Czy można samemu złożyć pozew do sądu?
Pytanie: Czy można samemu złożyć pozew do sądu? O zapłatę czegoś albo pozew o rozwód, czy może tego dokonać wyłącznie adwokat lub radca prawny?
Odpowiedź: Tak, pozew o zapłatę, o rozwód, o alimenty i inny powód może wnieść osobiście i w toczącym się później postępowaniu sądowym też nie musi mieć profesjonalnego pełnomocnika. Tak zwany przymus adwokacko-radcowski czyli obowiązek zastępowania strony przez profesjonalnego pełnomocnika (radcę prawnego, adwokata) dotyczy tylko postępowania przed Sądem Najwyższym (skarga kasacyjna). Można też wnieść pozew samodzielnie a jeżeli pozwany wniesie środek odwoławczy, to ewentualnie dopiero na tym etapie skorzystać z pomocy prawnika, jeżeli nie czujemy się na siłach samodzielnie odeprzeć argumentów pozwanego.
Aby pozew (w formie papierowej) był skuteczny, musi spełniać określone wymogi formalne, takie jak: wskazanie sądu, do którego jest kierowany, oznaczenie stron i ich adresów, precyzyjne określenie żądania i wartości przedmiotu sporu, opis okoliczności faktycznych sprawy, dołączenie listy załączników, podpis powoda. Pozew składa się w tylu egzemplarzach, ilu jest uczestników postępowania plus jeden egzemplarz dla sądu (najczęściej dwa: dla sądu i dla pozwanego). Warto również pamiętać o właściwości sądu, czyli wyborze sądu właściwego rzeczowo i miejscowo dla danej sprawy. Pozew można złożyć osobiście w biurze podawczym sądu właściwego dla sprawy albo wysłać pocztą tradycyjną – datą złożenia pozwu jest data nadania przesyłki na poczcie.
Jeżeli liczymy na uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, możemy wnieść pozew drogą elektroniczną, czyli w elektronicznym postępowaniu upominawczym – do e-sądu. W takim przypadku powód nie przesyła załączników.
Wpis zaktualizowano dnia 21 czerwca 2025 r.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A czy to prawda, że w sprawie o alimenty skarga kasacyjna nie przysługuje?
chop
3 maj 23 o 10:28
To prawda, nie ma możliwości wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie o alimenty.
admin
3 maj 23 o 12:02
Pozwy o zapłatę i inne i zastępstwa egzekucyjne to dla adwokatów złote strzały win win.
Baba
3 maj 23 o 20:24
Wynagrodzenie za zastępstwo egzekucyjne otrzymują jeżeli komornikowi uda się ściągnąć z dłużnika a najczęściej się nie udaje.
admin
3 maj 23 o 20:34
No nie wiem, bo zastępstwo egzekucyjne jest zaspokajane przed należnością podstawowa i odsetkami a chociażby niewielki ułamek należności w sprawie często komornikom udaje się ściągnąć.
Baba
3 maj 23 o 21:32