Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Rygor natychmiastowej wykonalności

komentarzy 10

Taki mail: Zwracam się do Państwa z zapytaniem w sprawie ściągnięcia długu. Jestem osobą prywatną i w 2007r pożyczyłem również osobie prywatnej z Gdańska tytułem umowy pożyczki 80tyś. Jednak ta osoba do dnia dzisiejszego nie oddała mi pieniędzy. Sprawę skierowałem do sądu na początku 2008r i 29.07.2011r otrzymałem wyrok. Przytoczę najważniejszy zapis wyroku:”1.zasądza na rzecz powoda kwotę 76.900,00pln, z ustawowymi odsetkami od dnia 26.05.2010r do dnia zapłaty oraz kwotę 23.564,20pln 2. wyrokowi w części co do zapłaty przez pozwaną na rzecz powoda kwoty 53.500,00pln nadaje rygor natychmiastowej wykonalności.”

Przeczytaj też: Rygor natychmiastowej wykonalności – czy potrzebna klauzula wykonalności?

Rygor natychmiastowej wykonalności jest nie do całej kwoty, pozwana miała pełnomocnika z urzędu i na pewno będą składać apelacje. Czy Państwo również biorą udział w rozprawach.? Ja jestem już zupełnie wykończony psychicznie i finansowo przez te prawie 5 lat walki. Jaki jest sposób rozliczania się z Państwem, w mojej sytuacji wchodzi w gre tylko możliwość zapłaty prowizji po ściągnięciu długu.

Proszę o informację czy taką sprawą byliby Państwo w stanie się zająć? w jaki sposób możemy się skontaktować abym mógł przekazać więcej szczegółów, i omówić ewentualnie możliwość i warunki współpracy.

No ale tę część z rygorem natychmiastowej wykonalności może Pan już dać komornikowi do egzekucji.  Zanim dojdzie do rozprawy apelacyjnej o ile rzeczywiście, to minie sporo czasu i do tego czasu komornik może już wyegzekwuje dla Pana część należności, bo nieprawomocny wyrok z rygorem natychmiastowej wykonalności podlega już egzekucji. Wtedy weźmiesz Pan sobie prawnika do reprezentacji w procesie.

Przeczytaj też: Sprzeciw od nakazu zapłaty faktur a nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności

Nie ma też co „pękać” już teraz, poczekaj Pan, co w tej apelacji napiszą jeśli w ogóle. Myślę że pełnomocnik z urzędu nie będzie ślęczał nad tą sprawą po nocach, jeśli Pan rozumie co mam na myśli.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

06/10/2011

Komentarze do 'Rygor natychmiastowej wykonalności'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Rygor natychmiastowej wykonalności'.

 1. W kwestii formalnej – przed komornikiem należy się udać do sądu po klauzulę na część objętą rygorem.

  Lech

  6 Paź 11 08:31

 2. I ja też w kwestii formalnej: dobrze uświadomić wszystkich, który w wyroku I instancji otrzymują rygor natychmiastowej wykonalności i od razu egzekwują należność, że w razie niepowodzenia w dalszych instancjach trzeba będzie najpewniej zwrócić wyegzekwowaną kwotę.

  Kalina

  6 Paź 11 09:26

 3. Z kosztami komornika i odsetkami?

  Lech

  6 Paź 11 09:31

 4. Tak, jest to ryzyko i dlatego wyegzekwowanych w takim stanie prawnym pieniążków lepiej nie rozhulać.

  P.S. @Kalina, niepełny adres bloga masz w podpisie.

  admin

  6 Paź 11 09:44

 5. @Lech: tak, tyle że mają zastosowanie inne podstawy prawne. Mało tego, to dotyczy również wyroków drugiej instancji, które co do zasady są wykonalne – jeżeli przysługuje od nich skarga kasacyjna.

  @Admin: ja bym po prostu w takiej sytuacji nie egzekwowała. Albo przynajmniej poradziła się kogoś, jakie są widoki w drugiej instancji. Adres bloga już poprawiłam.

  Kalina

  7 Paź 11 09:52

 6. Jeżeli nie wyglądałoby na to że wyrok I instancji jest „skandaliczny” i jeżeli nie musiałbym wyegzekwowanych pieniędzy wydać na coś tylko mógł ulokować w banku, to egzekwowałbym. Zanim bowiem sąd II instancji rozpatrzy sprawę w wyniku apelacji i przybije klauzulę, może minąć sporo czasu i dłużnik może już nie być ściągalny. No, można też zabezpieczyć roszczenie na jego mieniu, dochodach i może to jest lepsze rozwiązanie.

  admin

  7 Paź 11 10:10

 7. Odnośnie skargi kasacyjnej: macie Państwo doświadczenie ile czeka się na termin rozprawy? Mój pełnomocnik złożył skargę w lutym 2010 i na razie cisza…

  Rex

  7 Paź 11 11:17

 8. @Rex: w lutym 2010 r., ponad półtora roku temu? Raczej chyba tak długo się nie czeka…

  Kalina

  7 Paź 11 13:21

 9. Tak, ponad półtora roku temu. I ani ja, ani mój pełnomocnik nic od tamtego czasu nie dostaliśmy: ani odrzucenia skargi, ani terminu. Jedna wielka cisza…

  Rex

  7 Paź 11 13:41

 10. @Rex: dziwne. Spróbujcie dowiedzieć się telefonicznie.

  Kalina

  7 Paź 11 15:23

Skomentuj