Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„firma windykacyjna wysyła wezwania bez koperty”

komentarzy 12

„firma windykacyjna wysyła wezwania bez koperty” – ktoś wpisał w wyszukiwarce. Ciekawy przypadek, ale raczej z Twoją głową. Napisz list i spróbuj go wysłać na poczcie bez koperty, zobaczysz też ciekawą reakcję ze strony pani w okienku.

Ja jeszcze z kilka lat temu czasem wysyłałem wezwania z dopiskiem na kopercie np. „nie oddaje pieniędzy”, „nie oddaje koleżeńskiej pożyczki” albo „dłużnik” albo nawet „oszust” ale nie każdy dłużnik dostępował takiego zaszczytu, tylko wybrani. Panie na poczcie miały ubaw a niektóre złościły się (milcząco) ale przyjmowały te pisma. Jeśli ktoś doznał w tej chwili olśnienia to dodaję, że nie wolno tak robić. Przeczytaj też: „dłużnik na kopercie”

Tak mi się przypomniało, że jak otrzymuję fakturę jako klient rejestru dłużników, to owszem, przychodzi ona w ich firmowej kopercie z logo ale jest na niej adnotacja wielkimi literami „faktura” (o, zobacz: „czy KRD oznacza klientom koperty”). Ani chybi dlatego, ażeby ktoś sobie nie pomyślał przypadkiem (na poczcie w moim mieście) że Pan …, taki szacowny i znany windykator a otrzymał powiadomienie o wpisaniu go jako dłużnika do rejestru długów.

Według mnie, rejestry długów nie powinny wysyłać dłużnikom powiadomień w firmowych kopertach z logo. Dłużnik ma być upubliczniony w rejestrze, a zostaje też upubliczniony poza nim w ten sposób. Nie czarujmy się, na poczcie domyślają się, co oznacza przesyłka z rejestru bez dopisku „faktura”. Pracownicy poczty nie powinni nikomu mówić że ten a ten dostał przesyłkę z rejestru dłużników, ale jak jest w rzeczywistości, można się domyślać. Zresztą i oni sami nie powinni o tym wiedzieć. Z drugiej jednak strony przecież adres zwrotny na kopercie musi przecież być więc nie da się tak zupełnie humanitarnie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

19/07/2011

Komentarze do '„firma windykacyjna wysyła wezwania bez koperty”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„firma windykacyjna wysyła wezwania bez koperty”'.

 1. Nie bulwersuj się tak, list bez koperty to wymyślony na pewnym internetowym forum prawniczym sposób na wysłanie listu poleconego wraz z dowodem, że w „kopercie” było takie, a nie inne pismo. Polega na napisaniu pisma i złożeniu i zaklejeniu go w taki sposób, aby samo w sobie tworzyło „kopertę”, na której napisze się adres i naklei znaczki.

  Lech

  19 Lip 11 08:17

 2. Jednak jest to koperta, z pismem sporządzonym po jej wewnętrznej stronie.

  admin

  19 Lip 11 08:44

 3. Załóżmy że coś takiego otrzymam, to później będę twierdził że otrzymałem pustą kopertę. Nie mam bowiem obowiązku sprawdzać, że ktoś coś nabazgrał po wewnętrznej stronie koperty… Nie tak bowiem powszechnie wygląda pisanie listów, przynajmniej w naszym kraju adresat spodziewa się jednak pisma w kopercie a nie na kopercie.

  admin

  19 Lip 11 08:51

 4. To nie koperta, porównaj to do złożonej na pół kartki – po zewnętrznej stronie adres, po wewnętrznej pismo. Jeśli to „otworzysz”, to od razu zobaczysz treść (natomiast do wnętrza koperty faktycznie mało kto zagląda). A dowodowo i tak jest to lepsza sprawa niż zwykła koperta, w której mogło być wszystko i nic.

  Lech

  19 Lip 11 08:55

 5. Dodam jeszcze, że metoda ta była odpowiedzią na argumenty „Wysoki Sądzie, od powoda dostałem pustą kopertę, a nie (przykładowo) wezwanie do zapłaty, o proszę, oto koperta, nic w niej nie było (była w niej czysta kartka). W naszym przypadku nieuczciwa strona nie mogłaby wskazać tej „koperty” jako dowodu.

  Lech

  19 Lip 11 08:57

 6. Ja napisałem że to koperta z pismem po wewnętrznej stronie. Nie ważne że powstała poprzez złożenie pisma. Moim zdaniem właśnie ta forma powoduje ryzyko nieuwzględnienia przez sąd dowodu w postaci doręczenia pisma. Np. ja otwieram koperty w taki sposób że nie widzę wewnętrznej strony koperty. A jeśli nawet zobaczę (z góry, pod małym kątem) tam jakieś bazgroły to mam prawo pomyśleć że to specyficzny wzorek albo firma windykacyjna jest biedna i składa koperty ze starych pism – kartek i zignorować to. I wówczas właśnie zeznałbym przed sądem że dostałem pustą kopertę. I dopiero sięgając po nią jako dowód aby pokazać ją w sądzie, zauważyłem, że jest to złożone pismo do mnie…

  admin

  19 Lip 11 09:17

 7. Aha, tylko złożona na pół… No nie wiem, czy poczta coś takiego przyjmie…

  admin

  19 Lip 11 09:53

 8. Taki argument że oto ktoś wysłał pustą kopertę bez wezwania do zapłaty jest zupełnie niewiarygodny bo po co miałby to robić. A pomachanie przez pozwanego pustą kopertą w sądzie z której wyjął wezwanie to żaden dowód.

  Unok

  19 Lip 11 10:06

 9. Po co wysyłać pustą kopertę? Przeczytaj (tutaj akurat koperta nie była pusta, tylko z „neutralną reklamą”): http://www.remitent.pl/historia-sfalszowanego-weksla-85-miliona-zl/1324

  Lech

  19 Lip 11 10:22

 10. Z Google AS też listy przychodzą w ten sposób – kartka jest kopertą.

  Anpremio

  21 Lip 11 10:13

 11. Boże, co za frajer to wszystko pisze?

  Violetta

  30 Sie 13 11:19

 12. Ty nie umiesz nic konkretnego napisać? Jak ktoś ma się ustosunkować do Twojej „myśli”?

  admin

  30 Sie 13 11:23

Skomentuj