Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Pierwszeństwo ZUS w egzekucji – jak ominąć?

4 komentarze

Pytanie: Mam dłużnika, dług wynosi 32tyś złotych z 2019 dłuznik jest zadłużony w bankach za kredyty na firme i zus obecnie prowadzi firmę, posiadam juz nakaz zapłaty a obecnie czekam na wyrok w sprawie karnej za wyłudzenie. proszę o odpowiedz jakie mam szansę na odzyskanie należności?

Przeczytaj też: Oszustwo. Obowiązek naprawienia szkody w wyroku karnym

Odpowiedź: W takiej sytuacji gdy są inni wierzyciele w tym ZUS który ma pierwszeństwo, to zlecić egzekucję komornikowi który nie prowadzi żadnej sprawy przeciwko dłużnikowi i ograniczyć egzekucję chyba tylko do wierzytelności przysługujących od kontrahentów ewentualnie też znaleźć konto bankowe dłużnika o którym jeszcze nie wie inny komornik. Wtedy pieniądze z zajęcia otrzyma w całości tylko Pan jako jedyny wierzyciel egzekwujący z tego konta. Przede wszystkim jednak dowiedzieć się, czy dłużnik ma jakichś klientów którym sprzedaje z odroczonym terminem zapłaty i niech komornik powysyła do nich zajęcia wierzytelności (wtedy, zamiast płacić faktury dłużnikowi, przelewają / mają przelewać pieniądze komornikowi, na tym to polega). Jeżeli dłużnik zatrudnia biur rachunkowe, to nich komornik uda się tam aby pospisywać klientów z faktur dłużnika: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-biuro-rachunkowe-musi-udzielic-informacji-komornikowi/.

Jeśli ten wybrany przez Pana komornik będzie zajmował wszystko jak leci, to pewnie szybko nastąpi zbieg egzekucji z innym komornikiem (np. do nieruchomości albo samochodu albo “starego” rachunku bankowego dłużnika). Poza tym, nieruchomość może być obciążona hipotekami banków które wtedy mają pierwszeństwo w egzekucji z nieruchomości.

Przeczytaj też: Egzekucja z nieruchomości zabezpieczonej hipoteką

Życzę szczęścia w sprawie karnej a konkretnie, to żeby dłużnik został skazany w zawieszeniu z obowiązkiem naprawienia szkody a nie na bezwzględną odsiadkę, bo w tym drugim wypadku nie będzie mu zależeć a jeżeli otrzyma karę w zawieszeniu, to może zechcieć spłacić dług żeby nie odwieszono mu wykonania kary pozbawienia wolności.

Przeczytaj też: Nie naprawienie szkody a zarządzenie wykonania kary

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

3 lutego, 2021

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Pierwszeństwo ZUS w egzekucji – jak ominąć?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jest to prawda tylko że po wysłaniu komornikowi wniosku radzę zatelefonować i powiedzieć to co się napisało we wniosku a wiec żeby się ograniczył, bo komornicy nie wczytują się we wnioski egzekucyjne i wykonują standardowe zajęcia wszystkich wierzytelności.

  Koda

  6 lut 21 o 22:49

 2. Ważne co napisano w poradzie szczególnie: zajęcie wierzytelności na podstawie faktur. To praktycznie jedyna możliwość zaspokojenia nieuprzywilejowanego wierzyciela w zbiegu egzekucji. Poszukać tez w internecie, czy dłużnik nie wygrał jakiego przetargu i zlecić komornikowi wysłanie zajęcia wierzytelności. Jednostki budżetowe i samorządowe to pewniacy jako trzeciodłużnicy, nie będą unikać, kombinować.

  Paulaner

  23 mar 22 o 15:33

 3. Ja z takim pytaniem, czy zus ma zawsze pierwszeństwo przed komornikiem?

  Roger

  20 lis 22 o 04:40

 4. Nie zawsze, zależy jakiego rodzaju należność oraz czy zabezpieczoną egzekwuje komornik. Proszę o zapoznanie się z tym: https://pamietnikwindykatora.pl/kto-ma-pierwszenstwo-komornik-czy-urzad-skarbowy/ (tam mowa o urzędzie skarbowym i podatkach ale tak samo jest z należnościami ZUS).

  admin

  20 lis 22 o 08:37

Skomentuj