Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Egzekucja administracyjna z rachunku bankowego

6 komentarzy

Pytanie: Chciałbym rozeznać się, czy administracyjna egzekucja z konta bankowego znacząco różni się od egzekucji z konta prowadzonej przez komornika sądowego? Komorników sądowych już miałem i nie było to dla mnie prawie żadnym problemem, po zajęciu konta zakładałem nowe i było wolne. Czy urząd skarbowy, czy komornik skarbowy ma do dyspozycji jakieś skuteczniejsze narzędzia do namierzania rachunku bankowego dłużnika, czy przykładowo bank w którym dłużnik założy rachunek bankowy od razu sam z siebie informuje o tym fakcie urząd skarbowy? Czy procedura egzekucyjna administracyjna bardzo odbiega od procedury egzekucyjnej sądowej? Zanosi mi się bowiem na egzekucję podatków.

Przeczytaj też: Zajęcie a zmiana egzekucji z sądowej na administracyjną

Odpowiedź: Zajęcie i w ogóle egzekucja administracyjna z rachunków bankowych praktycznie nie różni się od sądowej egzekucji z rachunków bankowych czyli tej prowadzonej przez komornika sądowego. Także i zasady rządzące kwotą wolną od egzekucji są takie same w tym i brak kwoty wolnej na rachunku firmowym 😉 ale przedsiębiorca może zamiast konta firmowego używać do prowadzenia firmy konta osobistego i to jest sposób na posiadanie kwoty wolnej; korzystne konta osobiste zakładane bez wychodzenia z domu są tutaj.

Przeczytaj też: Zbieg egzekucji sądowej i administracyjnej

Urząd skarbowy (komornik skarbowy) korzysta z tych samych narzędzi (OGNIVO) i sposobów namierzania kont bankowych, z których korzysta komornik sadowy. I tak jak banki “same z siebie” nie informują komornika sądowego o założeniu konta przez dłużnika, tak też nie informują “same z siebie” o tym urzędu skarbowego (komornika skarbowego).

Przeczytaj też: Wyjawienie majątku w egzekucji administracyjnej

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Egzekucja administracyjna z rachunku bankowego'

Subscribe to comments with RSS

 1. Miałem na sobie egzekucje administracyjną a wcześniej komornika sądowego, komornika sądowego trudniej wykiwać.

  krakus

  21 sty 21 o 17:33

 2. Prowadzę jednoosobową firmę i przez prawie rok nie płaciłem składek na ZUS, bo wszystkie pieniądze były mi potrzebne. Otrzymywałem wezwania ale liczyłem, że w ostatnim momencie przed zajęciem przeleję pieniądze z konta firmowego żeby komornik skarbowy nie zajął ich. W końcu mam zamiar zapłacić te zaległości ale jeszcze mnie teraz. Kilka razy miałem już komornika sądowego ale zawsze jak otrzymywałem kopię zajęcia to zdążyłem przelać pieniądze z konta i zajęcie było zerowe. Liczyłem że tak będzie i tym razem ale okazało się co innego – nie otrzymałem kopii zajęcia, bank na polecenie komornika skarbowego wyzerował mi konto. Prosiłbym o udzielenie informacji, czy może jak komornik skarbowy zajmuje konto to jest inaczej niż gdy zajmuje konto komornik sądowy, inne przepisy?

  Antek

  1 lut 21 o 16:19

 3. Komornik sądowy prowadzi postępowanie egzekucyjne zgodnie z przepisami Ustawy Kodeksu postępowania cywilnego natomiast administracyjny organ egzekucyjny (komornik skarbowy) prowadzi postępowanie egzekucyjne zgodnie z przepisami Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Jednakże i w tym drugim przypadku (a więc w Pana sprawie) organ egzekucyjny zawiadamia zobowiązanego o zajęciu jego wierzytelności z rachunku bankowego, doręczając mu odpis zawiadomienia skierowanego do banku o zakazie wypłaty zajętej kwoty z rachunku bankowego bez zgody organu egzekucyjnego (art. 80 § 3 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji). A zatem też powinien Pan od komornika skarbowego otrzymać odpis polecenia zajęcia pana konta bankowego.

  Nie wiem, dlaczego Pan nie otrzymał odpisu zajęcia. Może komornik skarbowy zapomniał.

  admin

  1 lut 21 o 16:32

 4. Witam, czy ZUS też może dokonać zajęcia rachunku bankowego za niezapłacone składki?

  Mariola

  9 sty 23 o 09:04

 5. Witam, tak, ZUS może prowadzić egzekucję z konta bankowego.

  admin

  9 sty 23 o 10:48

 6. Nest bank – 200 Złotych prowizji za realizację zajęcia z ZUS, skandal to za mało powiedziane.

  Hammer

  16 lut 23 o 20:06

Skomentuj