. Jeżeli nie da się jednoznacznie ustalić, który organ pierwszy dokonał zajęcia, pierwszeństwo ma organ, który zajął wyższą kwotę należności. W praktyce oznacza to, że jeśli pracodawca lub bank otrzyma pismo zarówno od komornika, jak i urzędu skarbowego o zajęciu tych samych środków, to środki przekazuje temu organowi, który pierwszy złożył zajęcie lub zajął wyższą kwotę, a pozostałe postępowania są zawieszane lub umarzane do czasu spłaty pierwszego wierzyciela. Dodatkowo, w przypadku zbiegu egzekucji dotyczących alimentów, rent czy innych świadczeń powtarzających się, prowadzenie egzekucji przejmuje zawsze komornik sądowy.
Wpis zaktualizowano dnia 12 czerwca 2025 r.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
W polskim prawie obowiązuje zasada “kto pierwszy, ten lepszy”, co oznacza, że pierwszeństwo ma ten organ, który jako pierwszy złożył wniosek o zajęcie.
Pola
14 lut 25 o 18:48
W przypadku zbiegu egzekucji, czyli gdy zarówno komornik, jak i urząd skarbowy zajmują ten sam składnik majątku dłużnika, pierwszeństwo ma organ, który pierwszy dokonał zajęcia. Jeśli nie da się ustalić kolejności, egzekucję prowadzi organ, który nadeśle zajęcie o wyższej wartości.
Anonim
19 mar 25 o 13:05