Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Firma windykacyjna a kancelaria prawna

Jeden komentarz

Pytanie: Mam dwie niezapłacone faktury na łączną kwotę 11 tysięcy z groszami, dłużnik przynajmniej formalnie jeszcze nie zamknął firmy. zastanawiam się, czy windykację zlecić firmie windykacyjnej czy po prostu kancelarii prawnej albo adwokackiej. Co by Pan doradził w tej sprawie? Faktury są podpisane przez właściciela firmy.

Przeczytaj też: Wezwanie do zapłaty od prawnika

Odpowiedź: Jeżeli nie chce Pan windykować samodzielnie, to sugeruję zlecić to firmie windykacyjnej a nie radcy prawnemu ani adwokatowi, nie kancelarii prawnej.

Firma windykacyjna powinna postarać się odzyskać dług bez wnoszenia sprawy do sądu (i do komornika) i o to chodzi. A radca prawny / adwokat zapewne ograniczy przedsądową “windykację” tylko do wezwania do zapłaty po czym będzie Pana namawiać na wniesienie przez niego pozwu za co oczywiści będzie Pan musiał zapłacić. Nie tylko wpis sądowy (to mniejszy problem) ale też wynagrodzenie prawnika z tego tytułu. Co prawda koszty też można następnie egzekwować od dłużnika tylko że większość egzekucji komorniczych kończy się bezskutecznością.

Przeczytaj też: Firma windykacyjna czy komornik?

Jeżeli firma windykacyjna nie odzyska długu bez sądu i komornika, to sam może Pan wnieść pozew i reprezentować siebie w postępowaniu o zapłatę. W przypadku podpisanych przez dłużnika sprawa zwykle jest łatwa nawet dla osoby niebędącej prawnikiem.

Przeczytaj też: Czy można samemu złożyć pozew do sądu?

Ważne jednak aby z umowy z firmą windykacyjną wynikało jednoznacznie, że zleceniodawca nie ponosi żadnych opłat w przypadku bezskuteczności windykacji jak i w przypadku wypowiedzenia umowy przez zleceniodawcę. I że może umowę wypowiedzieć na etapie windykacji przedsądowej.

Przeczytaj też: Skuteczność firm windykacyjnych

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

19 maja, 2023

kategoria windykacja

1 komentarz do 'Firma windykacyjna a kancelaria prawna'

Subscribe to comments with RSS

  1. Tylko nie do prawnika z windykacją! Firmę windykacyjną bym wykreślił. samodzielnie wezwanie przedsądowe i szybko pozew po czym do komornika póki jeszcze firma dłużnika działa. faktury podpisane osobiście przez dłużnika, to nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym można uzyskać.

    Jan

    19 maj 23 o 20:40

Skomentuj